Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To miejsce znika z mapy Bydgoszczy. Ostatnie chwile hali Makrumu na osiedlu Leśnym [zdjęcia]

mc, red
Na terenie między ulicami Kamienną i Dwernickiego  w Bydgoszczy powstaje osiedle mieszkaniowe, którego inwestorem jest Grupa Immobile. Tu znajdował się mający historię sięgającą jeszcze XIX wieku zakład Makrum.
Na terenie między ulicami Kamienną i Dwernickiego w Bydgoszczy powstaje osiedle mieszkaniowe, którego inwestorem jest Grupa Immobile. Tu znajdował się mający historię sięgającą jeszcze XIX wieku zakład Makrum. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dobiega końca rozbiórka ostatnich zabudowań fabrycznych Makrumu na osiedlu Leśnym. Znika hala odlewnicza od strony ulicy Podchorążych.

Zobacz wideo: Jak będzie wyglądał Plac Wolności w Bydgoszczy?

Makrum to marka, która obecna jest na przemysłowej mapie Bydgoszczy od ponad 150 lat. W kwartale ulic Sułkowskiego, Kamiennej, Leśnej i Dwernickiego powstaje obecnie największa inwestycja mieszkaniowa w Bydgoszczy.

Nieruchomość na której trwają obecnie wyburzenia jest własnością spółki Makrum Development, która podobnie jak PROJPRZEM MAKRUM, inwestor wznoszący budynki mieszkalne na terenach fabrycznych bydgoskiego przedsiębiorstwa, jest częścią Grupy Kapitałowej IMMOBILE.

Obecne prace rozbiórkowe rozpoczęły się pod koniec września. Na oczach mieszkańców osiedla Leśnego znika między innymi jedna z najstarszych części fabryki - hala odlewnicza znajdująca się po zachodniej stronie placu budowy równolegle do ulicy Podchorążych. Znika, między innymi piec, budynek biurowy z trafostacją, krajalnia oraz suwnice.

– Wszystkie działania prowadzone są w ramach Grupy Kapitałowej Immobile, do której należy zarówno Projprzem Makurum, jak i CDI Konsultanci Budowlani – mówi koordynator działu marketingu i PR GKI Adam Chojnowski. – Pozwala to na spójność podejmowanych decyzji. Zależy nam również na tym, aby każda z nich miała jak najlepszy wpływ na nasze miasto.

Makrum przeniósł się do bydgoskiego Parku Przemysłowego. — Decyzja o przeniesieniu produkcji jest efektem różnych czynników. Po pierwsze, potrzebowaliśmy nowoczesnego zaplecza produkcyjnego. Park Przemysłowy jest do tego idealnym miejscem. Część działań prowadzona jest również u naszych partnerów w ramach outsourcingu. Spółka Projprzem Makrum, w skład której wchodzi marka MAKRUM, posiada też duży zakład produkcyjny w Koronowie – mówił nam Piotr Szczeblewski, prezes zarządu PROJPRZEM MAKRUM. - Po drugie, mamy świadomość, że centrum miasta nie jest dziś najlepszą przestrzenią dla przemysłu ciężkiego. W zgodzie z ekologią, fabryki są lokowane na obrzeżach metropolii, a nie w ich samym środku

Z Makrum do dziś wielu mieszkańców Bydgoszczy łączą pozytywne wspomnienia. – Niewiele firm związanych z przemysłem może pochwalić się ponad 150-letnią historią – komentuje Piotr Szczeblewski. – Oprócz intensywnej produkcji, tworzymy również innowacyjne projekty w ramach biura konstrukcyjnego. Mam tu na myśli nowoczesne kruszarki, linie technologiczne, młyny, suszarnie czy granulator destruktu asfaltowego GDA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto