Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Używki w ciąży - Problem Polskich Kobiet.Rusza program, który ma zmienić zachowania zdrowotne kobiet

Stanisław Gazda
Szwajcarsko-polski program profilaktyki zdrowotnej ma wpłynąć na pijące i palące kobiety ciężarne.
Szwajcarsko-polski program profilaktyki zdrowotnej ma wpłynąć na pijące i palące kobiety ciężarne. Stanisław Gazda
Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych zainaugurowany został dziś w województwie kujawsko-pomorskim. W WSSE w Bydgoszczy poświęcono temu zagadnieniu specjalną konferencję.

Przybyli na nią: Pełnomocnik Wojewody ds. Uzależnień i HIV/AIDS Marta Jakubowska, dyrektor Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii „BORPA” Barbara Domagała, studenci Collegium Medicum i zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny oraz kilku dziennikarzy.

Do udziału w konferencji zaproszona została dr n. med. Iwona Sadowska –Krawczenko ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela. Lekarka pracująca na co dzień na Oddziale Klinicznym Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka - poinformowała o konsekwencjach zdrowotnych stosowania używek (tytoń, alkohol, środki psychoaktywne) przez kobiety w ciąży.
-Tak zwana. nagła śmierć łóżeczkowa zdarza się wyłącznie u dzieci, których matki były w okresie ciąży uzależnione od tytoniu. Palenie powoduje, że płód ciągle jest narażony na hipoksję, czyli podduszenie wywoływane wdychaniem przez matkę dymu tytoniowego. Po narodzinach maluch jest przyzwyczajony do takiego niedostatku tlenu. Gdy będzie zatem leżał w łóżeczku, np. na brzuszku, i dojdzie do niedotlenienia organizmu, może nie zadziałać naturalny odruch oddychania doprowadzając do zgonu – mówiła lekarka. Kategorycznie zaprzeczyła obiegowemu stwierdzeniu, że jedna lampka czerwonego wina tygodniowo nie zaszkodzi. Zaszkodzi. Dodatkowy kłopot polega jednak na tym, że z jednej lampki łatwo przejść do kilku lampek, co może się skończyć nadużywaniem alkoholu w czasie całej ciąży.

Agnieszka Noculak - koordynator wojewódzki Profilaktycznego Programu w Zakresie Przeciwdziałania Uzależnieniu od Alkoholu Tytoniu i Innych Środków Psychoaktywnych przedstawiła Założenia projektu Profilaktycznego Programu w Zakresie Przeciwdziałania Uzależnieniu od Alkoholu Tytoniu i Innych Środków Psychoaktywnych współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
- Szwajcarsko-polski program profilaktyki zdrowotnej jest jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć, jakie realizowane są w Europie w ramach umów dwustronnych. Program edukacyjny, który ma zmienić zachowania zdrowotne Polek w ciąży, potrwa 5 lat i obejmie 5 mln osób. Będzie realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Na jego realizację przeznaczono 12,5 mln zł, z tego 85 proc. pokrywa Szwajcaria. Celem projektu jest wpłynięcie na ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym, tj. między 15 a 49 rokiem życia. Chcemy dotrzeć z nim zwłaszcza do takich właśnie kobiet, ale też „zaniepokoić” ich rodziny , partnerów, znajomych, lekarzy, nauczycieli, pracodawców - ogół społeczeństwa.
Instytucją realizującą jest Główny Inspektorat Sanitarny. Instytucjami współpracującymi – wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Projekt składa się z 5 komponentów obejmujących szkolenia , programy edukacyjne w zakładach pracy i w szkołach ponadgimnazjalnych, kampanię społeczną (konferencje naukowe, kampanie medialne), badania ankietowe kobiet przebywających na oddziałach ginekologiczno-położniczych, udział platformy internetowej - System Elektronicznego Monitorowania i Promocji Zdrowia (SEMPZ).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Używki w ciąży - Problem Polskich Kobiet.Rusza program, który ma zmienić zachowania zdrowotne kobiet - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto