Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teledysk Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Aktorzy życzą wszystkim zdrowia i powrotu do normalności [wideo]

Justyna Tota
Justyna Tota
W teledysku „Kameralny Off Song” śpiewają aktorzy bydgoskiego Teatru Kameralnego: Katarzyna Chmara, Adrian Gawlik, Sara Lech, Matylda Matuszak, Michał Pieczatowski, Alicja Pietruszka, Łukasz Przykłocki, Michał Rybak, Julia Rzepecka
W teledysku „Kameralny Off Song” śpiewają aktorzy bydgoskiego Teatru Kameralnego: Katarzyna Chmara, Adrian Gawlik, Sara Lech, Matylda Matuszak, Michał Pieczatowski, Alicja Pietruszka, Łukasz Przykłocki, Michał Rybak, Julia Rzepecka YouTube Teatr Kameralny
Na YouTube pojawiło się nagranie „Kameralny Off Song”. W ten sposób aktorzy bydgoskiego Teatru Kameralnego - dla których pandemia wcale nie jest łatwym czasem - śpiewając, chcą dzielić się nadzieją na powrót do normalności. Zespół Kameralnego przypomina też, że jest, działa i czeka na widzów!

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19

„Niech wszyscy zdrowieją, niech świat się ogarnie. Niech buchnie nadzieją, niech będzie normalnie” - to słowa refrenu piosenki, napisanej dla Teatru Kameralnego przez Szymona Jachimka do muzyki, której autorem jest Piotr Klimek. Obaj panowie współpracują z bydgoskim Kameralnym także przy innych projektach, ale o tym za chwilę.

„Kameralny Off Song” - udostępniajmy, niech pozytywna energia idzie do świat!

Teledysk „Kameralny Off Song”, w którym występują aktorzy Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, został nagrany w grudniu 2020 r. w studio bydgoskiego MCK. Ale to właśnie teraz, w styczniu 2021, teledysk pojawił się na kanale YouTube.

- Tym nagraniem chcemy przekazać, że pomimo okoliczności niesprzyjających teatrowi, którego istotą jest spotkanie z widzami, pozytywne myślenie utrzymuje nas w wielkiej nadziei, że pandemiczna rzeczywistość minie i wrócimy do normalności, której tak bardzo wszyscy potrzebujemy - wyjaśnia nam Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego w Bydgoszczy i reżyser klipu.

Szef Teatru Kameralnego, chciałby, aby każdy, komu spodoba się teledysk „Kameralny Off Song”, przekazywał go dalej w świat - swoim przyjaciołom, znajomym, komu tylko może.

- Tak, żeby pozytywna energia dotarła do wszystkich tych, którzy Teatru Kameralnego wyczekują, ale również do tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że my już pracujemy i czekamy na widzów. Zaprosimy Was do siebie, gdy tylko będzie to możliwe. Tymczasem po prostu bądźcie z nami mentalnie i wspierajcie nas duchowo. Udostępnianie sobie teledysku będzie dla nas oznaką, że tak właśnie jest. Będzie nam bardzo miło i będziemy bardzo wdzięczni- apeluje w imieniu zespołu Teatru Kameralnego dyrektor Mariusz Napierała.

Teatr Kameralny to zgrany zespół

Pozytywny przekaz jest głównym, choć niejedynym przesłaniem wideoklipu. Mariusz Napierała jako dyrektor Kameralnego od samego początku podkreśla, że teatr tworzą przede wszystkim ludzie. Stąd też „Kameralny Off Song” jest także m.in. formą zaprezentowania zespołu teatralnego, który musi radzić sobie w dobie pandemicznych obostrzeń.

- Udało nam się stworzyć fantastyczny zespół nie tylko pod względem zawodowym, ale i emocjonalnym. Ludzie bardzo zżyli się ze sobą i polubili. Zgraną grupę tworzą nie tylko aktorzy, ale także technicy, administracja, wszyscy pracownicy. Zespołowość naszego teatru jest wartością, którą chcemy zachować. Jednak żeby udało się to utrzymać, potrzebujemy zarówno zainteresowania widzów, jak i traktowania naszego teatru na równi z innymi instytucjami kultury – nie ukrywa Mariusz Napierała.

Bydgoski teatr istnieje rok, ale działa jak wszystkie inne, tyle że... bez tarczy

O specyficznej sytuacji bydgoskiego teatru, który „jeszcze nieotwarty, ale już zamknięty” (to także słowa piosenki), przypominają pokrótce plansze, wyświetlane na początku teledysku:

  • „Teatr Kameralny w Bydgoszczy powstał w 2019 roku”,
  • „w 2020 roku zagraliśmy 2 przedstawienia dla 25% widowni”,
  • „czekamy...”.

W ten sposób Kameralny manifestuje swoje istnienie, chcąc zwrócić uwagę przede wszystkim Instytutu Teatralnego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy są decydentami w machinie pomocy uruchamianej dla kultury w ramach tzw. tarcz antykryzysowych. Bydgoski Teatr Kameralny być może jest jedyną publiczną instytucją kultury, która takiej pomocy nie otrzymuje. Dlaczego?

- Nie różnimy się niczym od innych teatrów, oprócz tego, że istniejemy rok i nie możemy wykazać się przychodami za lata ubiegłe - wyjaśnia dyrektor Mariusz Napierała, który dodaje, że teatr pisze petycje zarówno do ministra kultury, jak i posłów reprezentujących nasz region, by wstawili się za Teatrem Kameralny, dając mu taką samą szansę możliwości działania, jak innym instytucjom kultury.

Trwa głosowanie...

Popierasz środowiska LGBT+?

Wszystkich miłośników Teatru Kameralnego jednak uspokajamy - teatr (choć jeszcze nie w swej siedzibie) funkcjonuje, a zespół Kameralnego intensywnie pracuje nad kolejnymi premierami, korzystając z gościnności trzech instytucji kultury.

„Proszę słonia” Teatru Kameralnego przy współpracy z bydgoskim MCK

W Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy teatr prowadził próby spektaklu „Proszę słonia”, do którego muzykę napisał wspomniany już Piotr Klimek.

- „Proszę słonia” jako spektakl teatralny jest już gotowy. Premiera sceniczna 16 stycznia nie odbyła się z wiadomych względów. W nadchodzącym tygodniu spektakl ten będziemy nagrywać na scenie MCK, w którego studio realizujemy też nasze nagrania dźwiękowe (w tym trzy wcześniejsze słuchowiska – przyp. red.), następnie będzie montaż. Premierę online zaplanowaliśmy na 12 lutego na kanale YouTube Teatru Kameralnego, gdzie przez 3 dni spektakl „Proszę słonia” będzie dostępny bezpłatnie – zapowiada Mariusz Napierała.

W Operze Nova kolejna premiera Kameralnego wiosną!

Jak zdradził nam nasz rozmówca, wznowione są już próby do musicalu „Wyspa” („Islander”) w reż. Agnieszki Płoszajskiej, którego premiera jest planowana wiosną w Operze Nova, w której mieści się też tymczasowa siedziba Teatru Kameralnego. Jeśli placówki kultury nadal będą w zamknięciu, wówczas „Wyspa” prawdopodobnie także będzie mieć premierę online.

Próby gościnnie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

- Prowadzimy też próby do spektaklu „Bajki dla niegrzecznych dzieci” Heinricha Hoffmanna w adaptacji Szymona Jachimka, który napisał teksty piosenek i Justyny Zar, reżyserującej też to przedstawienie. Dzięki uprzejmości dyrektora Wojciecha Farugi i jego zespołu próby do spektaklu prowadzimy w przestrzeni Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Za tę gościnność chcemy się odwdzięczyć. Gdy Teatr Polski będzie w remoncie, a my będziemy dysponować już siedzibą na ulicy Grodzkiej - co myślę, że nastąpi po wakacjach - zaprosimy zespół TPB do grania spektakli na scenie Teatru Kameralnego - powiedział nam dyrektor Mariusz Napierała.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto