Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już 70 lat IV LO w Bydgoszczy! Liceum przy ul. Stawowej zaprasza na wielką galę

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Z okazji 70-lecia IV LO zorganizowano już w 2023 roku konkurs na jubileuszowe logo. Wygrał projekt wykonany przez Beatę Nowaczyk, nauczycielkę biblioteki w "Czwórce".
Z okazji 70-lecia IV LO zorganizowano już w 2023 roku konkurs na jubileuszowe logo. Wygrał projekt wykonany przez Beatę Nowaczyk, nauczycielkę biblioteki w "Czwórce". Tomasz Czachorowski/Archiwum
IV LO im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Stawowej w Bydgoszczy ma już 70 lat. Bydgoska "Czwórka" świętuje wspaniały jubileusz i zaprasza na wielką galę - 15 czerwca. Powstanie też kapsuła czasu, którą stworzy Samorząd Uczniowski IV Liceum Ogólnokształcącego.

IV LO w Bydgoszczy ma już 70 lat

IV LO im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ma już 70 lat. Wyjątkowy jubileusz "Czwórka" świętuje przez cały rok szkolny 2023/2024. Już od września 70. urodziny IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy świętują nauczyciele, uczniowie, emerytowani pracownicy i absolwenci.

Przez cały rok trwa między innymi cykl "Spotkajmy się w Czwórce". Obecni uczniowie mają okazję na spotkanie i rozmowy z absolwentami poprzednich roczników. Również przez cały rok każdy może złożyć życzenia szkole, biorąc udział w projekcie "Laurki dla Czwórki".

Zwieńczeniem jubileuszu będzie czerwcowa wielka gala, jubileuszowy bal, a także kapsuła czasu, którą stworzy Samorząd Uczniowski IV LO.

Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 15 czerwca 2024 r.. Najpierw o godz. 9:00 w bydgoskiej bazylice odprawiona zostanie msza święta. Po niej o godz. 11 rozpocznie się wielka gala w Filharmonii Pomorskiej. Wezmą w niej udział zaproszeni goście, nauczyciele i absolwenci. O godz. 13.15 zaplanowano wspólne zdjęcie uczestników uroczystości przed budynkiem filharmonii.

Nie zabraknie też spotkania absolwentów w murach szkoły - ta część obchodów rozpocznie się 15 czerwca około godz. 14:00 pod hasłem "Powrót do przeszłości, czyli spotkajmy się w Czwórce przy ul. Stawowej 39".

Na finał wieczorem o godz. 19:00 - bal jubileuszowy w Hotelu Holiday Inn na 200 osób.

- Część oficjalna oraz bal wymagają rejestracji. Po szczegóły zapraszamy na szkolną stronę internetową oraz do naszych mediów społecznościowych - informuje Katarzyna Jarzembowska z IV LO.

Czwórka łączy pokolenia i jubileusz 70-lecia świętuje przez cały rok szkolny

Rok szkolny 2023/2024 to szczególny czas dla społeczności IV LO. Przygotowania do jubileuszu 70-lecia rozpoczęły się już... we wrześniu 2022 roku!

- Powołany został wtedy Komitet Organizacyjny, a w listopadzie 2022 r. właśnie z myślą o jubileuszu 70-lecia powstało Stowarzyszenie Przyjaciół "Czwórki" - mówi Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor IV LO.

Jubileusz 70-lecia szkoła świętuje pod hasłem "Czwórka łączy pokolenia". W ramach obchodów w liceum zorganizowano już wiele wydarzeń. Wśród nich były spotkania ze znanymi absolwentami. Nie zabrakło też okolicznościowych wystaw zdjęć pokazujących dorobek liceum, które można oglądać w szkole czy imprez sportowych z udziałem absolwentów, jak np. siatkarski "Turniej pokoleń".

Z okazji jubileuszu 70-lecia "Czwórki" powstaje też monografia szkoły, którą przygotowują nauczyciele.

IV LO w Bydgoszczy - znani absolwenci

IV LO to ważna placówka na edukacyjnej mapie Bydgoszczy - jest częścią historii miasta a patronuje jej sam król - Kazimierz Wielki, założyciel Bydgoszczy.

- Historia Czwórki sięga roku 1953, kiedy to decyzją Ministerstwa Oświaty powołano do życia nową placówkę - informuje Katarzyna Jarzembowska. - Miała ona stanowić zaplecze edukacyjno-wychowawcze dla szybko rozwijającego się Osiedla Leśnego i została zlokalizowana przy ul. Kaliskiej 10. Po dwóch dekadach siedzibą szkoły stał się na krótko budynek przy Alejach 1 Maja 122 (dzisiejsza ul. Gdańska). W 1986 roku siedziba szkoły została po raz kolejny przeniesiona - do budynku, w którym funkcjonuje do dziś, przy ul. Stawowej 39.

Od początku swojego istnienia IV LO należało do jednych z najlepszych w Bydgoszczy, a jej uczniowie sięgali po najwyższe laury w olimpiadach przedmiotowych. Grono pedagogiczne tworzyło przyjazną atmosferę, dzięki której młodzież mogła rozwijać swoje pasje i umiejętności. I tak jest do dziś.

Warto dodać, że absolwentami "Czwórki" są, m.in., prof. Maciej Świątkowski, prof. Dariusz Iżycki, nieżyjący już prof. Janusz Filipiak, Lech Zagłoba-Zygler, Janusz Zemke, Tomasz Zaboklicki, Marcin Sauter, Martin Stankiewicz, Małgorzata i Jarosław Acalscy oraz wielu bydgoskich dziennikarzy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto