Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten znany lek wycofano ze sprzedaży. Ważne ostrzeżenie dla mieszkańców Bydgoszczy. GIF reaguje

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Znany lek wycofany z obrotu. Sprzedawano go także w Bydgoszczy. - Pozostawienie w obrocie przedmiotowego produktu leczniczego może stanowić ryzyko dla pacjenta - informuje GIF.
Znany lek wycofany z obrotu. Sprzedawano go także w Bydgoszczy. - Pozostawienie w obrocie przedmiotowego produktu leczniczego może stanowić ryzyko dla pacjenta - informuje GIF. Michał Pawlik/Polska Press
Nowe ostrzeżenie GIF - kolejny lek wycofany z obrotu. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu dwie serie płynu do odkażania skóry Rivanol 0,1%, z powodu stwierdzenia wady jakościowej. Wycofany lek sprzedano również w Bydgoszczy. Sprawdź koniecznie, czy nie masz wycofanych serii w swojej apteczce.

Ten znany lek wycofano ze sprzedaży - ważne ostrzeżenie GIF

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu dwie serie leku Rivanol 0,1%. Przyczyną decyzji o wycofaniu znanego płynu do odkażania skóry była stwierdzona wada jakościowa polegającej na niewłaściwych parametrach pH.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję informującą o wycofaniu z obrotu dwóch wadliwych serii leku Rivanol 0,1% 5 grudnia 2022 r.

Nasze systemy monitorujące sprzedaż leków w aptekach wykazały, że w Bydgoszczy sprzedano ponad 30 opakowań wycofanego leku - informuje KtoMaLek.pl, serwis należący do firmy KAMSOFT S.A. monitorujący dostępność oraz sprzedaż leków w ponad 10 400 aptekach w Polsce.

Bydgoszczanie powinni niezwłocznie sprawdzić, czy nie posiadają wycofanych leków w swoich apteczkach.

GIF otrzymał informację od podmiotu odpowiedzialnego - Poznańskich Zakładów Zielarskich "Herbapol" S.A., o uzyskaniu wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru pH dla produktu leczniczego Rivanol 0,1% (Ethacridini lactas), płyn na skórę, 1 mg/g, butelka 140 g

  • seria: 10722, termin ważności 06.2024 oraz
  • seria 140422, termin ważności 03.2024

- podczas rutynowego badania stabilności w 3 miesiącu przechowywania. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju wymienione serie Rivanolu.

Rivanol stosuje się do odkażania skóry oraz powierzchniowych uszkodzeń skóry, np. otarć naskórka.

- U podstaw przedmiotowego rozstrzygniecia w ocenie organu leżał fakt, iż Rivanol 0,1% zawiera substancję czynną etakrydyny mleczan, należącą do grupy barwników akrydynowych o działaniu przeciwbakteryjnym. Etakrydyny mleczan działa na paciorkowce, gronkowce i inne bakterie Gram-dodatnie - czytamy w komunikacie GIF.

- Mając na uwadze powyższe, nie można wykluczyć, iż dalsze pozostawienie w obrocie przedmiotowego produktu leczniczego może stanowić ryzyko dla pacjenta, wynikające z wpływu niezgodności na skuteczność działania tego produktu. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, iż jako prawdopodobną przyczynę wskazano wadliwą serię butelek szklanych, w które były zapakowane ww. serie produktu leczniczego, nie ma pewności jak kwestionowany parametr będzie się zmieniał do końca terminu ważności i jaki będzie to miało wpływ na jakość i bezpieczeństwo stosowania przedmiotowego produktu - informuje GIF.

GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?

Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany.

Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?

Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten znany lek wycofano ze sprzedaży. Ważne ostrzeżenie dla mieszkańców Bydgoszczy. GIF reaguje - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto