Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nam się podoba! Dawna fabryka Stoewera na Niebuszewie odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Każdy, kto przejdzie ulicą Krasińskiego przeciera oczy ze zdumienia. To z powodu zmiany wyglądu budynku, który kiedyś był siedzibą oddziału słynnej fabryki Stoewera.

Każdy, kto przejdzie ulicą Krasińskiego przeciera oczy ze zdumienia. To z powodu zmiany wyglądu budynku, który kiedyś był siedzibą oddziału słynnej fabryki Stoewera.

Inwestycja ma nazwę "Fabryka II". Będzie to budynek usługowo-biurowy. Planowane zakończenie budowy to 31 lipca 2018 roku. Jest to część fabryki Bernharda Stoewera, która mieści się przy ul. Krasińskiego 10-12, róg Niemcewicza. Była to tzw. Stara fabryka Stoewer (Stoewerstrasse), która produkowała rowery, maszyny do szycia i maszyny do pisania.

Fabryka Bernharda Stoewera wyprodukowała łącznie, do czasu zamknięcia produkcji na początku lat trzydziestych, ponad 1850 tys. maszyn do szycia, 319 tys. rowerów i 120 tys. maszyn do pisania.
Nim to się stało, Stoewer jako młody człowiek założył warsztat mechaniczny w Gryfinie. Wykonywał drobne usługi na rzecz ludności, marząc jednak o rozpoczęciu produkcji czegoś, co by stricte wiązało się z mechaniką. Szukał pomysłu i ten przyszedł mu do głowy w roku 1857, gdy na targach w Lipsku zobaczył maszynę do szycia.

Urządzenie było skomplikowane i kosztowało majątek, ale że wojsko wykazało nim duże zainteresowanie w kontekście urządzeń dla krawców, które usprawniałoby ich pracę, Stoewer szybko połączył nowinkę z okazją do zarobienia dobrych pieniędzy. A że nowym wynalazkiem tylko nieliczni wykazali zainteresowanie, droga do sukcesu stała otworem. Mimo że maszyna do szycia w USA świeciła już tryumfy, to w Europie wynalazek nie cieszył się popularnością.

Gryfiński zakład był zbyt mały, by można było rozpocząć produkcję. Poza tym miasteczko było zbyt odległe od miejsc stacjonowania dużych formacji wojskowych. Przeniósł więc się do Szczecina i tu zainteresował władze wojskowe wynalazkiem. Zrobił to na tyle atrakcyjnie, że szybko dostał zlecenie. Wykorzystał przy tym fakt, że w Niemczech produkowana była jedynie przez Zakład Clemensa Mullera w Dreźnie.

Polecamy również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto