Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycje świąteczne - Boże Narodzenie w Polsce

Redakcja
sxc.hu
Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki jako bożonarodzeniowego drzewka? Co symbolizuje karp i dlaczego dzielimy się opłatkiem? Przypominamy wigilijne zwyczaje i pokrótce ich historię.


Żywa szopka w Myślęcinku i w Sanktuarium w Fordonie


Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się przede wszystkim z czerwienią stroju Mikołaja, zielenią choinki i bielą śniegu, na który tak co roku czekamy. Wigilia - oznacza czuwanie. W Polsce weszła na stałe do tradycji dopiero w XVIII wieku. Tego dnia wielu z nas spożywa karpia. Ta ryba ma swoją symboliczną wymowę: jeżeli ma dużo łusek - gospodarze wzbogacą się; jeżeli pływa szybko - nadchodzący rok będzie pomyślny.

Wigilijną wieczerzę powinniśmy zaczynać po pojawieniu się pierwszej gwiazdki, a to na pamiątkę tej betlejemskiej, która prowadziła mędrców i pasterzy do stajenki.


Opłatek

Ważnym elementem tego wieczoru jest dzielenie się opłatkiem. Przesłaniem tego gestu jest pojednanie. Kiedyś łamanie się opłatkiem zapoczątkowywał ojciec, matka lub osoba najstarsza w rodzinie. Przy łamaniu się opłatkiem należało rodziców i dziadków ucałować w rękę. Gest pojednania, miłości, przyjaźni, a jego spożycie ma zapewnić szczęście i pomyślność.


Potrawy

Oczywiście zgodnie z tradycją powinny być bezmięsne. Ludowa tradycja głosi, że zwierzęta tego dnia są braćmi ludzi, a nawet mówią ludzkim głosem, więc nie należy spożywać ich mięsa. W wielu regionach pojawia się 12 dań. Powinny składać się ze wszystkiego co w polu, sadzie, ogrodzie, wodzie i lesie.

Najczęściej wigilijną kolację otwiera barszcz z uszkami lub zupa grzybowa, na stole goszczą: groch z kapustką, ryba, we wschodniej Polsce kutia. Najstarszy przepis barszczu buraczkowego pochodzi z XVI w.


Wigilia dla bydgoszczan na Starym Rynku


Prezenty

Można je rozpakować po wigilijnej kolacji, przy zapalonej choince. W zależności od tradycji regionalnych, przynosi je dzieciom św. Mikołaj - głównie w Polsce centralnej, Gwiazda na Pomorzu, biały konik Szemel - na Warmii i Mazurach, Aniołek oraz Juzuf w Wielkopolsce, a Dzieciątko Jezus na Górnym Śląsku.

Początkowo wręczanie prezentów było zwyczajem bogatych. Od początku XX w. prezenty pod choinką stawały się coraz bardziej popularne. Miały osobisty charakter i były własnoręcznie przygotowywane.

Powszechna praktyka wzajemnego obdarowywania się prezentami związana była pierwotnie z kultem Świętego Mikołaja, biskupa. Zwyczaj obdarowywania dzieci przez św. Mikołaja w noc wigilijną przed Bożym Narodzeniem przyniesiony został z Niemiec ok. 1840r.


Choinka

W wielu religiach jest symbolem życia, odradzania się i trwania. Najpierw pojawiła się w niemieckiej Nadrenii, na przełomie XV i XVI w. miał symbolizować rajskie drzewo życia.

Zwyczaj dekorowania choinki stał się popularny zwłaszcza w mieszczańskich rodzinach niemieckich i austriackich w XIX w., potem zwyczaj przyjął się także w pozostałych krajach. W Polsce pojawiła się w XIX w. za sprawą kolonistów niemieckich, osiedlających się z czasie zaborów. Później zwyczaj został przejęty przez polskich mieszczan i inteligencję. Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym. Początkowo przystrajano je ozdobami naturalnymi: jabłuszka, pierniki, orzechy, ozdoby ze słomy i papieru.


Komunikacja miejska na święta - Wigilia, Boże Narodzenie i Sylwester 2012


Zobacz też:


Koncert T.LOVE w Estradzie

Święty Mikołaj w CH Rondo

But Patrona Mikołaja na Starym Rynku

Pomóż zbudować snowpark
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
ť dodaj artykuł
ť dodaj zdjęcia
ť dodaj wydarzenie
ť dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto