Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet dla Aktywnych w Ciechocinku rozpoczął cykl wykładów o tężniach. Zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 7 lat
Uniwersytet dla Aktywnych w Ciechocinku przygotował cykl wykładów poświęcony tężniom. Wszystko w ramach Roku Jubileuszowego upamiętniającego 200. rocznicę rozpoczęcia budowy tężni w nadwiślańskim uzdrowisku.

Uniwersytet dla Aktywnych w Ciechocinku zaprosił wszystkich na otwarty wykład poświęcony historii tężni w nadwiślańskim uzdrowisku. Prelegentem była Aldona Nocna, która doskonale zna historię powstania tych niezwykłych ciechocińskich budowli.

2024 w Ciechocinku został ogłoszony Rokiem Jubileuszowym upamiętniającym 200. rocznicę rozpoczęcia budowy tężni. W nadwiślańskim uzdrowisku przygotowano wiele imprez poświęconych tężniom.

- Zostałam zaproszona przez pana Marcina Zajączkowskiego do pracy w zespole, który zajmie się przygotowaniem wydarzeń w ramach Roku Jubileuszowego - opowiada Grażyna Ochocińska, prezes UdA w Ciechocinku. - Stwierdziłam, że my przygotujemy cykl otwartych wykładów poświęcony tężniom. Pierwszy poprowadziła Aldona Nocna i trzeba przyznać, że to była niezwykle ciekawa lekcja.

Ciechociński Uniwersytet dla Aktywnych już ma pomysły na kolejne ciekawe wykłady. Kolejny poświęcony będzie sprawą technicznym, a funkcjonowanie tężni przybliży pracownik. Ostatni dotyczyć będzie wpływu tężni na nasze zdrowie i środowisko.

- Wykład, który będzie podsumowaniem naszego cyklu, wygłosi prof. Irena Ponikowska. Na niego również zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców i kuracjuszy - dodała Grażyna Ochocińska.

Uniwersytet dla Aktywnych od lat prężnie działa w uzdrowisku. Należy do niego ponad 220 osób, ale każdy chętny może dołączyć w dowolnej chwili. Prócz wykładów, zapraszają seniorów na koncerty i występy.

Jak działają tężnie solankowe w Ciechocinku?

Tężnie solankowe na początku były urządzeniami do eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione je w miejsca służące naturalnym inhalacjom. Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią - w roku 1859.

Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11, czyli słynnej fontanny “Grzybek" i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka, w silnym stężeniu, przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Dzięki temu mamy bogaty w jod mikroklimat.

Tężnie w Ciechocinku w liczbach:

  • 15 metrów – wysokość tężni

  • 10 metrów – szerokość tężni

  • 7000 dębowych pali, na których umieszczono tarninę

  • 363 metry – długość tężni nr 3

  • 655 metrów – długość tężni nr 1

  • 5,8 proc. - stężenie solankowe

  • 2017 r. zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym został wpisany na listę Pomników Historii

  • 1824-1828 – w tych latach powstała najstarsza tężnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytet dla Aktywnych w Ciechocinku rozpoczął cykl wykładów o tężniach. Zdjęcia - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto