Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te osoby straciły od listopada świadczenie 500 plus!

Małgorzata Wąsacz
Największe oblężenie ratusz przeżywał pod koniec sierpnia. Rodzice składali wnioski, by zachować ciągłość w wypłacie świadczenia.
Największe oblężenie ratusz przeżywał pod koniec sierpnia. Rodzice składali wnioski, by zachować ciągłość w wypłacie świadczenia. Dariusz Bloch
Kto nie złożył wniosku do końca października, nie dostanie spłaty.

Zadzwoniła do nas Czytelniczka ze Szwederowa. - W piątek, 3 listopada, złożyłam wniosek o „500+”. Usłyszałam, że nie dostanę spłaty za wrzesień i październik, bo nie zdążyłam z wnioskiem do końca października. Czy to prawda? Czy rzeczywiście te dwie wypłaty mi przepadną? - dopytuje się Czytelniczka.

D. Rosati: - Obietnice rządu są finansowane z pożyczonych pieniędzy.

W decyzji zapisano, co z wypłatami

Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy, zaznacza, że obecny okres, na który ustalane jest prawo do tzw. świadczenia wychowawczego, potocznie zwanego „500+”, rozpoczął się 1 października 2017 roku.

Jeżeli wniosek na nowy okres został złożony pomiędzy 1 sierpnia 2017 roku a 31 października 2017 roku, prawo do świadczenia ustala się na okres od 1 października 2017 roku do 30 września 2018 roku. W takim przypadku nawet jeśli wniosek zostanie rozpatrzony w kolejnych miesiącach, będzie przysługiwała spłata świadczenia od października. Natomiast w przypadku późniejszego złożenia wniosku prawo do świadczenia ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

- W przypadku Czytelniczki „Pomorskiej”, która złożyła wniosek 3 listopada tego roku, prawo do świadczenia będzie ustalane na okres od 1 listopada 2017 roku do 30 września 2018 roku bez możliwości spłaty za październik. Natomiast jeśli ta Pani miała ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres, który zakończył się 30 września 2017 roku, wypłata za wrzesień powinna być już zrealizowana na mocy poprzedniej decyzji - informuje Marta Stachowiak.

W urzędzie policzą dochody

Przez cały czas można przystąpić do rządowego programu „Rodzina 500+”. Wniosek można złożyć osobiście w bydgoskim ratuszu albo przesłać go pocztą. Ci rodzice, którzy chcą ubiegać się o pieniądze bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić online. Mają do wyboru: ministerialny portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz obywatel.gov.pl.

Przypominamy, że tzw. świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko przyznawane jest jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł lub 1200 zł, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Co ważne, przy przeliczaniu dochodu pod uwagę brany jest tzw. „dochód netto”, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne, jak również składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Uwaga! Zasiłek rodzinny, dodatki do niego oraz świadczenia z pomocy społecznej nie są wliczane do dochodu rodziny.

Są sytuacje, gdy „500+” rodzinie w ogóle nie przysługuje. Pieniądze nie należą się jeżeli:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej,
  • pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
  • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto