Urząd w Bydgoszczy ma być dostępny dla każdego mieszkańca. Teraz można się poskarżyć, jeśli tak nie jest

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Urząd Miasta Bydgoszczy jest niemal pozbawiony barier architektonicznych, które utrudniałyby osobom niepełnosprawnym skorzystanie z jego usług.
Urząd Miasta Bydgoszczy jest niemal pozbawiony barier architektonicznych, które utrudniałyby osobom niepełnosprawnym skorzystanie z jego usług. Dariusz Bloch
Od niedawna mieszkańcy mogą poskarżyć się do PFRON na brak dostępności instytucji publicznych. Czy największe urzędy są gotowe do obsługi osób ze specjalnymi potrzebami?

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Ustawa o dostępności zakłada, że wszystkie jednostki publiczne, na przykład urzędy, muszą być dostępne dla mieszkańców, także tych ze szczególnymi potrzebami. Nie chodzi jednak jedynie o osoby poruszające się na wózku, ale też niesłyszące, niewidome czy niepełnosprawne intelektualnie. Przed urzędami spory wysiłek, by dostosować swoje obiekty i pracę do ich potrzeb. Co ważne, od 6 września - w sytuacji gdy tej dostępności urząd nie zapewni - będzie można poskarżyć się do PFRON. W ostateczności Fundusz będzie mógł nałożyć nawet karę na instytucję, która tej dostępności nie zapewnia.

Do ratusza prosto z ulicy

- Można powiedzieć, że pod względem dostępności architektonicznej wszystkie założenia ustawowe mamy spełnione. Wejście do głównego budynku ratusza od strony Starego Rynku ma podjazd, a na parterze znajduje się winda, która prowadzi na wszystkie piętra. Przy ulicy Grudziądzkiej, budynki A, B i C wyposażone są w podjazdy albo można wejść/wjechać do nich prosto z ulicy. Przyciski w windach są oznaczone również alfabetem Braille'a, mamy toalety przystosowane dla osób poruszających się na wózkach i miejsca parkingowe, "koperty" blisko urzędu. Współpracujemy z tłumaczem języka migowego, jeśli trafia do nas klient który potrzebuje tłumaczenia, korzystamy z wideo połączenia z tłumaczem i załatwiamy sprawę - informuje dr Agnieszka Bańkowska, dyrektor Biura ds. Zdrowia i Polityki Społecznej w UMB.

Dostępne dla wózkowiczów są również obiekty Wydziału Świadczeń Rodzinnych przy Wojska Polskiego. Jedynie budynek przy ul. Jezuickiej w którym pracują kurierzy jest niedostępny dla wózkowiczów, dwa stopnie starej kamienicy są dla potencjalnego petenta nie do pokonania.

- Pamiętajmy, że ustawa o dostępności zakłada również, że wszystkie druki, dokumenty, pisma, a także serwisy internetowe czy Biuletyn informacji Publicznej muszą być również dostępne. Część naszych dokumentów już jest zgodna z zapisami ustawy - chodzi o odpowiednie czcionki, kontrast, przerwy między literami i wiele innych. Będziemy nad tym pracować, mamy zaplanowane szkolenia dla edytorów treści www i BIP - zapewnia Agnieszka Bańkowska.

Dostępny urząd i muzeum archeologiczne

Na poważnie dostępnością zajmuje się Urząd Marszałkowski w Toruniu. Nie tylko w urzędzie, ale również w instytucjach podległych np. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy czy Muzeum Archeologicznym w Biskupinie wyznaczono koordynatorów ds. dostępności.

- Siedziba główna Urzędu Marszałkowskiego spełnia warunki dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, m. in. przez system trzech wind (wyposażonych w sygnalizacją dźwiękową i panel sterujący dla osób niewidomych), toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością na trzech piętrach, 2 miejsca postojowe z kopertami. Klientom zapewniamy też bezpłatną obsługę przy pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika podczas załatwiania spraw w urzędzie. Część z pracowników urzędu została przeszkolona w zakresie posługiwania się językiem migowym - informuje Krzysztof Przewoźny, koordynatora do spraw dostępności w Urzędzie Marszałkowskim.

Część z 10 lokalizacji w których funkcjonuje UM jest jednak niedostępna architektonicznie. - Wtedy zawsze zapewniamy możliwość umówienia spotkania z klientem w innej, dostosowanej do potrzeb klienta lokalizacji - zapewnia koordynator.

Jak zapewnienie dostępności wygląda w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy?

  • zamontowano pętle indukcyjne zarówno w Bydgoszczy, jak i w delegaturach we Włocławku i Toruniu
  • zbudowano windę w budynku przy ul. Jagiellońskiej 3 oraz przystosowanego dla osób o szczególnych potrzebach przejścia od foyer do sali konferencyjnej. Realizacja tej inwestycji dobiega końca. Do czasu jej zakończenia zapewniony jest dostęp alternatywny
  • zakupiono sprzęt do ewakuacji osób o szczególnych potrzebach
  • zapewniona jest informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynkach
  • do K-PUW osoba o szczególnych potrzebach może wejść z psem asystującym
  • miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych znajdują się w okolicy wszystkich budynków użytkowanych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.
  • istnieje możliwość online skorzystania z tłumacza języka migowego

Złożenie skargi na brak dostępności do PFRON to ostateczność. W pierwszej kolejności trzeba wystosować pismo z prośbą o zapewnienie dostępności. Instytucja ma 7 dni na jej zapewnienie (choć w przypadku barier architektonicznych ten czas może sięgać dwóch miesięcy). Dopiero wtedy skarga może trafić do PFRON, który może nałożyć na instytucję karę finansową.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie