Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze! Brak zimy sprawił, że są wygłodniałe i aktywne

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Kleszcze warto przywieźć do laboratorium, po to by zbadać, czy nie są nosicielami groźnych dla ludzi i zwierząt chorób.
Kleszcze warto przywieźć do laboratorium, po to by zbadać, czy nie są nosicielami groźnych dla ludzi i zwierząt chorób. Archiwum, Polska Press
Dodatnie temperatury powodują, że liczba kleszczy się zwiększa. Pajęczaki są też aktywniejsze.

Kleszcze (w Polsce jest ich ok. 20 gatunków) zaczynają szukać żywiciela wtedy, kiedy temperatura powietrza wynosi ok. 7 st. Celsjusza.

Kleszcze są już aktywne

Tegoroczna łagodna zima spowodowała, że kleszcze są bardziej aktywne i wygłodniałe.
- Poszłam z moim psem na spacer – skarży się bydgoszczanka z osiedla Leśnego. - Po powrocie z lasu znalazłam na nim aż dwa kleszcze. Byłam bardzo zdumiona tym, że o tej porze już atakują. Boję się, że mój pies mógł zostać zarażony babesiozą.
Bydgoszczanie, którzy zgłaszają redakcji podobne przypadki twierdzą, że kleszcze pojawiły się już w parkach i przydomowych ogrodach.

Na ile pytań odpowiesz prawidłowo?

Statystyki „sanepidu”

Kleszcze przenoszą nie tylko babesiozę, groźną dla psów chorobę. Szacuje się, że co szósty kleszcz może zarazić człowieka boreliozą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Liczba przypadków rośnie.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy poinformował nas o tym, że w roku 2018 zarejestrowano 351 potwierdzonych przypadków boreliozy oraz 17 przypadków prawdopodobnych (łącznie 368). Natomiast w roku 2019 zarejestrowane zostały 563 przypadki boreliozy na terenie województwa (545 przypadków potwierdzonych i 18 prawdopodobnych).
- W styczniu bieżącego roku w województwie kujawsko-pomorskim zanotowano 23 potwierdzone przypadki boreliozy (Choroby z Lyme) – twierdzi dr n. o zdr. Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

W latach 2017-2018 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie odnotowano przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
W roku 2019 natomiast na terenie regionu odnotowane zostały 3 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu (1 przypadek potwierdzony oraz 2 prawdopodobne). W okresie stycznia 2020 r. nie notowano przypadków tej jednostki chorobowej.

Laboratorium WSSE w Bydgoszczy, przypominamy, wykonuje badania na obecność DNA Borrelia spp. w kleszczu.

Ukarano 63 lokale w regionie. Wśród nich także z Bydgoszczy

Inspektorzy z Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy wzięli pod lupę branżę gastronomiczną. 

Właściciele 63 lokali, w tym 18 z Bydgoszczy, otrzymali kary finansowe. Powodem fałszowanie oferowanych produktów. Najczęstsze przewinienia to: stosowanie tanich zamienników oryginalnych produktów i,  pojawiający się w prawie każdym przypadku, brak informacji o substancjach powodujących alergie i reakcje nietolerancji.

Które lokale z Bydgoszczy dostały kary finansowe? Czytaj w dalszej części galerii >>>

Fałszowanie żywności. Ukarano 63 lokale w regionie. Wśród ni...

Ile kosztują badania?

Za badanie w kierunku DNA Borrelia należy zapłacić 249,69 zł brutto (203 zł netto). Osoby, które zostały ukąszone przez pajęczaka, powinny go dostarczyć osobiście (do siedziby WSSE przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy) lub przesłać pocztą (odpowiednio zabezpieczonego, w szczelnie zamkniętym, suchym pojemniku).

Ponadto, w roku 2019 w bydgoskim laboratorium wykonano też 41 badań kleszczy na obecność specyficznego materiału genetycznego Anaplasma (bakterii wywołującej chorobę gorączkową), 42 badań w kierunku Babesia (choroba wywołana przez pierwotniaki), a także 54 na obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.

Warto podkreślić, że w roku 2020 do Laboratorium WSSE w Bydgoszczy nie dostarczono jeszcze kleszcza do badań.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy wykonuje badania w kierunku boreliozy u ludzi jedynie z surowicy krwi (brak badań z płynu mózgowo-rdzeniowego).

Badania na obecność kleszczowego zapalenia mózgu w laboratorium WSSE nie są wykonywane. Ale, istnieje szczepionka przeciwko tej groźnej chorobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto