Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych. W Bydgoszczy to żubr przypomni, po co jest współczesne zoo

Justyna Tota / materiały prasowe
Archiwum Tomasz Czachorowski
W środę (11 marca) bydgoskie zoo dostępne za darmo stworzy okazję do spotkania oko w oko m.in. z żubrami, krokodylami czy lemurami. Przez cały tydzień (od 9 do 15 marca) na Facebooku oraz oficjalnej stronie Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy będą pojawiać się informacje na temat gatunków zagrożonych. W niedzielę o tym, jak można pomóc zwierzętom zagrożonym wyginięciem, dzieci i dorośli dowiedzą się w centrum miasta. Wszystko z okazji Dnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów jest obchodzony 11 marca. Dzięki współpracy przyjaciół z 11 zoo z całej Polski, w tym także z Bydgoszczy, świętowanie tego dnia potrwa przez cały tydzień, który będzie dobrą okazją, by m.in. przypomnieć (i przy okazji obalić pewne stereotypy) po co są ogrody zoologiczne i skąd się biorą zwierzęta w zoo.

- Od 9 do 15 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki będziemy wspólnie świętować TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz opowiadać, jaka jest rola i misja współczesnych ogrodów zoologicznych, a szczególnie, jak ogrody przyczyniają się do ochrony i ratowania ginących gatunków. Naszą akcję wspiera Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) - informuje Sandra Tyczyno, rzecznik LPKiW „Myślęcinek”.

Jak w Bydgoszczy obchodzić będziemy ten szczególny tydzień? - Codziennie do 15 marca na Facebooku i stronie internetowej przekazywać będziemy informacje związane z tematem gatunków zagrożonych - zapowiada Sandra Tyczyno.

Natomiast w środę (11 marca) - w Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych - bydgoskie zoo zaprasza m.in. na spotkania ze zwierzętami i ich opiekunami.

- Obchody rozpoczniemy o godzinie 10, wraz z otwarciem drzwi bydgoskiego zoo. Przez cały dzień aż do godziny 17 wstęp będzie dla wszystkich bezpłatny - podkreśla rzecznik LPKiW „Myślęcinek”.

- O godzinie 11 w pawilonie Akwarium Terrarium rozpocznie się wyjątkowy spacer. Opiekunowie pracujący w myślęcińskim ogrodzie pokażą wybrane gatunki i opowiedzą o nich. Zobaczymy razem z nimi włochatkę, kanię rudą, wydrę, żako, lemury madagaskarskie, krokodyle kameruńskie. Opiekunowie odpowiedzą także na pytania, co to trening medyczny i enrichment - opisuje Sandra Tyczyno.

Około godz. 12 spacerowicze dotrą do wybiegu żubrów, które są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki. Będzie okazja stanąć oko w oko z tymi potężnymi zwierzętami, którym przyjrzeć się będzie można podczas karmienia. Ciekawie o żubrach opowiedzą osoby, które na co dzień się nimi zajmują.

Obecnie w bydgoskim ogrodzie zoologicznym na obszernym wybiegu przebywają cztery żubry – dwie samice i dwa samce. Postójka urodzona w 2001 r. przyjechała ze Smardzewic 6.12.2002 r. Urodziła kilkoro dzieci. Jej ostatnim potomkiem jest Polian, który przyszedł na świat 13.09.2018 r. Druga samica to Polusia – córka Postójki, urodzona 29.10.2011 r. Jej dzieckiem jest drugi samiec – Poprad III, urodzony 23.06.2019 r. Polian i Poprad III w niedługim czasie za zgodą Ministerstwa Ochrony Środowiska wyjadą do Nadleśnictwa Drawsko w celu powiększenia puli genetycznej populacji wolnościowej. Przechodzą teraz wymagane badania lekarskie.

- Najbardziej spokojnym żubrem w stadzie jest Postójka. Poznać ją można po rozdwojonym rogu - uszkodzonym pewnego dnia. Natomiast najbardziej dominująca jest Polusia (podobnie jak w naturze - jedna z samic ma pozycję dominantki). To ona jako pierwsza wchodzi do stajni i jako pierwsza przybiega, kiedy widzi opiekunów zmierzających na alejkę przed wybiegiem o godz. 14. Jest to też godzina karmienia żubrów w miejscu, gdzie zwiedzający mogą się im przyjrzeć z bliska. Żubry w bydgoskim zoo karmione są w stajni – każdy ma swoje koryto. Jako ostatni do stajni wchodzi Polian. Za to Poprad III najpierw podchodzi do koryta swojej mamy, aby co nieco podskubać. Jest najbardziej wesołym żubrem. Często zaczepia starszego Poliana, a odpowiedzią są wspólne harce na wybiegu. Żubry w naturze zjadają rośliny zielne i łąkowe oraz pędy i korę drzew, a u nas ich pokarmem są warzywa – buraki i marchew, gniecione ziarna owsa, otręby pszenne, siano i gałęziarka. Jako przysmak dostają też gotowane ziemniaki. Latem najbardziej lubią obgryzać liście dębu i klonu, zaś zimą korę drewna, a w dalszej kolejności gałązki drzew iglastych. W ciągu dnia wylegują się w różnych miejscach na wybiegu - opisują opiekunowie zwierząt bydgoskiego zoo.

Więcej o żubrach (biologii, historii oraz o tym, dlaczego jest zagrożonym gatunkiem), a także o roli ogrodów zoologicznych będzie można się dowiedzieć podczas spotkania 11 marca o godzinie 13 w sali dydaktycznej w pawilonie Akwarium Terrarium.

Na zakończenie całego tygodnia - w niedzielę, 15 marca - bydgoskie zoo zaprasza całe rodziny na spotkanie w centrum miasta.
- W godzinach 12-13 w Bydgoskich Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5) zapraszamy do wspólnej zabawy dla całych rodzin, by porozmawiać o gatunkach zagrożonych wyginięciem i co my, w swoich domach, możemy zrobić dla tych zwierząt. Będą gry i zabawy z nagrodami - dodaje Sandra Tyczyno.

Zadaniem współczesnych ogrodów zoologicznych jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt poprzez:

  • edukację przyrodniczą,
  • uczestnictwo w programach ochrony różnych gatunków zwierząt,
  • prowadzenie ksiąg rodowodowych,
  • prowadzenie badań naukowych,
  • wspieranie zagrożonych gatunków w warunkach in situ - czyli w miejscu ich naturalnego występowania.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników ogrodów zoologicznych m.in. niesiona jest pomoc zagrożonym zwierzętom w Australii, prowadzone są projekty reintrodukcji (wprowadzenia do miejsca, w którym gatunek już był) różnych gatunków zwierząt. Niektóre ogrody prowadzą również działalność rehabilitacji rodzimych gatunków zwierząt lub dają schronienie skonfiskowanym przez celników okazom objętym Konwencją Waszyngtońską CITES.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych. W Bydgoszczy to żubr przypomni, po co jest współczesne zoo - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto