Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uff, będzie off

Katarzyna Pietraszak
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy nie będą musiały płacić podatku dochodowego za transfer technologii od Amerykanów - rozporządzenie takie podpisał minister finansów - dowiedział się "Express".

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy nie będą musiały płacić podatku dochodowego za transfer technologii od Amerykanów - rozporządzenie takie podpisał minister finansów - dowiedział się "Express". Decyzja resortu oznacza, że już niebawem ruszy tu tzw. offset.

Umowę offsetową podpisano dokładnie rok temu w Dęblinie. Niestety, dla bydgoszczan do dziś była ona fikcją z powodu wymogu ministerstwa: opłacenia podatku za transfer technologii - w sumie czterech milionów dolarów.

Przypomnijmy, że w ramach offsetu, w lipcu ubiegłego roku bydgoski zakład podpisał umowę z kanadyjską firmą ATC. Dzięki niej przez dziesięć lat w Bydgoszczy, oprócz maszyn wojskowych, miały być naprawiane i unowocześniane samoloty cywilne - niewielkie maszyny typu King Air, tak zwane taksówki powietrzne, których lata na całym świecie tysiące. W kontrakcie, którego ogólna wartość jest tajemnicą handlową zapewniono, że w ciągu dziesięciu lat do Bydgoszczy trafi co najmniej trzysta maszyn. WZL nie obiecywano kokosów, ale w zamian - transfer technologii, a co za tym idzie - otwarcie na rynki całego świata. Niestety, umowa formalnie wygasła, ponieważ kanadyjski partner z powodu stanowiska ministerstwa finansów nie mógł uzupełnić dokumentacji (firma miała na to miesiąc).

Jak się dowiedzieliśmy, wiele wskazuje na to, że teraz współpraca nabierze rozpędu. - Pan minister podpisał rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku, co oznacza, że bydgoskie zakłady nie będą musiały go uiszczać - potwierdziła wczoraj "Expressowi" Mirosława Malesa z zespołu prasowego Ministerstwa Finansów.

- To bardzo pomyślna wiadomość - skomentował płk Alfred Załużny, tymczasowy kierownik przedsiębiorstwa Wojskowe Zakłady Lotnicze numer 2 w Bydgoszczy, które zwracało się do resortu o anulowanie podatku. - Gdy tylko otrzymamy rozporządzenie do ręki, rozpoczniemy realizację offsetu. Na początek trzeba będzie poinformować biuro Lockhead Martin, a następnie przeprowadzić renegocjacje umowy. Do remontu taksówek powietrznych może nie dojść, ze względu na pewne problemy kontrahenta. Ale wszystko to kwestia do omówienia. Najważniejsze, że jesteśmy gotowi do realizacji offsetu - cieszył się płk Załużny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto