Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Cieszkowskiego odzyska charakter

Mateusz Mazur
Ratusz planuje niemal w pełni organiczyć ruch tranzytowy na ul. Cieszkowskiego i przenieść go na ul. Świętojańską
Ratusz planuje niemal w pełni organiczyć ruch tranzytowy na ul. Cieszkowskiego i przenieść go na ul. Świętojańską J. Pruss
Znamy plany ratusza względem remontu ulicy Cieszkowskiego. Dojdzie do kilku zmian: uliczka nie będzie deptakiem. Zyska natomiast szeroki chodnik i dużo piękniejszy wygląd.

O remont ulicy Cieszkowskiego mieszkańcy walczą od dobrych kilku lat. To jedna z piękniejszych uliczek w Bydgoszczy, a jej szczególnym walorem są zabytkowe i nietuzinkowe kamienice. Ratusz w końcu podjął decyzję w sprawie jej odnowienia.

Zanim jednak doszło do rozstrzygnięć, odbyło się wiele rozmów i konsultacji ze Stowarzyszeniem Mieszkańców ul. A. Cieszkowskiego. Jednym z omawianych elementów był sposób zorganizowania ruchu. Mieszkańcy i urzędnicy przygotowali dwie opcje. Pierwsza z nich zakładała stworzenie tzw. ślepej ulicy dwukierunkowej, czyli zamknięcie wlotu i wylotu od strony Gdańskiej. Wówczas jezdnie i chodniki znalazłyby się na jednym poziomie. Drugi wariant przewidywał wprowadzenie ruchu jednokierunkowego (od ul. Gdańskiej w kierunku Pomorskiej z ruchem rowerowym w obu kierunkach). W tym przypadku jezdnia i chodniki znalazłyby się na różnym poziomie. Ostatecznie obie strony zdecydowały się na realizację drugiej opcji.

- Pozwala ona spełnić oczekiwania strony społecznej, przywróci historyczny przekrój ulicy, zapewni sprawną obsługę komunikacyjną posesji oraz, co najważniejsze, przyczyni się do znacznego ograniczenia ruchu - uważa Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Podczas konsultacji mieszkańcy głośno sprzeciwiali się propozycji, aby z ulicy stworzyć deptak. Swoją decyzję tłumaczyli brakiem miejsc postojowych dla swoich samochodów. Ich postulat został wysłuchany i zaakceptowany przez ratusz.

Na południowym pasie jezdni ulicy Cieszkowskiego powstanie 25 miejsc do parkowania, o co zabiegali mieszkańcy. Po przeciwnej stronie wytyczony zostanie szeroki, 4-metrowy chodnik.

Z ulicy mają zniknąć także autobusy. Urząd miasta skrupulatnie wyliczył, że po remoncie ruch spadnie z ponad 2700 pojazdów na dobę do około tysiąca. Natomiast ruch od strony dworca do ulicy Gdańskiej ma zostać przeniesiony na ulicę Świętojańską, która w ten sposób stanie się dwukierunkowa. Kierowcy już się obawiają, że w ten sposób mogą utworzyć się spore korki m.in. na ul. Mickiewicza aż do placu Weyssenhoffa.

- Często jeżdżę tą trasą i przypuszczam, że takie rozwiązanie nie będzie najlepsze. Kierowcy, którzy będą jechali w kierunku dworca stracą jeden pas. Już przygotowuję się na duże korki - mówi nam pan Marek, kierowca ze Śródmieścia. Drogowcy tłumaczą jedynie, że takie rozwiązanie jest tymczasowe.

Remont ulicy Ciesz-kowskiego odbędzie się dużo wcześniej niż planowano. Ratusz najpierw chciał wybudować ul. Nowomazowiecką. Na przeszkodzie stoi jednak budynek Zespołu Szkół Muzycznych, którego część należy rozebrać z uwagi na remont ulicy. Nowa siedziba dla szkoły znajdzie się dopiero ok. 2019 roku, kiedy swój obiekt zwolni Akademia Muzyczna, przenosząc się jednocześnie do gmachu na ul. Kamiennej.
Drogowcy jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na prace budowlane. Jesienią rozpoczną się również pierwsze roboty.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto