Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy działa jedyne w Kujawsko-Pomorskiem hospicjum perinatlane

Dorota Witt
Dorota Witt
Małgorzata Bronka jest koordynatorką Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy. Pracuje i współpracuje z nim zespół specjalistów: w skład którego wchodzą lekarze, psychologowie, terapeuci, położne oraz doradca laktacyjny.
Małgorzata Bronka jest koordynatorką Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy. Pracuje i współpracuje z nim zespół specjalistów: w skład którego wchodzą lekarze, psychologowie, terapeuci, położne oraz doradca laktacyjny. Dorota Witt
Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy działa od 2017 roku. To jedyne takie hospicjum w Bydgoszczy i jedyne w województwie kujawsko-pomorskim. Jedno z kilkunastu w kraju. Kto, jaką i od kogo dostaje tu pomoc?

Rodzice przychodzą tu po pomoc na różnych etapach – i na początku ciąży, zaraz po tym, jak usłyszą diagnozę, mówiącą o wadach płodu, które na pewno doprowadzą do śmierci, i na krótko przed porodem, kiedy etap zaprzeczania i negowania diagnozy mają często za sobą i potrzebują, by ktoś towarzyszył im w ich przeżywaniu cierpienia oraz pomógł zaplanować powitanie dziecka na świecie, ale też jego pożegnanie.

Hospicjum perinatalne w Bydgoszczy miało pod opieką już 70 rodzin

- Opiekujemy się też rodzicami, którzy przychodzą dopiero po porodzie i śmierci dziecka, kiedy szukają wsparcia w przeżywaniu żałoby. Pracujemy zrywami: jakoś tak się zdarza, że zwykle w jednym momencie zgłasza się do nas 6-7 rodzin, a potem przez jakiś czas nie zgłasza się żadna – mówi Małgorzata Bronka, dyrektorka centrum. - W sumie od 2017 roku mieliśmy pod opieką 70 rodzin. Przez ten czas czworo dzieci urodzonych z ciężkimi wadami trafiło pod opiekę hospicjum domowego, z którym współpracujemy. Najstarsze ma dziś około 3 lat. Akurat im lekarze od początku dawali szanse na przeżycie. Ale wszyscy rodzice, niezależnie na jakim etapie ciąży się do nas zgłaszają, mają nadzieję, że zdarzy się cud, że diagnoza się nie potwierdzi. Że dziecko będzie całe i zdrowe. Diagnozy, które usłyszeli rodzice, szukający u nas pomocy, w 100 procentach się potwierdzają. Ale to nie znaczy, że my bezceremonialnie pozbawiamy ich tej nadziei. Hospicja działające w ramach NFZ dają rodzicom wsparcie do 28 dni po śmierci dziecka. My granicy nie stawiamy. Jesteśmy z rodziną, tak długo jak trzeba.

Małgorzata Bronka jest koordynatorką Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy. Pracuje i współpracuje z nim zespół specjalistów: w skład
Małgorzata Bronka jest koordynatorką Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy. Pracuje i współpracuje z nim zespół specjalistów: w skład którego wchodzą lekarze, psychologowie, terapeuci, położne oraz doradca laktacyjny. Dorota Witt

Remonty sal w bydgoskich szpitalach

Hospicjum wspiera też szpitale. W dwóch bydgoskich lecznicach sfinansuje remont sal, które będą jednocześnie salami porodowymi i poporodowymi, by rodziny dzieci z nieodwracalnymi wadami rozwojowymi mogli w intymnych, bezpiecznych warunkach spędzić czas z dzieckiem po jego narodzinach.

- Oferujemy też szkolenia dla zespołów medycznych, na których mówimy, m.in., o znaczeniu empatycznego podejścia do rodzin, które oczekują narodzin dziecka z wadami rozwojowymi, które doprowadzą do jego śmierci podczas porodu lub zaraz po urodzeniu. Otwarte na takie szkolenia są głównie pielęgniarki i położne – mówi Małgorzata Bronka.

W piątek, 12 marca, opublikujemy obszerną rozmowę z Małgorzatą Bronką, dyrektorką Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy.

Hospicjum zaopatruje rodziców w wyprawki przygotowane z myślą o dzieciach z nieodwracalnymi wadami rozwojowymi. Są w nich maleńkie pieluszki, rożki i ubranka w najmniejszym rozmiarze. Takie wyprawki przygotowane przez hospicjum dostępne są też w dwóch bydgoskich szpitalach. - To z myślą o tych rodzicach, którzy nie są pod naszą opieką – mówi Małgorzata Bronka.

  • Hospicjum świadczy pomoc nieodpłatnie.
  • Na zgłoszenia rodziców z całego województwa zespół specjalistów z hospicjum, w skład którego wchodzą lekarze, psychologowie, terapeuci, położne oraz doradca laktacyjny, reaguje w ciągu 48 godzin.
  • Szczegóły na stronie www.perinatalne.bydgoszcz.pl.

Polecamy

Oto, jak wygląda po otwarciu nowa Astoria w Bydgoszczy - najgłębszy basen w regionie - na szerokości 25 m i długości 12 m głębokość niecki sięga 6 m

Najgłębszy basen w Kujawsko Pomorskiem. Astoria w Bydgoszczy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto