18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy będą wszczepiać implanty ślimakowe

(gaz)
ślimaczek
Bydgoszcz dołączyła do dwóch ośrodków medycznych w kraju, które wszczepiają implanty ślimakowe. Dla osób niesłyszących to szansa na odzyskanie słuchu. W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy powstanie też Dziecięcy Ośrodek Implantów Ślimakowych. Do tej pory dzieci z Kujaw i Pomorza musiały jeździć na podobne operacje do Warszawy i Poznania.

Nowoczesny system wszczepu ślimakowego złożony jest z implantu, pudełkowego procesora mowy i zestawu zausznego zawierającego mikrofon i transmiter lub implantu i zausznego procesora mowy. Implant składa się z odbiornika i stymulatora elektrycznego we wspólnej obudowie oraz wiązki elektrod. System jest wszczepiany operacyjnie: elektrody wprowadzane są do ucha wewnętrznego, implant umieszczany jest w niszy w kości skroniowej i przykryty płatem skórnym. Na elektrody przesyłane są impulsy elektryczne stymulujące zakończenia nerwu słuchowego.
Procesor mowy przetwarza dźwięk, przesyłany w postaci sygnału elektrycznego z mikrofonu, na bodziec elektryczny stymulujący nerw słuchowy. Dokonuje się to w ten sposób, że sygnał elektryczny z mikrofonu zamieniany jest na tzw. sygnał cyfrowy przez przetwornik analogowo-cyfrowy. Oznacza to, że wartość chwilowa sygnału mierzona jest w określonych odstępach czasu i następnie zamieniana na ciąg liczb.
Układ elektroniczny, zwany procesorem, przetwarza sygnał cyfrowy, wykonując tzw. operacje arytmetyczne na liczbach.
Operacje te wykonywane w sposób uporządkowany, jedna po drugiej, stanowią tzw. algorytm przetwarzania sygnału. Przetwarzanie sygnału
na bodziec elektryczny może być wykonywane w oparciu o różne algorytmy zwane strategiami kodowania mowy. Procesor mowy realizując określoną strategię kodowania mowy, zastępuje funkcje zdrowego ucha na tyle, na ile pozwala nowoczesne elektroniczne przetwarzanie sygnałów oraz wiedza o procesach słuchowych zachodzących w drodze słuchowej. Przetworzone do postaci bodźca elektrycznego sygnały są następnie przesyłane przez skórę za pośrednictwem fal radiowych z transmitera
do implantu. Transmiter nosi się za uchem pod włosami.

Zabieg operacyjny ma na celu dotarcie do ślimaka, umieszczenie w nim elektrody stymulacyjnej implantu oraz umocowanie procesora wewnętrznego w loży kostnej na powierzchni czaszki. Przed operacją konieczne jest wygolenie włosów z głowy w okolicy zausznej.
Cięcie skórne wykonywane jest w rowku za małżowiną uszną i dalej prowadzi się je pionowo na 3-4 cm powyżej małżowiny, a następnie zagina lekko do tyłu (długość rany skórnej wynosi ok. 10 cm). Następnie odpreparowuje się tkanki miękkie dochodząc do powierzchni kości, gdzie poprzez wyrostek sutkowaty wykonywane jest dojście do ślimaka. W ścianie kostnej ślimaka wykonywany jest niewielki otwór,
przez który wprowadzana jest część czynna elektrody implantu.
Elektroda zawija się w ślimaku, układając wokół zakończeń nerwu słuchowego, co pozwala na efektywną stymulację nerwu prądem elektrycznym, a tym samym przesyłanie informacji z implantu poprzez nerw słuchowy do mózgu. Następnie w kości ponad wyrostkiem wykonana zostaje loża na procesor wewnętrzny im-plantu, który zostaje umocowany w odpowiednim położeniu specjalnym, obojętnym dla organizmu człowieka cementem lub szwami jedwabnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto