Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Bydgoszczy. Kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego, wystawa i inne wydarzenia [zdjęcia]

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W 676. rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego złożył wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, Monika Matowska, Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy i Łukasz Krupa, dyr. Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą UMB.
W 676. rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego złożył wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, Monika Matowska, Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy i Łukasz Krupa, dyr. Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą UMB. Arkadiusz Wojtasiewicz
We wtorek w 676. rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego kwiaty złożyli przedstawiciele władz Bydgoszczy. W obchody urodzin miasta wpisuje się również wystawa Archiwum Dittmanna - Inwentura 2022 na Barce Lemara przy ulicy Spichlernej i inicjatywa nadania nazwy "Bydgoska" ulicom w kilku miastach.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy. Jakie zmiany nas czekają

od 16 lat

„Archiwum Dittmanna – Inwentura 2022” – to pierwsze spotkanie bydgoszczan z unikatowym zasobem archiwalnym – zabezpieczoną dokumentacją firmy żeglugowej rodziny Dittmannów, prosperującej w okresie międzywojennym na Wiśle i jej dopływach. Archiwalia eksponowane w przestrzeni zabytkowej barki otrzymują nowy kontekst – układają się w narrację o blaskach i cieniach życia bydgoskich szyprów, prozie i fantazji „pływającego” życia… Taryfy opłat, kosztorysy budowy barek i ich napraw, korespondencja, kwity przewozowe, umowy będą eksponowane po raz pierwszy publicznie z okazji urodzin Bydgoszczy. Oficjalne otwarcie miało miejsce we wtorek 19 kwietnia o godz. 18. Gościem był wnuk Antoniego Dittmanna.

Również we wtorek, w rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy również minister Łukasz Schreiber wspólnie z Jarosław Wenderlichem, podsekretarzem Stanu KPRM i Przewodniczącym Klubu Radnych PiS wystosowali do Prezydentów sześciu polskich miast okolicznościową petycję. Apelują, aby w każdym z nich, jedna z ulic otrzymała nazwę "Bydgoska".

"Ot - miły, symboliczny gest" - podkreśla na swoim profilu na FB min. Schreiber. "W Bydgoszczy istnieją już ulice: Katowicka, Kielecka, Rzeszowska i Zielonogórska. Ze swojej strony deklarujemy, że skierujemy do władz Bydgoszczy petycję o ustanowienie ulic Chełmskiej oraz Opolskiej w naszym rodzinnym mieście".

Jaka przyszłość perełki Starego Miasta?

Z kolei w środę godz. 18 w Młynach Rothera odbędzie się otwarte spotkanie pt. "Przemiany Wyspy Młyńskiej". Dyskusja z udziałem ekspertów będzie dotyczyła tego, jaka była przeszłość tego miejsca, jaka jest teraźniejszość i co czeka je w przyszłości. Dowiemy się, jak zmieniały się funkcje wyspy, co sądzą o tym miejscu mieszkańcy i turyści oraz jakie są perspektywy dalszego rozwoju tego wyjątkowego zakątka naszego miasta. Dzień później w tym samym miejscu również o godz. 18 odbędzie się spotkanie, któremu przyświeca pytanie "Jak w domu? Miasto i nowi mieszkańcy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto