Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na majówce w Biskupinie. Archeologiczna Wiosna w powiecie żnińskim trwa w najlepsze [zdjęcia]

(iwo)
Archeologiczna Wiosna, zwana małym festynem archeologicznym, inauguruje sezon turystyczny. Zjeżdża tu wówczas wielu wystawców i rekonstruktorzy. Do środy, 3 maja 2023 r. włącznie, czeka nas sporo atrakcji. W galerii migawki z imprezy >>>
Archeologiczna Wiosna, zwana małym festynem archeologicznym, inauguruje sezon turystyczny. Zjeżdża tu wówczas wielu wystawców i rekonstruktorzy. Do środy, 3 maja 2023 r. włącznie, czeka nas sporo atrakcji. W galerii migawki z imprezy >>>(iwo)
Turyści z całej Polski, zachęceni piękną pogodą, tłumnie zjechali do Biskupina. W Muzeum Archeologicznym trwa majówka. Przygotowano wiele atrakcji.

Najazd gości miejscowi obserwowali zwłaszcza w niedzielę (30.04.2023) i pierwszomajowy poniedziałek. Na poboczach dróg z kierunku Gąsawy, ale i Wenecji stało wiele samochodów osobowych, dla których zabrakło miejsca na parkingach.

Wielu gości przyciągnęły też atrakcje przy ruinach zamku Diabła Weneckiego oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Muzeum w Biskupinie jak co roku ma wiele do zaoferowania. Archeologiczna Wiosna, zwana małym festynem archeologicznym, inauguruje sezon turystyczny. Zjeżdża tu wówczas wielu wystawców i rekonstruktorzy.

Majówka 2023 w Biskupinie trwa. Jakie atrakcje przygotowano? Zobacz TUTAJ

Co w programie Archeologicznej Wiosny w Biskupinie?

2 maja pokazy w godzinach 10:00-18:00, natomiast 3 maja pokazy odbędą się w godzinach 10:00-17:00.

  • Wszystkie rekonstrukcje zapełnią się mieszkańcami, którzy opowiedzą o życiu codziennym w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Pokażą, w jaki sposób wytwarzano narzędzia, jak powstawała ceramika, biżuteria, wyroby ze skóry czy tkaniny. Będzie to okazja by poznać dawną kuchnię oraz wierzenia. Nie zabraknie kowala, złotnika, rogownika. Będzie można nie tylko podziwiać wyroby rzemieślników, ale również zaopatrzyć się w biżuterię czy naczynia gliniane. Warto zajrzeć również do dziegciarza, by przekonać się, do czego służył i jak powstawał używany od wieków nie tylko w medycynie ludowej dziegieć.
  • Muzykę dawną zaprezentują członkowie poznańskiego trio folkowego.
  • Działać będzie kącik naukowca, w którym można dowiedzieć się na czym polega praca współczesnego archeologa.
  • Chata pałucka to miejsce, przy którym można poznać specyfikę regionu, jakim są Pałuki. To tutaj będzie można zobaczyć wyroby twórców ludowych, a także dowiedzieć się, czym charakteryzuje się haft pałucki, który prezentować będzie Koło Hafciarek działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. W tym miejscu będzie można zaopatrzyć się w wyroby producentów żywności związanych z regionem.
  • Wielbiciele walk na pewno zjawią się w obozowisku wojowników wczesnośredniowiecznych. Oprócz samych walk wojów będzie można spróbować swych sił w strzelaniu z łuku czy dowiedzieć się, jak wyglądało dawne uzbrojenie.
  • Zaplanowano bezpłatne warsztaty: garncarskie oraz lepienia paciorków z modeliny.
  • Zwiedzanie na pewno urozmaici rodzinna gra terenowa.
  • Działać będzie strefa piknikowa, w której będzie można odpocząć przy ruszcie i ognisku. Warto zabrać własne kosze piknikowe, kiełbaski oraz koce.
  • Nie lada atrakcją będą rejsy po Jeziorze Biskupińskim dwoma statkami: wycieczkowym "Diabłem weneckim" oraz repliką wikińskiej łodzi, "Freyą".

Nowe wystawy muzealne w Biskupinie

Majówka to także czas nowych wystaw, które będą dostępne w Pawilonie muzealnym. Od 29 kwietnia zapraszamy na dwie nowe wystawy czasowe: "Archeologię wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej" oraz "Fortece na bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia". Tradycyjnie zachęcamy również do odwiedzenia wystawy stałej Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim", opowiadającej o dziejach osadnictwa nad brzegiem Jeziora Biskupińskiego.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Istnieje możliwość rezerwacji przewodnika by zwiedzić cały teren Muzeum. O wyznaczonych godzinach będą także czekać przewodnicy opowiadający o poszczególnych rekonstrukcjach.
Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do muzeum. Warto jednak oszczędzić czas, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/

Organizatorzy i partnerzy:

  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
  • Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Majówka 2023 w Biskupinie trwa. Jakie atrakcje przygotowano? Zobacz TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tłumy na majówce w Biskupinie. Archeologiczna Wiosna w powiecie żnińskim trwa w najlepsze [zdjęcia] - Żnin Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto