Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy brakuje nauczycieli. Ponad 100 wakatów czeka na nich w bydgoskich szkołach. Chętnych do pracy niewielu

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W bazie Kuratorium Oświaty najwięcej propozycji pracy jest dla nauczycieli w Bydgoszczy - 91 ofert, w całym województwie 314 (dane 17 sierpnia br.).
W bazie Kuratorium Oświaty najwięcej propozycji pracy jest dla nauczycieli w Bydgoszczy - 91 ofert, w całym województwie 314 (dane 17 sierpnia br.). Andrzej Banas/Archiwum
W bydgoskich szkołach praca czeka na nauczycieli przedmiotów zawodowych, fizyki, języka angielskiego, matematyki i chemii, ale nie tylko. Ratusz informuje, że w projektach majowych organizacji szkół wykazano około 120 wakatów. Choć wielu dyrektorów zamieściło ogłoszenia o naborze, to o chętnych trudno.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

W Zespole Szkół Chemicznych na pełen etat poszukiwani są 3 nauczyciele kształcenia zawodowego branży turystycznej, poligraficznej i chemicznej.

- W turystyce zgłosiła się jedna osoba, a w przypadku branży chemicznej dwie - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor placówki. - Wciąż nie mam obsady na stanowisko nauczyciela branży poligraficznej. Problemy z pozyskaniem takich osób do pracy są praktycznie od trzech lat. Dodatkowa trudność polega na tym, że muszą to być nauczyciele, którzy potrafią obsługiwać programy komputerowe, a dziś informatyk praktycznie znajdzie pracę wszędzie i niekoniecznie wybiera szkołę. Szukam osoby z doświadczeniem, bo zależy mi, by kształcić praktycznie, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku.

Matematyk, chemik i nauczyciel języków obcych poszukiwany

Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych zatrudni chętnie na 0,56 etatu nauczyciela matematyki z uprawnieniami rewalidacja.

- Przybywa nam uczniów z orzeczeniami, stąd takie zapotrzebowanie - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor szkoły. - Mam też ofertę pracy dla nauczyciela języka niemieckiego na 0,44 etatu oraz dla nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, ale w tym przypadku chodzi o zastępstwo na nowy rok szkolny. Niestety, dotychczas na zamieszczone oferty nikt się nie zgłosił.

W SP nr 57 na pół etatu poszukiwani są: nauczyciel chemii oraz psycholog.

- Dałam ogłoszenia na stronie Kuratorium Oświaty i w BIP Oświata. Termin składania ofert upływa w piątek (20 sierpnia) - mówi Barbara Górecka, dyrektor szkoły. - O ile z psychologiem nie powinno być kłopotu, bo pierwsi chętni są, to w przypadku chemii, gdzie godzin jest niedużo, nikt się nie zgłosił.

XI LO im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego szukało nauczyciela fizyki, ale...

- Po rekrutacji uczniów do szkół okazało się, że jeden oddział będziemy mieli mniej i część godzin dydaktycznych wypadła, więc problem sam się rozwiązał - mówi Mirosław Chojecki, dyrektor XI LO. - Na to ogłoszenie odpowiedziała jedna osoba, która natychmiast znalazła zatrudnienie w SP nr 60.

W kuratoryjnej bazie najwięcej ofert pracy jest dla nauczycieli w Bydgoszczy

To tylko niektóre przykłady. Ogłoszeń pracy dla nauczycieli w BIP Oświata i na stronie Kuratorium Oświaty można znaleźć więcej.

- Dyrektorzy szkół mają obowiązek przekazywać do Kuratorium Oświaty informacje o ofertach pracy, bez względu na to, czy dotyczą one wakatów, czy też zastępstw. Nie ma też znaczenia liczba godzin, na jaką ma być zatrudniony nauczyciel - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Z kuratoryjnej bazy wynika, że najwięcej propozycji pracy jest dla nauczycieli w Bydgoszczy, bo 91. W przypadku całego województwa to 314 ofert: od jednej wolnej godziny do nawet 40 godzin nauczania w miesiącu (dane z 17 sierpnia). Dla porównania, rok temu o tej samej porze było ich 218.

Bydgoski ratusz nie podaje jeszcze rzeczywistej liczby wakatów.

- Trwa ruch kadrowy. Jednak w projektach majowych organizacji szkół wykazano około 120 wakatów - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Największe zapotrzebowanie było w kolejności na nauczycieli: przedmiotów zawodowych, fizyki, języka angielskiego, matematyki i chemii. W nowym roku szkolnym 2021/2022 szacuje się zatrudnienie dla około 5300 nauczycieli szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. To liczba porównywalna z ubiegłym rokiem szkolnym. Na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie, ilu nauczycieli przejdzie od września na emeryturę. Te dane znane będą najwcześniej w połowie przyszłego miesiąca.

Dla młodych nauczycieli zarobki nie są magnesem do podjęcia pracy w zawodzie

Tymczasem dyrektorzy szkół mówią wprost, że zwłaszcza młodych do zawodu nie zachęcają zarobki. Nauczyciel stażysta z przygotowaniem pedagogicznym i tytułem magistra zarabia 2949 zł brutto, z kolei nauczyciel - magister bez przygotowania pedagogicznego lub nauczyciel z licencjatem 2818 zł brutto.

- To na pewno nie jest magnes, który przyciągnie młodych do zawodu - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor bydgoskiego gastronomika.

Z kolei Mirosław Chojecki, dyrektor XI LO dodaje: - Obawiam się, że za 5-10 lat sytuacja może wyglądać jeszcze gorzej. W naszej szkole średnia wieku nauczycieli oscyluje wokół 50 lat. Od września br. jeden nauczyciel WF-u wybiera się na emeryturę, ale za kilka lat takich osób, które nabędą uprawnienia emerytalne będziemy mieli sporo. Jeśli nic nie zmieni się w sposobie wynagradzania nauczycieli, to nie widzę dobrej przyszłości dla naszego zawodu.

Polecamy

Zobaczcie sami stylizacje bydgoszczan na zdjęciach z Google Street View >>>>>

Oto moda na ulicach Bydgoszczy. Codzienne stylizacje bydgosz...

Trwa głosowanie...

Czy zaszczepisz dziecko przeciwko COVID-19 w szkole we wrześniu?

Głos Wielkopolski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto