Ten bydgoski szpital zniszczy dokumentację medyczną
Pacjenci lub osoby przez nich upoważnione mogą odbierać własną indywidualną dokumentację medyczną w postaci historii chorób. Jednak w przypadku dokumentów pacjentów hospitalizowanych w 2002 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy można to zrobić tylko do 15 marca 2023 r.
Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy poinformował, że tylko do 15 marca 2023 r. pacjenci i osoby upoważnione mogą odebrać dokumentację medyczną. Po upływie tego terminu dokumentacja zostanie zniszczona.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy informuje, że z uwagi na przystąpienie do niszczenia dokumentacji medycznej (historii chorób) pacjentów hospitalizowanych w 2002 r., w ówczesnym Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, istnieje możliwość odbioru oryginału dokumentacji w terminie do 15 marca 2023 r. - poinformowała placówka.
Do kiedy odebrać dokumenty ze szpitala? Ważna informacja dla pacjentów
Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przechowuje dokumentację medyczną co do zasady przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. Po upływie tego okresu placówka niszczy dokumentację medyczną w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła.
Dokumentacja może zostać wydana pacjentowi lub osobie upoważnionej przez niego pisemnie (czytelny podpis ze wskazaniem dowodu osobistego). Termin odbioru należy uzgodnić z pracownikiem archiwum pod nr. tel. 52/ 585 41 68 - informuje szpital.
Jak długo szpital i przychodnia przechowują dokumentację medyczną pacjenta?
Okres przechowywania dokumentacji medycznej został określony w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Co do zasady dokumentację medyczną przechowuje się przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu.
Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Obowiązują one w następujących przypadkach:
- dokumentacja pacjenta, który zmarł na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia musi być przechowywana przez 30 lat,
- dokumentacja medyczna zawierająca dane niezbędne do monitorowania losów krwi i jej składników przechowywana jest przez 30 lat,
- zdjęcia rentgenowskie przechowywane poza dokumentacją medyczną pacjenta - przez 10 lat,
- skierowania na badania lub zlecenia lekarza przechowywane są przez:
- 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego będącego przedmiotem skierowania lub zlecenia lekarza,
- 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystawiono skierowanie – w przypadku gdy świadczenie zdrowotne nie zostało udzielone z powodu niezgłoszenia się pacjenta w ustalonym terminie, chyba że pacjent odebrał skierowanie - dokumentacja medyczna dotycząca dzieci do ukończenia 2 roku życia - 22 lata.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz