Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycja bydgoskiej kolei na stacji Bydgoszcz Wschód wala się smętnie po podłodze [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jerzy Bitner, przewodnik PTTK, wskazuje starą, opuszczoną stację PKP Bydgoszcz Wschód. Kiedyś mieściła się w niej Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych i - jak się okazuje - nie wszystkie eksponaty zostały stąd zabrane do nowej siedziby na dworcu Bydgoszcz Główna. Jak jest w środku - patrz następne zdjęcia!
Jerzy Bitner, przewodnik PTTK, wskazuje starą, opuszczoną stację PKP Bydgoszcz Wschód. Kiedyś mieściła się w niej Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych i - jak się okazuje - nie wszystkie eksponaty zostały stąd zabrane do nowej siedziby na dworcu Bydgoszcz Główna. Jak jest w środku - patrz następne zdjęcia! Marek Weckwerth
Metalowe matryce do wykonywania starych biletów kolejowych, wielki żeliwny zegar peronowy, a do tego kilka maszyn do pisania walają się po podłodze i aż „proszą się”, by zabrali je złomiarze. Jeśli się zmęczą, mogą odpocząć na drewnianej ławce ze stacji Stary Wierzchucin...

Zobacz wideo: Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania

Kiedyś mieściła się tu – a mowa o budynku starej stacji Bydgoszcz Wschód - Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych, przeniesiona następnie do budynku na dworcu Bydgoszcz Główna.

To wartościowe dla historii rzeczy

Nie ma wątpliwości, że sporo zbiorów zostało na miejscu. Tyle, że rozrzuconych, zdemolowanych. Mnóstwo tu oprawionych w ramy plansz poglądowych, kolejowych instrukcji, wykazów odległości taryfowych, szafek i regałów. Jest nawet, o dziwo nie zniszczona, porcelanowa zastawa stołowa.

Pomieszczenia zdewastowały osoby, które urządziły tu sobie przysłowiową melinę. Świadczą o tym puste butelki i kufle po piwie. Wystarczy nacisnąć klamkę i drzwi starej stacji otwierają się…

- Skandal, przecież tu jest naprawdę sporo wartościowych dla historii bydgoskiej kolei przedmiotów – komentuje Jerzy Bitner, przewodnik turystyczny PTTK z Bydgoszczy, który jako pierwszy dowiedział się o porzuconych zbiorach. Obawia się, że złomiarze zrobią z nimi „porządek”, albo podczas libacji alkoholowej ktoś puści zabytkowy budynek z dymem.

Pasjonaci zainteresują się zbiorami

- Proszę mi wierzyć, że dopiero dowiedziałem się o tym, że na tej stacji zostały jakiej cenne dla historii kolei rzeczy. Wybierzemy się tam i zabierzemy je, zorganizujemy transport do naszego magazynu – zapewnia Jerzy (Michał) Golonka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy (SMK), emerytowany maszynista, mieszkaniec Laskowic Pomorskich.

Izba Tradycji na starej stacji należała do Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei (BTPK) i znajdowała się pod jego opieką. W 2019 roku BTPK przekazało większość eksponatów na rzecz SMK i przestało istnieć (dwóch członków przeszło do SMK).

Okazuje się, że na dworzec Bydgoszcz Główna przewieziono tylko najbardziej wartościowe rzeczy, m.in. tablice relacyjne, bileterkę z starymi biletami, mundury kolejowe, zegary (oprócz zielonego, który ostał się ze względu na swoje gabaryty), kilka pakietów metalowych matryc do odbijania biletów i wiele innych rzeczy.

Stara stacja została wyłączona z ruchu, bo 300 metrów dalej zbudowano nowoczesną - na węźle Bydgoszcz Wschód. W starym budynku odłączono media i nie można było już tam normalnie funkcjonować.

Czynsz był za wysoki

Eksponaty zostały na dworcu głównym do grudnia 2020 roku, po czym przewieziono do magazynu, bo pasjonaci kolei nie byli w stanie opłacić czynszu za wynajem wolno stojącego budynku między peronami III a IV, narzuconego przez PKP Nieruchomości – 633 zł miesięcznie.

- Jesteśmy organizacją non – profit i ze składek członkowskich nie udźwigniemy takiego ciężaru – wyjaśnia prezes stowarzyszenia. Dodaje, że przygotowano nawet umowę z PKP na remont budynku, ale jego warunki nie odpowiadały władzom stowarzyszenia i do jej podpisania nie doszło.

PKP miało wyremontować budynek na zewnątrz, a SMK wnętrza. Pasjonaci otrzymali na to nawet 10 tys. zł z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na remont, ale ostatecznie – ze względu na niepodpisanie umowy - pieniądze musieli zwrócić.

Prezes Jerzy Golonka wciąż mam nadzieję, że umowa z PKP zostanie sfinalizowana, ale ważne jest jak będzie brzmiał jej zapis. Teraz jednak dowiaduje się, iż w budynku nie będzie dostępu do bieżącej wody.

Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych jest następczynią działającego od 1979 roku Ośrodka Muzealnego Bydgoskiego Węzła Kolejowego. Ten urządzono w pierwszym, skromnym budynku bydgoskiego dworca, który władze pruskie oddały do użytku w 1851 roku.

Polecamy

A na jakim osiedlu w Bydgoszczy najchętniej byś zamieszkał? A może już masz swoje miejsce na ziemi? Zobacz na kolejnych slajdach, jakie osiedla w Bydgoszczy najchętniej wybralibyśmy do zamieszkania. Ranking osiedli do zamieszkania w Bydgoszczy

Bydgoszcz - takie są najpopularniejsze osiedla do zamieszkan...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto