Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy brakuje szczepionek przeciw COVID-19. Jest chaos. Niepokoi to tych, którzy czekają w kolejce na szczepienie

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
Szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia, prawdopodobnie, potrwa do początku lata. Nawet jeśli rząd uruchomi kolejne zapisy dla osób powyżej 60 roku, to szczepienie tej grupy rozpocznie się dopiero za kilka tygodni. Sytuację może zmienić wprowadzenie na rynek jednorazowej szczepionki Johnson&Johnson.

Trzecia fala koronawirusa w Polsce. Oto ważne zmiany w obostrzeniach.

Nie ma dnia, by nasi czytelnicy nie informowali nas o tym, że nie mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Jeśli już uda się im zgłosić swoją wolę poddania się szczepieniu, to otrzymują przybliżony i bardzo ogólny termin.

- Moim rodzicom powiedziano, że na szczepienie będą mogli przyjść najwcześniej w czerwcu lub lipcu – mówi pan Dariusz, który próbował zarejestrować seniorów w przychodni przy ul. Łomżyńskiej.

Podobne informacje otrzymujemy od osób, które chciały zapisać się (lub swoich bliskich) na listy np. w: Centrum Medycznym Zachód przy ul. Grunwaldzkiej, w przychodni na Wilczaku przy ul. Nakielskiej, w Intercor przy ul.  Kasztanowej 57, Centrum Zdrowia Błonie przy Broniewskiego oraz przychodni na Kapuściskach.

- To jest bardzo dziwne. Znajomi mnie pytają, dlaczego w przychodni na „Błoniu” nie szczepieni są pacjenci powyżej 70 roku życia. Dlaczego szczepionkę podaje się młodszym osobom? Tak nie może być. Jak długo mamy czekać? - denerwował się mieszkaniec Błonia.

Bydgoskim poradniom brakuje szczepionek przeciw COVID-19

Okazuje się, że udzielenie odpowiedzi nie jest takie proste. Powodów jest kilka. Pierwszy, to ograniczone dostaw szczepionek Pfizer i Moderna (przeznaczonych m.in. dla seniorów). Drugi, to limity – punkty szczepień zlokalizowane m.in. w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej otrzymują tylko 30 dawek tygodniowo na pierwsze szczepienie. Kiedy ruszyły zapisy (w styczniu br.) już w czasie kilku pierwszych godzin listy chętnych seniorów powyżej 80 roku życia zapełniły się. Prawie wszystkie harmonogramy do końca marca zostały zamknięte.

- W centrum na Błoniu zrobiliśmy listę zgodną z numerami PESEL. Nie podaliśmy pierwszej dawki wszystkim naszym pacjentom, którzy mają ponad 90 lat. Młodszych jeszcze nie zaczęliśmy szczepić – wyjaśnia Szymon Kopa, prokurent Fundacji „Zdrowie dla Ciebie”, członek zarządu Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”. - Harmonogram mogliśmy opracować tylko do końca marca, dlatego nawet seniorzy muszą czekać.

Wprowadzenie sztywnych harmonogramów powoduje, że koordynatorzy szczepień nie mogą podać konkretnych terminów po 30 marca 2021 r. Prawdopodobnie, w pierwszej połowie marca, rząd pozwoli na przygotowanie następnych harmonogramów. Wszystko wskazuje jednak na to, że będą one obowiązywały tylko przez kolejne dwa miesiące, czyli w kwietniu i maju. W tym czasie nadal szczepieni będą seniorzy powyżej 80 i 70 roku życia.

Zamieszanie ze szczepionką AstraZeneca

Spory chaos w organizację szczepień wprowadziło wejście na rynek trzeciej szczepionki, AstraZeneca. Jest ona przeznaczona dla nauczycieli, pracowników naukowych, medyków i osób, zatrudnionych w służbach mundurowych. Pojawienie się w punktach szczepień młodszych pacjentów wywołało oburzenie wśród seniorów, czekających na swoją kolej.
- Zostaliśmy oszukani. W poradniach szczepi się wszystkich przyjaciół i członków rodzin szczepionką, która powinna być dla nas – denerwowali się niektórzy seniorzy.

Ale, jakby tego bałaganu było mało, ministerstwo zdrowia zapowiedziało wydłużenie czasu między pierwszą a drugą dawką. Minister Michał Dworczyk, zasygnalizował, że od przyszłego tygodnia (po 8 marca 2021 r.) druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej, a preparat firmy Pfizer po 42 dniach.
- I to znowu zburzy nasze harmonogramy. Będziemy musieli znowu robić je na nowo i przesuwać pacjentów na inne terminy – uważa Szymon Kopa.

Na swoją kolej czekają bydgoszczanie, którzy ukończyli 60 rok życia

Jest jeszcze jeden element tej skomplikowanej układanki, który zapewne już w marcu rozbudzi nadzieje na zaszczepienie przeciw COVID-19 kolejnej grupy obywateli. Zgodnie z aktualnym harmonogramem szczepień przeciw wirusowi SARS-COV-2 na początku marca ma rozpocząć się rejestracja osób powyżej 65 oraz 60 roku życia.

Zobacz jeszcze: To już dzisiaj wybory!

Szczepienia służb mundurowych i obywateli 60 plus teoretycznie powinny rozpocząć się po 22 marca 2021 r.
W większości bydgoskich punktów szczepień, należących do poradni lekarzy rodzinnych, przy obowiązujących limitach dawek szczepionek, ten termin wydaje się nierealny.

- Bardzo czekamy na wprowadzenie na europejski rynek szczepionki Johnson&Johnson. To jest preparat jednodawkowy. Szczepienia przebiegałyby sprawniej i zdecydowanie szybciej – podkreśla Szymon Kopa.

Na pozytywną ocenę czekają jeszcze trzy inne preparaty

Szczepionka Johnson&Johnson przechodzi właśnie proces oceny prowadzonej przez Europejską Agencję Medyczną (EMA). Prawdopodobnie zostanie on zakończony już w przyszłym tygodniu. Na decyzję EMA czekają także inne preparaty m.in. szczepionka Novavaksu oraz szczepionka Curevax.

Polecamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto