Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudny wybór gimnazjalisty. Relacja z Bydgoskich Targów Edukacyjnych [wideo]

red.
Wybór kolejnej szkoły może być dla gimnazjalistów trudnym zadaniem
Wybór kolejnej szkoły może być dla gimnazjalistów trudnym zadaniem screen
Przed uczniami ostatnich klas gimnazjów trudny okres. Po pierwsze niecierpliwie czekają na wyniki egzaminów, a po drugie muszą wybrać swoją przyszłą szkołę. Ta decyzja może zaważyć na całym przyszłym życiu. Co wybrać? Kształcenie ogólne w liceum czy zawodowe w technikum lub zasadniczej szkole zawodowej?

Gimnazjaliści w swoich wyborach kierują się różnymi kryteriami. Jedni podchodzą do tematu bardzo poważnie. Analizują oferty, profile i wyniki szkół. Próbują dopasować je do swoich zainteresowań i planów na przyszłość. Drudzy kierują się kryteriami zgoła innego rodzaju. Szukają szkoły, która nie będzie stawiać im zbyt wysokich wymagań.

Niestety czasy i struktura kształcenia się zmieniły i takie myślenie jest prostą drogą do kłopotów na egzaminach. A tych jest niemało. W liceach zaczynają obowiązywać nowe zasady zdawania matur, które w technikach wejdą w życie w przyszłym roku. Egzaminy zawodowe także znacznie się zmieniły. Już od dawna nie wykonuje się pracy dyplomowej, a w tym roku po raz ostatni zdawany jest egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w formie jednorazowego testu teoretycznego i egzaminu praktycznego. Obecnie uczniowie techników i ZSZ zdają egzaminy kwalifikacyjne. W wielu przypadkach są to 3 egzaminy zdawane w klasach 2, 3 i 4. W przypadku wyboru szkoły ogólnokształcącej kandydat musi wybrać odpowiedni profil i przeanalizować siatkę godzin (spis przedmiotów i ilość godzin przeznaczonych na ich realizację). Jest to niezmiernie ważne z punktu widzenia późniejszego egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym, co ułatwi znacznie dostanie się na studia.

Przy wyborze technikum problem jest bardziej złożony. Są szkoły oferujące darmowe gadżety, wyjazdy i obiecujące na plakatach najwyższą zdawalność mimo, że jest ona na bardzo niskim poziomie. Niektóre proponują kształcenie zawodowe, ale nie dysponują pracowniami i warsztatami do zajęć praktycznych. Nie gwarantują więc osiągnięcia najważniejszego celu. Warto więc zastanowić się nad wyborem szkoły technicznej z tradycjami i doświadczeniem w kształceniu w zawodzie i dobrze przygotowującej do matury.

Urząd Miasta Bydgoszczy co roku organizuje Bydgoskie Targi Edukacyjne. Cieszą się one dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Bydgoszczy ale także okolicznych gmin. Młodzież ma okazję do poznania oferty edukacyjnej, porozmawiania z uczniami i nauczycielami danej szkoły. To duże ułatwienie w wyborze przyszłej szkoły i w porównaniu placówek kształcących w podobnych specjalnościach. Poniżej przedstawiamy relację z tegorocznych targów.

redakcja ajpiTV.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto