?Twardziel? ze szwami

opr. kris
Hokeiści New York Rangers pokonali w poniedziałek, po dogrywce, drużynę Phoenix Coyotes 3:2. Zwycięską bramkę w 63. minucie gry zdobył Czech Petr Nedved.

Hokeiści New York Rangers pokonali w poniedziałek, po dogrywce, drużynę Phoenix Coyotes 3:2. Zwycięską bramkę w 63. minucie gry zdobył Czech Petr Nedved. To było czwarte zwycięstwo Rangers, ale nie poprawiło pozycji tej drużyny w Atlantic Division. Rangers nadal zajmują czwarte, przedostatnie miejsce, ze stratą dwóch punktów do lidera, New Jersey Devils.

Dwie bramki dla gospodarzy, którzy w 28. minucie meczu przegrywali 0:2, zdobył Rosjanin Paweł Bure, obie po zagraniach Erica Lindrosa. Dla Coyotes bramki uzyskali - Shane Doan i Brian Savage. Bure rozpoczął mecz w towarzystwie Rema Murraya i Marka Messiera. Potem został przeniesiony do innej formacji i tworzył linię ataku z Lindrosem oraz Bryanem Trottierem, a zamiana ta przyniosła spodziewane efekty. Kapitan Rangers, Messier odnotował 1613 mecz w karierze i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów najdłużej grających w NHL zawodników.

W zespole Rangers wystąpił Krzysztof Oliwa. Na początku spotkania wdał się w bójkę z Rosjaninem Andriejem Nazarowem i obaj zostali odesłani na ławkę kar na pięć minut. W sumie polski lewoskrzydłowy przebywał na lodzie przez 2.26 minuty, w tym w formacji, która zdobyła wyrównującą na 2:2 bramkę (Bure). W ekipie gospodarzy zabrakło kontuzjowanych czeskich hokeistów - Roberta Holika i Radka Dvoraka.

Osobisty sukces odnotował bramkarz Rangers, Mike Richter. W poniedziałek 36-letni hokeista odniósł 300. zwycięstwo w NHL.
Richter jest 19. bramkarzem w historii ligi, który osiągnął granicę 300 zwycięstw.
Bohaterem meczu Pittsburgh Penguins - Washington Capitals był współwłaściciel i kapitan drużyny "Pingwinów", Mario Lemieux. Wykazał on spory hart ducha. W pierwszej tercji został trafiony w twarz krążkiem. Lekarze przez kilkanaście minut tamowali mu krew na twarzy, zakładali szwy. Lemieux, mimo kontuzji wrócił do gry i w 33. minucie zdobył bramkę, która zagwarantowała Penguins zwycięstwo 3:2. Mario Lemieux z dorobkiem 20 punktów umocnił się na czele klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników ligi. Pozostałe bramki zdobyli - dla Penguins: Shean Donovan i Czech Jan Hrdina, dla Capitals: Słowak Petr Bondra i Jeff Halpern. W zespole gospodarzy wyróżnił się bramkarz, Szwed Johan Hedberg, który obronił 40 strzałów Capitals, w tym osiem - gwiazdy światowego hokeja, Czecha Jaromira Jagra.

Inny czeski hokeista, Robert Reichel, a także Szwed Mats Sundin byli wyróżniającymi się postaciami w meczu Toronto Maple Leafs i Anaheim Mighty Ducks. Obaj zdobyli po jednej bramce i odnotowali po jednej asyście, a ich drużyna - "Klonowe Liście" wygrała 5:2.

Komplet poniedziałkowych wyników: Pittsburgh Penguins - Washington Capitals 3:2, New York Rangers - Phoenix Coyotes 3:2 (po dogrywce), Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 1:6, Toronto Maple Leafs- Anaheim Mighty Ducks 5:2, Edmonton Oilers - Dallas Stars 3:4 (po dogrywce).

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia