Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja z okazji Święta Województwa [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Arcybiskup Henryk Muszyński i prof. Stanisław Dembiński dołączyli do grona honorowych obywateli województwa
Arcybiskup Henryk Muszyński i prof. Stanisław Dembiński dołączyli do grona honorowych obywateli województwa Jacek Smarz
Profesor Stanisław Dembiński i arcybiskup Henryk Muszyński otrzymali dziś (7 czerwca) tytuł honorowych obywateli województwa. Podczas uroczystej sesji sejmiku odsłonięto także szkatułę z podpisaną przez mieszkańców regionu deklaracją niepodległości.

Oficjalne uroczystości związane ze Świętem Województwa, z udziałem władz samorządowych, rozpoczęły się mszą świętą w toruńskiej katedrze, którą sprawowano w intencji mieszkańców. Po jej zakończeniu złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II - patrona województwa. Warto dodać, że Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego obchodzone jest 7 czerwca w rocznicę pobytu papieża Polaka w naszym regionie w latach: 1991 i 1999.

Szkatuła Niepodległości

W południe w Urzędzie Marszałkowskim rozpoczęła się uroczysta sesja sejmiku. Jak co roku, wybranym szkołom wręczono insygnia województwa - herb i flagi. Tym razem trafiły do Szkoły Podstawowej nr 46 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Unii Europejskiej w Bydgoszczy i Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży.

Odsłonięto także Szkatułę Niepodległości z podpisami mieszkańców zebranymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości. Trafiło do niej 17 tysięcy kartek z podpisami. Jako pierwsi podpisali się pod nią żyjący rówieśnicy Niepodległej - seniorzy urodzeni 100 lat temu lub wcześniej, odznaczeni 14 maja 2018 roku wybitymi na tę okazję specjalnymi Medalami Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Następnie dokument trafił do wszystkich gmin województwa.

- W roku setnej rocznicy tamtych wydarzeń samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego zaprosiły mieszkańców regionu do składania podpisów pod deklaracją, która podkreśla ich wagę dla naszej współczesności. Jest też hołdem dla ludzi tamtego czasu - bohaterów znanych z kart historii i bohaterów codzienności - mówił wczoraj marszałek Piotr Całbecki.

Szkatułę, która eksponowana będzie w Urzędzie Marszałkowskim, odsłoniła m.in., urodzona w 1917 roku, pani Aurelia Litwińska z Torunia, która jako pierwsza złożyła swój podpis pod deklaracją niepodległości.
- Bardzo ciężko zrozumieć czym jest niepodległość. To zrozumie ten, kto ją stracił. My straciliśmy ją podczas II wojny światowej. Pierwszy raz zrozumiałam, że nie mam wolności, gdy trafiłam do więzienia, bo podobno słuchałam Radia Wolna Europa - mówiła 103-letnia pani Aurelia przed odsłonięciem szkatuły.

Honorowi obywatele

Podczas sesji dwie osoby związane z naszym regionem otrzymały tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego. Wyróżniono: arcybiskupa Henryka Muszyńskiego (był m.in. biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, ordynariuszem diecezji włocławskiej i metropolitą gnieźnieńskim) oraz profesora Stanisławowa Dembińskiego - fizyka, związanego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

Prof. Dembiński został demokratycznie wybrany na rektora toruńskiej uczelni w 1980 roku. Jak informuje Urząd Marszałkowski, środowisko akademickie zapamiętało go jako człowieka wielkiego umysłu i nieugiętej postawy, niezłomnego i wiernego przekonaniom. W stanie wojennym został usunięty ze stanowiska.

- Jestem wdzięczny za inicjatywę i uchwałę nadającą mi tytuł. Cieszę się z bycia w gronie tak znakomitych postaci, które są honorowymi obywatelami województwa - mówił prof. Dembiński.

Urodzony w 1933 roku arcybiskup Muszyński, doceniony został m.in. za swoje zasługi na rzecz budowania dialogu z judaizmem oraz kościołami wschodnimi. - Moja kapłańska i biskupia działalność związana była z terenem obecnego woj. kujawsko-pomorskiego. Dziękuję za tę godność, którą czuję się naprawdę zaszczycony. Zaszczycony dzięki temu, że jestem bardzo głęboko związany z ludźmi tej ziemi - mówił arcybiskup Muszyński.

W swoim przemówieniu wspomniał także o tym, że osobiście znał między innymi ks. Jerzego Popiełuszkę oraz św. Jana Pawła II. - Były takie czasy, kiedy u Jana Pawła II byłem prawie co miesiąc. Jest to jeden z wielkich darów mojego życia - dodał arcybiskup.
Piątkowe obchody święta zakończono wieczornym koncertem „Pod wspólnym niebem”. W Toruniu, na plenerowej scenie wystąpili m.in.: Kasia Kowalska i Dawid Kwiatkowski.

Przed nami kolejne imprezy

Ale to nie koniec atrakcji z okazji święta regionu, kolejne przygotowano na dziś w Bydgoszczy i Brodnicy.

Na sobotę na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy (o godz. 20:30), zaplanowano koncert muzyki filmowej pt. „Wyspa Kina”. Na scenie pojawia się: Maria Sadowska, Filip Lato, Monika Kuszyńska, Piotr Zioła, Reni Jusis, Marek Dyjak, Bovska i Marcelina.
Brodnica będzie natomiast gospodarzem Astrofestiwalu. Rozpocznie się o godz. 16 w ruinach Zamku Krzyżackiego. Wśród dzisiejszych wydarzeń jest plener astronomiczny, obserwacje nieba i koncerty - wystąpi m.in. Andrzej Piaseczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczysta sesja z okazji Święta Województwa [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto