Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Chrobrego w Bydgoszczy jak nowa. Zobaczcie zdjęcia wyremontowanych kamienic

Katarzyna Muszyńska
Katarzyna Muszyńska
Tak zmieniła się ulica Chrobrego w Bydgoszczy.
Tak zmieniła się ulica Chrobrego w Bydgoszczy. Urząd Miasta Bydgoszcz
Kilkanaście zabytkowych kamienic przy Chrobrego w Bydgoszczy przeszło remont. Warto wybrać się tam na spacer, aby zobaczyć odrestaurowane detale.

Zobacz wideo. Raport z budowy drogi ekspresowej S5

Chrobrego w Bydgoszczy pięknieje w oczach

Znajdująca się Śródmieściu ulica Bolesława Chrobrego powstała w połowie XIX wieku. Miasto wówczas dynamicznie się rozwijało, a wiązało się to z wybudowaniem dworca kolejowego. Większość z kamienic przy Chrobrego wzniesiono od 1890 do wybuchu I wojny światowej.

- Dominującym rodzajem zabudowy stały się kamienice czynszowe, głównie eklektyczne; neorenesansowe, neomanierystyczne czy neobarokowe. Zamieszkali w nich głównie pracownicy kolejowi, drobni urzędnicy, nauczyciele, robotnicy warsztatów kolejowych oraz wojskowi. Przy ul. B. Chrobrego w miejscu obecnej przychodni funkcjonowało też kasyno oficerskie - tłumaczą w bydgoskim ratuszu.

W ostatnich latach większość z budynków doczekała się remontu. Na szczególną uwagę zasługują między innymi narożnikowy budynek przy placu Piastowskim oraz północna pierzeja.

Remonty kamienic w Bydgoszczy

To nie koniec zmian na Chrobrego. Prace wciąż trwają między innymi w kamienicy numer 24, a także w zespole budynków przy skrzyżowaniu H. Sienkiewicza.

- Kamienica z nr 20 przykuwa uwagę między innymi dużą liczbą i różnorodnością zdobień, a także kutymi balkonami od strony ul. H. Sienkiewicza. Podobnie jak inne budynki ulokowane wokół skrzyżowania posiada ściętą narożną część. Początkowo lokowano w nich wejścia do lokali handlowo-usługowych funkcjonujących na parterze - wyjaśniają w ratuszu.

Dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu w ostatnich latach wyremontowano także chodniki i dosadzono nowe drzewa. Na Chrobrego pojawił się także miejski monitoring

- Przy kamienicy z numerem 5 warto zwrócić uwagę na zwieńczenie półkolumn, które zdobią parterową część przy przejeździe. Równie pieczołowicie odrestaurowano obramienia okien wraz z naczółkami i konsole pod linią dachu. Łososiowy kolor, bogaty detal snycerski na bramie i płaskorzeźby to charakterystyczne elementy kamienicy z nr 8. Wraz z sąsiednimi budynkami tworzy ona jedna z ładniejszych bydgoskich pierzei - opisują urzędnicy.

Jesienią rozpoczął się też remont przychodni.

Zobacz także:

Ulica 20 Stycznia 1920 Roku.

Na tych ulicach w Bydgoszczy pojedziesz rowerem pod prąd [lista]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto