Trasa S10 w Kujawsko-Pomorskiem. Podpisano pierwsze umowy na dwa odcinki drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Droga ekspresowa S10 to inwestycja priorytetowa dla rozwoju Metropolii Bydgoszcz i całego regionu. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.
Droga ekspresowa S10 to inwestycja priorytetowa dla rozwoju Metropolii Bydgoszcz i całego regionu. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. UM Bydgoszcz
Udostępnij:
Droga ekspresowa S10 to inwestycja priorytetowa dla rozwoju Metropolii Bydgoszcz i całego regionu. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Podpisano już pierwsze umowy na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń.

Zobacz wideo: Złodzieje specjalizujący się w kradzieżach Nissanów Qashqai zatrzymani

Bydgoszcz. Droga ekspresowa S10

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud zaprojektuje i zbuduje odcinek Solec - Toruń Zachód, a Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor będzie odpowiedzialne za realizację odcinka Bydgoszcz Południe - Emilianowo. Wartość obu umów to w sumie ponad 836 mln zł.

W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Jej budowa na odcinku Bydgoszcz-Toruń w latach 2017-20 została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych przyjętym w 2015 roku. O jak najszybsze skierowanie zadania do realizacji wielokrotnie apelowali parlamentarzyści regionu, prezydent Bydgoszczy, radni, mieszkańcy. Po wielu zmianach związanych z finansowaniem inwestycji, harmonogram zakłada realizację prac w latach 2022-26.

50-kilometrowa trasa łącząca Bydgoszcz m.in. z autostradą A1 została podzielona na 4 odcinki. Wykonawcy przy każdym zadaniu odpowiadają za projekt i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a następnie za prace budowlane.

S10 Bydgoszcz Południe - Emilianowo wraz z rozbudową DK25

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości blisko 9 km. Przebudowany zostanie węzeł Bydgoszcz Południe, wybudowany zostanie węzeł Emilianowo oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Zadanie obejmuje ponadto rozbudowę drogi krajowej nr 25. Ruch tranzytowy zostanie przeniesiony z obecnie mocno obciążonego odcinka tej trasy na nową, ponad 5-kilometrową jezdnię z dwoma węzłami - Zielonka i Brzoza. Koszt prac projektowych i budowlanych w ramach tego kontraktu to blisko 411 mln zł.

Na zakończenie inwestycji na drodze ekspresowej, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, przewidziano 45 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). W przypadku części zadania dotyczącego rozbudowy DK25 czas ten wynosi 41 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

S10 Solec - Toruń Zachód

Umowa obejmuje zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej o długości 21,2 km między Solcem Kujawskim a Toruniem. W trakcie budowy powstanie m.in. węzeł Solec oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. W ramach inwestycji powstanie 12 obiektów inżynierskich, w tym przejście dla dużych zwierząt, obejmujące nową drogę i sąsiadującą linię kolejową.

Planowany termin ukończenia inwestycji o wartości blisko 426 mln zł to 41 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych).

Pozostałe odcinki S10 w Kujawsko-Pomorskiem

Wkrótce GDDKIA podpisze umowę na projekt i budowę S10 na 12-kilometrowym odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe. Będzie to możliwe dzięki pozytywnemu wynikowi kontroli Urzędu Zamówień Publicznych. W przypadku odcinka Emilianowo - Solec, o długości 8,6 km rozstrzygnięcie przetargu zostało zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie