Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z VI LO w Bydgoszczy wyszki z ekologiczną inicjatywą. Zaprojektowali filtry, których 50 trafi do Afryki

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Projekt "Hydrohope" realizowany jest przez uczniów VI LO w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. 
Oprócz kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych, młodzi pracują nad projektem filtra wody. 50 takich urządzeń zostanie wysłanych do Afryki.
Projekt "Hydrohope" realizowany jest przez uczniów VI LO w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Oprócz kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych, młodzi pracują nad projektem filtra wody. 50 takich urządzeń zostanie wysłanych do Afryki. Tomasz Czachorowski
W odpowiedzi na pogłębiający się problem z dostępnością czystej wody na świecie uczniowie VI LO w Bydgoszczy przygotowali kampanię społeczną, w ramach której informują o konsekwencjach związanych z nieoszczędzaniem tego surowca. Zaprojektowali także filtr wody, który wysłany zostanie do najbardziej potrzebujących w Afryce. W Internecie prowadzona jest zrzutka, która pomoże młodzieży nad dalszymi pracami.

Zobacz wideo: Jak ekologicznie uprawiać ogródek? Oszczędzanie wody na działce [ogród, działka, woda, ekologia]

Projekt uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy powstał w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W ramach kampanii, prowadzonej w mediach społecznościowych pod hasłem "Hydrohope", uświadamiają oni społeczeństwu, jak ważne jest oszczędzanie wody.

Uczniowie bydgoskiego liceum w trosce o środowisko

- Świat cierpi z powodu coraz większych braków wody pitnej. Także w Polsce temat wody - retencja, oczyszczanie rzek - pojawia się w debacie publicznej coraz częściej - zauważa Filip Oskaldowicz, jeden z realizatorów projektu.

- W naszej kampanii skupiamy się na edukowaniu społeczeństwa - szczególnie nastoletnich odbiorców, którzy mogą dowiedzieć się m.in. jak duże zużycie wody wiąże się z korzystaniem z różnych produktów. Wystarczy zastanowić się choćby, ile wody wykorzystuje się do produkcji mięsa.

Ideą kampanii jest także uświadomienie społeczeństwu problemu dostępności do czystej wody i konsekwencji z nim związanych.

- Około 700 milionów ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a niemalże 2,7 miliarda mieszkańców dorzeczy doświadcza niedoboru wody przez przynajmniej jeden miesiąc w roku. Blisko 1,9 miliarda, w tym 100 mln mieszkańców Europy, posiada dostęp do pitnej wody, lecz jest ona zanieczyszczona - podkreślają realizatorzy projektu. Jak dodają, w zanieczyszczonej wodzie kryją się choroby, takie jak polio, cholera, czerwonka oraz inne choroby biegunkowe, na które każdego dnia umiera ok. 1400 dzieci. Z roku na rok problem się pogłębia.

- Przez ocieplenie klimatu sytuacja będzie się tylko pogarszać: powodzie, susze, łatwiejsze rozwijanie się mikroorganizmów, to tylko sam czubek góry lodowej - zauważa Filip Oskaldowicz.

Profesjonalne filtry z Bydgoszczy trafią na inny kontynent

Kampania to jednak tylko jeden z elementów "Hydrohope". Drugą częścią projektu jest stworzenie i wyprodukowanie uniwersalnego filtra do wody. Następnie pięćdziesiąt sztuk takich urządzeń zostanie wysłanych do Afryki.

W zespole projektowym jest pięcioro uczniów drugiej klasy o profilu medycznym VI LO w Bydgoszczy: Wiktoria Malak, Wojciech Chareński, Alicja Wysocka, Mateusz Kłos i Filip Oskaldowicz. Wsparcia merytorycznego udziela im Agnieszka Mądzielewska-Jagodzińska, nauczycielka biologii w VI LO.

- Poprosiliśmy o wsparcie także jednego z profesorów Uniwersytetu Gdańskiego, który skontaktował nas z firmą zajmującą się wodą. Także oni przekazują nam cenne informacje, pomocne przy konstrukcji - mówi Filip Oskaldowicz.

Jak dodaje, koncept prostego filtra jest już gotowy. Urządzenie zbudowane jest z warstwy piasku filtracyjnego oraz wkładu węglowego. Cały czas trwają prace nad jego udoskonalaniem.

- Zamierzamy zbudować prototypową wersję finalną. Wiemy już, że jego skuteczność jest na poziomie filtrów przepływowych używanych w domach - na takich rozwiązaniach bazuje nasz projekt. Taki filtr pozwala na usunięcie związków zawierających chlor. Teraz będziemy pracować nad tym, jak usunąć mikroorganizmy i wirusy - wyjaśnia nasz rozmówca.

Wstępne fundusze na realizację projektu - zakup materiałów - uczniowie otrzymali z Rady Szkoły. Konieczne są jednak większe środki, które pomogą w dalszych badaniach i wyprodukowaniu filtrów. Z tego powodu na portalu zrzutka.pl założona została zbiórka pieniędzy, którą wesprzeć można na: www.zrzutka.pl/rfa46p.

Polecamy

Przyłapani przez kamerę Google Street View w parkach w Bydgoszczy - zdjęcia.

Bydgoszcz. Przyłapani przez kamerę Google Street View w park...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto