Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technika i przemysł przyjadą do Bydgoszczy z Warszawy

Anna Stasiewicz
Zabytkowe Młyny Rothera miasto na razie remontuje z własnych środków. Czekamy na ciekawe wystawy we wnętrzach
Zabytkowe Młyny Rothera miasto na razie remontuje z własnych środków. Czekamy na ciekawe wystawy we wnętrzach Filip Kowalkowski
To już pewne. W Bydgoszczy zobaczymy eksponaty zgromadzone przez warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

List intencyjny podpisał we wtorek w Warszawie prezydent Rafał Bruski.

W sierpniu na łamach „Gazety Pomorskiej” informowaliśmy, że ze strony bydgoskich władz pojawiła się propozycja współpracy z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

Na początku roku placówka została pozbawiona środków na prowadzenie działalności. Z powodu zaległości czynszowych otrzymała od Zarządu Pałacu Kultury i Nauki wypowiedzenie umowy najmu części powierzchni.

- Wysłaliśmy do muzeum projekt listu intencyjnego. Chodzi zarówno o propozycję współpracy przy organizowaniu wystaw, jak i gotowość do przejęcia części eksponatów - informował wtedy Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza. - Na razie wszystko jest jednak na bardzo wstępnym etapie. Przede wszystkim czekamy na odpowiedź z Warszawy.

Dziś już wiadomo, że współpraca będzie, a oprócz miasta i Muzeum Techniki, będzie w niej uczestniczyło również Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

- Prezydent Rafał Bruski zadeklarował przeznaczenie miejskich obiektów na działalność związaną z prezentacją ekspozycji historii myśli technicznej i historii gospodarczej Bydgoszczy - informuje Agnieszka Przybył z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza.

Z kolei mieszcząca się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki placówka jest zainteresowana prezentacją historii i myśli kultury technicznej.

Czytaj również: MEN oficjalnie nie naciska, ale... część klas i tak idzie na "Smoleńsk"

Efektem współpracy wszystkich partnerów ma być prezentacja na terenie Bydgoszczy wybranych zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Jak mówi prezydent Bruski, stworzenie z warszawskim Muzeum interaktywnej ekspozycji przemysłu i myśli technicznej pozwoli zaprezentować gospodarczą historię miasta.

Muzeum Okręgowe wraz z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT odpowiadać mają za merytoryczną część umowy. Niewykluczone, że część eksponatów będziemy mogli oglądać w remontowanych właśnie Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej.

Tradycja MTiP sięga do założonego w 1875 roku Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Od 1955 roku siedzibą muzeum jest Pałac Kultury i Nauki. W tym czasie placówka zgromadziła ponad 15 tysięcy eksponatów dokumentujących rozwój techniki polskiej i światowej, m.in. kolekcję motocykli, odbiorników radiowych, mechanizmów grających czy pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową zbudowaną przez wybitnego polskiego wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto