Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Kameralny w Bydgoszczy do odbioru. Jego twórcy zaczną pracę w budynku przy Grodzkiej już w październiku

Dorota Witt
Dorota Witt
Dobiegły końca prace budowlane w Teatrze Kameralnym u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale w Bydgoszczy.
Gmach teatru ma 3400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Jego kubatura wynosi 10 tys. metrów sześciennych.
Na widowni, na wygodnych, kolorowych fotelach, zmieszczą się 232 osoby.
Dobiegły końca prace budowlane w Teatrze Kameralnym u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale w Bydgoszczy. Gmach teatru ma 3400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Jego kubatura wynosi 10 tys. metrów sześciennych. Na widowni, na wygodnych, kolorowych fotelach, zmieszczą się 232 osoby. Tomasz Czachorowski
Dobiegły końca prace budowlane w Teatrze Kameralnym u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale w Bydgoszczy. Trwają odbiory techniczne. Twórcy chcą rozpocząć próby pod nowym adresem w październiku, a widzowie najprawdopodobniej zobaczą tu pierwsze spektakle jeszcze w tym roku.

Inwestycja realizowana u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale rozpoczęła się w 2019 roku. - Konieczne było wzniesienie nowej konstrukcji głównego budynku. Podczas prac pod nadzorem konserwatora odtwarzano najcenniejsze elementy świadczące o historii gmachu, który przez wiele lat pełnił funkcje kulturalne. Wiele rozwiązań związanych z ostatecznym kształtem elewacji to efekt współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki. Nie wszystkie pomysły ekspertów udało się jednak wcielić w życie ze względu na wytyczne niezależnych od miasta służb konserwatorskich - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka urzędu miasta.

Zobacz, jak prezentuje się gmach Teatru Kameralnego w Bydgoszczy

Jak zmienił się budynek przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy?

  • Główną część gmachu wzniesiono niemal od podstaw.
  • Wykorzystano jednak oryginalny materiał do odtworzenia ściany od strony ul. Podwale. Przywrócono w niej otwory okienne i dodano sztukaterię.
  • Pracom konserwatorskim poddano budynek przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej.
  • Zachował on oryginalny kształt. Na elewacji frontowej wykonana została imitacja szachulca, który pokazywały stare fotografie. Dach przykryty jest dachówką.
  • Wokół wstawionych okien zastosowano opaski z szarego piaskowca.
  • Od frontu zarezerwowano miejsce na logo instytucji. Budynek szczególnie efektownie prezentuje się po zmroku.

W Teatrze Kameralnym funkcjonować będzie nowa miejska instytucja kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr Kameralny umożliwi też prezentację form dramatycznych i muzycznych. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców. Instytucja został powołana decyzją Rady Miasta już przed dwoma laty i przygotowywała przedstawienia korzystając z innych obiektów.

- Wiele dodatkowych prac na etapie budowy zleconych zostało przy oświetleniu. Zależało nam na dostosowaniu obiektu jak najbardziej do oczekiwań zespołu artystycznego. Zadbaliśmy również o nowoczesne rozwiązania poprawiające akustykę w obiekcie - mówi Marta Stachowiak.

Obiekt jest w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Część korytarzy ma charakter pochylni. Przy schodach znajdują się podnośniki, a komunikację pomiędzy piętrami zapewniają windy. Na górnych kondygnacjach znajdują się m.in. sale prób.

- Budynek prezentuje się wspaniale. Oglądamy efekt wytężonej pracy wielu ludzi, firm i instytucji z prawdziwą przyjemnością. Nie możemy się doczekać, żeby do budynku zaprosić publiczność. Jest się czym chwalić i z czego cieszyć - mówi Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego.

Co zobaczymy wewnątrz Teatru Kameralnego?

- Na pewno chcemy zadbać o zaprojektowanie wnętrz. Liczą się dla nas detale. Publiczność ma się u nas czuć dobrze, więc duży nacisk kładziemy na adaptację przestrzeni. Kameralność rozumiemy jako tworzenie przytulnej, familijnej atmosfery. Ważne jest dla nas również odpowiednie nagłośnienie. Specyfika pracy teatrów dla dzieci jest zupełnie inna niż teatrów dramatycznych. Wpływa to także na sposób zarządzania dźwiękiem; amplifikacja w tego rodzaju teatrach jest niezwykle istotna - mówi Mariusz Napierała. - Przed nami przetargi i zakupy wyposażenia poszczególnych pracowni, sceny czy pomieszczeń biurowych. W Teatrze będzie również studio nagrań, które także czeka na zakup niezbędnych urządzeń. Oprócz wspomnianego wcześniej udźwiękowienia, szczególnie dla nas istotnego, czeka nas też choćby montaż oświetlenia, równie ważnego dla sceny.

Budynek zostanie przekazany twórcom teatru do użytkowania z początkiem października.
- Wszystkie działy teatru przeniosą się z niezwykle dla nas gościnnej Opery Nova do biur przy Grodzkiej. Od tego momentu chcemy tam również realizować próby. Tak szybko, jak tylko to będzie możliwe, na nasze spektakle będziemy zapraszać publiczność do Teatru, ale na otwarcie które będzie kulminacją tego sezonu, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Wyjątkowa premiera musicalu „Matylda” odbędzie się w lutym przyszłego roku. O szczegółach będziemy jeszcze informować, ale już teraz możemy powiedzieć, że na pewno jest na co czekać - zapowiada Mariusz Napierała.

Brak siedziby nie uniemożliwia twórcom teatru działania - Teatr Kameralny gra i zaprasza na spektakle. Repertuar można znaleźć tutaj.

Mariusz Napierała zapowiada, że pierwsze przedstawienie na deskach nowej sceny być mogłoby wystawione jeszcze w tym roku. Na oficjalne otwarcie obiektu odbędzie najprawdopodobniej w I kwartale przyszłego roku.

Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony m.in. w konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2016 roku. Roboty budowlane pochłonęły około 29 mln złotych. Pomogły nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Kameralny w Bydgoszczy do odbioru. Jego twórcy zaczną pracę w budynku przy Grodzkiej już w październiku - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto