Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie razem stworzyły nowy kierunek

Redakcja
foter.com
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy i Collegium Medicum kształcą techników medycznych. Co ciekawe robią to wspólnie.

Dwie uczelnie i jeden kierunek. Studenci inżynierii biomedycznej mają wykłady zarówno na UTP, jak i CM, które podlega pod Uniwersytet Mikołaja Kopernika. To pierwszy taki projekt w Bydgoszczy. Wykładowcy prowadzą wspólne badania m.in. w dziedzinie ortopedii, a studenci mają zajęcia w szpitalach i wyposażonych w nowoczesną aparaturę laboratoriach.
Otrzymali również specjalnie stworzone dla nich podręczniki i ćwiczyli na elektronicznych fantomach, które symulują funkcje życiowe. - Coraz bardziej doskwiera brak fachowej kadry technicznej, która ma również podstawowe umiejętności medyczne - ocenia Franciszek Bromberek, jeden z koordynatorów projektu. - Nasi studenci je mają. Program studiów jest tak ułożony, że 45 proc. przedmiotów jest związana z medycyną, natomiast pozostałe dotyczą kwestii technicznych.

Pomysł powstał w 1995 roku, a pierwsze próby jego realizacji miały miejsce sześć lat później. - Nie było wtedy warunków, aby wcielić go w życie - wspomina Bromberek. - Na przeszkodzie stanęły z jednej strony aspekty prawne, a z drugiej małe możliwości techniczne, jak m.in. niewystarczająco wyposażone laboratoria.

Nie zapomniano jednak o projekcie i dzięki temu od 2009 roku studenci mogli rozpocząć studia na unikatowym kierunku. - Na ten cel otrzymaliśmy 4,5 mln zł z funduszy unijnych - opisuje Bromberek. - Najpierw polegało to na tym, że nasi studenci mieli zajęcia również na Collegium Medicum. Od tego października uczelnia przyjęła na ten sam kierunek swoich studentów, a my swoich. Traktujemy ich jednak jako jeden rok.

W ramach zajęć mają seminaria, spotkania z autorytetami z zakresu medycyny, biomechaniki i technik technologii wspomagających pracę lekarzy. - Byli też  we Wrocławiu na pokazie pracy robota medycznego da Vinci i w Berlinie u potentata światowego w produkcji rozruszników serca - dodaje Bromberek.

Przepisy, które umożliwiają wspólne kształcenie wejdą w życie w 2016 roku. - Wtedy stworzymy jeden kierunek, a jego absolwenci otrzymają dyplomy zarówno UTP, jak i CM - precyzuje Bromberek.

Będą też mogli wyjechać  na wymianę na norweski uniwersytet, który ma jeden z najlepszych ośrodków telemedycyny. W sobotę pierwsi absolwenci inżynierii biomedycznej odebrali dyplomy. 

Katarzyna Dworska

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto