Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie bydgoskiej budowlanki przenieśli się w czasy, gdy Polska odzyskała niepodległość [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Pokaz mody dekad XX wieku był jednym z punktów obchodów Święta Niepodległości w Zespole Szkół Budowlanych. Atrakcji z okazji 11 listopada przygotowano więcej.
Pokaz mody dekad XX wieku był jednym z punktów obchodów Święta Niepodległości w Zespole Szkół Budowlanych. Atrakcji z okazji 11 listopada przygotowano więcej. Dariusz Bloch
Pokaz mody od lat 20. do 80. XX wieku, warsztaty kotylionów, kącik retro czy bydgoskie podwórko 100 lat wcześniej - tak przez cały tydzień uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy świętują 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacja obchodów nastąpiła w środę (10 listopada).

Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku.

Na cały tydzień uczniowie i nauczyciele przygotowali bogaty program, aby uczcić to ważne dla Polaków święto.

- Po raz pierwszy w tej formule tygodniowej zorganizowaliśmy w szkole obchody Święta Niepodległości, gdy była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Aleksandra Wachowiak, nauczycielka historii w bydgoskiej budowlance. - Młodzieży pomysł bardzo się spodobał, stąd postanowiliśmy także i teraz pójść tym śladem i cały tydzień celebrować ten ważny moment w dziejach historii Polski. Organizując cykl imprez zależało nam, żeby był to patriotyzm w bardzo radosnym wydaniu i to się udało.

Od 8 listopada uczniowie brali udział w warsztatach kotylionów. Ich centrum dystrybucji stanęło właśnie w środę (10 listopada) w szkole na I piętrze.

- Uczniowie, którzy tego dnia ubrali się odświętnie i mieli przyczepione kotyliony, nie byli pytani - mówi Aleksandra Wachowiak.

Pokaz mody dekad XX wieku i nie tylko

W środę (10 listopada) w budowlance sporo się działo. O godz. 11.11 cała społeczność szkolna w ramach akcji „Szkoła do hymnu” zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Na korytarzu warsztatów szkolnych odbył się też wyjątkowy pokaz mody dekad XX wieku od lat 20. do 80.

- Chęć udziału w pokazie zgłosiło wielu uczniów, ale ze względów pandemicznych musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników do 25 uczniów - mówi Aleksandra Wachowiak. - W stroje z dawnych lat przebrali się też nauczyciele. Chodziło o to, aby integrować się z młodzieżą.

Na holu na I piętrze funkcjonowała kawiarenka, w której można było kupić domowe wypieki, w tym rogale marcińskie czy ciasteczka - robione tak jak dawniej - z maszynki. Dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie na pomoc Polakom na Kresach. Wcześniej w szkole przeprowadzona została akcja informacyjna “Rodakom na Kresach”. Ponadto na lekcjach historii nie zabrakło pokazów filmów i prezentacji, które wprowadziły uczniów w tematykę związaną ze Świętem Niepodległości.

Budowlanka zamówiła też wyjątkowe kartki, które dotarły do Bydgoszczy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

- Uczniowie mogli na nich napisać życzenia dla Niepodległej - mówi Aleksandra Wachowiak. - Zorganizowaliśmy też konkurs na najbardziej oryginalne życzenia. W naszej bibliotece każdy uczeń mógł obejrzeć wystawę “Drogi do niepodległości” przygotowaną przez nauczycielkę Beatę Polasik.

Bydgoskie podwórko 100 lat wcześniej

W środę (10 listopada) szkolna świetlica zamieniła w bydgoskie podwórko sprzed 100 lat.

- Były zabawy zręcznościowe, umysłowe i ruchowe z dawnych lat np. kręgle, zabawa w kółko i kijek, skoki w workach, zabawa z monetą, budowle kijkowe czy zgadywanki - wylicza Aleksandra Wachowiak. - Uczniowie mogli się np. dowiedzieć, dlaczego Józef Piłsudski nosił wąsy? Śmiechu było sporo.

To spotkanie poprowadziła Dominika Kosińska, nauczycielka historii, która podobnie jak Aleksandra Wachowiak, mocno zaangażowała się w organizację obchodów Święta Niepodległości w Zespole Szkół Budowlanych.

Polecamy

Oto, jakie "cuda" w Bydgoszczy zauważają turyści. To niekoniecznie te same cuda, które widza mieszkańcy Bydgoszczy. Zobaczcie sami na kolejnych slajdach >>>

Takie cuda mamy w Bydgoszczy! Zachwycają się nimi turyści z ...

Trwa głosowanie...

Czy 300 zł na wyprawkę to wystarczająca kwota?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto