Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy mamy 92 defibrylatory AED. Mała rzecz, która może uratować życie

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W ciągu ostatnich lat w Bydgoszczy zamontowane zostały 92 defibrylatory AED.
W ciągu ostatnich lat w Bydgoszczy zamontowane zostały 92 defibrylatory AED. Tomasz Czachorowski
Nagłe zatrzymanie krążenia jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Europie. Dlatego - podkreśla Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy - ważne jest, abyśmy potrafili rozpoznać stan nagłego zagrożenia zdrowotnego i rozpoczęli podstawowe czynności resuscytacyjne z użyciem defibrylatora AED. Jak zrobić to prawidłowo?

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

- Człowiek, który jest nieprzytomny, nie ma oznak krążenia i nie oddycha prawidłowo lub nie ma w ogóle oddechu to człowiek, który ma z pewnością zatrzymanie krążenia i wymaga resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem defibrylatora AED - mówi Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. - Wykonujemy resuscytację w algorytmie 30 uciśnięć klatki piersiowej : 2 oddechy ratownicze i tak w kółko.

Jak poprawnie użyć defibrylatora AED?

Nasz rozmówca podkreśla, świadkowie zdarzenia często błędnie interpretują agonalne westchnięcia jako prawidłowy oddech i nie podejmują RKO.

- Agonalne westchnięcia w ciągu pierwszych minut NZK występują u blisko 40 proc. poszkodowanych. Opisywane są jako słabe oddechy, ciężkie, z wysiłkiem, przerywane westchnięcia i są wskazaniem do natychmiastowego RKO - zaznacza Krzysztof Wiśniewski.

Jak wyjaśnia ratownik medyczny z WSPR, defibrylator generuje impuls prądu dwufazowego i powoduje zresetowanie układu elektrycznego serca (zatrzymuje je), tak aby elektryka serca zaczęła pracować prawidłowo, a serce zaczęło poprawnie pracować. Wykonanie defibrylacji w ciągu 3 – 5 minut od utraty przytomności może skutkować przeżywalnością nawet do 70 proc.

Jak prawidłowo używać AED? Po włączeniu urządzenia, należy słuchać poleceń głosowych i graficznych. Następnie powinniśmy nakleić elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową. Po naklejeniu elektrod następuje analiza rytmu.

- Jeśli po analizie pojawi się komunikat: "wyładowanie elektryczne wskazane", powinniśmy odsunąć się od poszkodowanego i wcisnąć przycisk "wstrząs". Podczas wyładowania nie wolno dotykać poszkodowanego! Po wyładowaniu natychmiast rozpocznij uciskanie klatki piersiowej oraz oddechy ratownicze - radzi Krzysztof Wiśniewski.

Jak dodaje, BLS (uciskanie klatki pierwsiowej) należy wykonywać do czasu automatycznego rozpoczęcia kolejnej analizy rytmu serca. Zazwyczaj będzie to czas około 2 min. Jeśli po analizie pojawi się komunikat: "wyładowanie elektryczne jest niewskazane", natychmiast powinniśmy rozpocząć uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze.

Defibrylatory w Bydgoszczy

W Bydgoszczy dostępne są 92 takie urządzenia. Zlokalizowane są m.in. w budynkach ratuszowych Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, 26 przychodniach, Operze Nova, Sądzie Okręgowym, Komendzie Miejskiej Policji, hipermarketach: Auchan, Rondo, Decathlon, Leroy Merlin, a także w Multikinie, Porcie Lotniczym, budynkach ZUS oraz w firmach prywatnych tj. Remondis i KZŁ.

- Pierwsze defibrylatory w Bydgoszczy pojawiły się już w 2005 roku, dzięki fundacji Jerzego Owsiaka oraz programowi edukacyjnemu „Serce na start” przeznaczonemu dla dzieci i młodzieży oraz ich nauczycieli i wychowawców, dotyczący nauki pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

W 2013 roku Rada Osiedla Nowy Fordon, w porozumieniu z Radą Osiedli Nadwiślańskich i Radą Osiedla Stary Fordon, zakupiła 13 nowych defibrylatorów, które trafiły do fordońskich szkół oraz na wyposażenie dwóch patroli Straży Miejskiej

Dwa lata temu miasto zakupiło 18 takich urządzeń w ramach BBO. Te zostały zamontowane w różnych miejscach na Szwederowie. Kolejne dwa w ub. roku trafiły do kompleksu sportowego przy ul. Piwnika Ponurego oraz do pojazdu OSP Fordon.

Trwa głosowanie...

Jeśli wakacje mają być wymarzone, to tylko...

Polecamy

Już od 17 maja otwarty będzie nowy basen. Aqua Fordon to 3-piętrowy park wodny!

17 maja otwarcie Aqua Fordon. Tak wygląda jeden z największy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto