Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczny bilans majówki na drogach naszego regionu

Wojciech Bielawa
Nadmierna prędkość - to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków na drogach.
Nadmierna prędkość - to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków na drogach. Dariusz Bloch
16 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 19 zostało rannych. 289 kolizji i tłum pijanych za kółkiem - to bilans majówki. Jest gorzej niż rok temu.

Kujawsko-pomorscy policjanci, podobnie jak ich koledzy w całej Polsce, przez długi weekend prowadzili wzmożone działania na drogach.

Akcję „Bezpieczny weekend” mundurowi rozpoczęli w piątek, a zakończyli we wtorek. - Majowy weekend charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego na drogach zawsze pojawia się większa liczba patroli. Policjanci korzystali z oznakowanych radiowozów oraz nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory - tłumaczy Kamila Ogonowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Mimo że dane z regionów wciąż spływają i są niepełne, wiemy już, że wypadków w Polsce było więcej niż podczas zeszłorocznej majówki.

Wstępny bilans mówi o 340 wypadkach, w których zginęło 28 osób, a ponad 400 zostało rannych. Mundurowi złapali także 1200 kierowców jadących na podwójnym gazie. Dla porównania - podczas ubiegłorocznego weekendu majowego doszło do 310 wypadków, śmierć w nich poniosło 30 osób, a 408 zostało rannych. Liczba nietrzeźwych kierowców była bardzo zbliżona - 1233.

Policjanci z Kujawsko-Pomorskiego także mieli więcej pracy niż rok temu. Przez pięć dni na drogach naszego województwa doszło do 16 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 19 zostało rannych. Funkcjonariusze odnotowali także 289 kolizji. Rok temu w majówkę na drogach w regionie także doszło do 16 wypadków drogowych, ale zginęły w nich dwie osoby. Mniej było także osób rannych - 17. Kolizji także było dużo mniej - 199. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 83 kierujących pod wpływem alkoholu. W tę majówkę liczba zatrzymanych pijanych kierujących była zatrważająca. Policjanci wyeliminowali aż 102 osoby, które wsiadły za kółko po spożyciu trunków.

To właśnie procenty przy przyczyną najtragiczniejszego wypadku w regionie. W poniedziałek pijana 37-latka (około 1,5 promila) usiadła za kółko peugeota . Na odcinku drogi pomiędzy Klockiem a Białą w gminie Tuchola uderzyła w słup. Pojazd dachował, a dwoje pasażerów (59-letnia kobieta i 60-letni mężczyzna) zginęło na miejscu.

Od razu po zakończeniu akcji „Bezpieczny weekend”, policjanci przystąpili do kolejnych działań o kryptonimie „Trzeźwy kierujący”. Od wczesnych godzin rannych w całym województwie mundurowi kontrolowali trzeźwość kierujących, by wyeliminować z ruchu pijanych.

169 policjantów w ciągu kilku godzin skontrolowało aż 17.487 kierujących. Niestety, znaleźli się wśród nich tacy, którzy pili alkohol, a mimo to wsiedli za kółko. - Policjanci nie pozwolili na dalszą jazdę aż 28 nietrzeźwym kierowcom. Zatrzymali ponadto 19 praw jazdy i 38 dowodów rejestracyjnych - mówi o efektach akcji Kamila Ogonowska. - Apelujemy o rozsądek. Nietrzeźwi kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a przecież wszystkim powinno na nim zależeć, aby nie dochodziło do tragedii, jakich wciąż jesteśmy świadkami.

Rok 2015 był na drogach w regionie bezpieczniejszy niż rok 2014. W wypadkach zginęło o 26 osób mniej.

W ubiegłym roku w całym kraju doszło do 32.967 wypadków drogowych, w których zginęło 2938 osób. W porównaniu z wcześniejszym - 2014 rokiem - odnotowano więc nieznaczną poprawę. Wtedy na drogach doszło do 34.970 wypadków, a śmierć poniosły w nich 3202 osoby.

Z policyjnych statystyk wynika, że miniony rok był bezpieczniejszy także na drogach w naszym województwie. W roku 2014 w regionie doszło do 1044 wypadków, odnotowano 179 zabitych i 1112 rannych. W zeszłym roku wypadków było nieco mniej - 1008. Dużo mniej osób zginęło na drogach - 153, ale więcej było rannych - 1135.

Kujawsko-Pomorskie wciąż jest jednym z liderów w niechlubnym wskaźniku liczby ofiar na 100 wypadków. W 2015 roku średnio w kraju w stu wypadkach zginęło 8,9 osoby, a w regionie aż 15,2. Gorzej było tylko na Podlasiu (średnia 17,1 ofiary).

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto