Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstała kolejna trasa dla rowerzystów. Kontrapas na ul. W. Bełzy już gotowy

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Kontrapas rowerowy napotkamy na ul. Bełzy oraz na ul. Wiatrakowej w Bydgoszczy.
Kontrapas rowerowy napotkamy na ul. Bełzy oraz na ul. Wiatrakowej w Bydgoszczy. ZDMiKP Bydgoszcz
Zakończyła się budowa kontrapasa na ul. Bełzy. Trasa pozwala dojechać rowerem „pod prąd" od ul. Spokojnej w kierunku ronda Toruńskiego. Kontrapasy i kontraruch rowerowy zastosowano już w ponad 50 miejscach Bydgoszczy, m.in. na ul. Dworcowej, Gimazjalnej, Pomorskiej, Konarskiego. To rozwiązania ułatwiające poruszanie się rowerzystom w ruchu drogowym.

Zobacz wideo: Bydgoska policja ostrzega przed oszustwami "na wnuczka"

od 16 lat

Nowe rozwiązanie wprowadzono na odcinku o długości ponad 500 metrów. Ułatwia rowerzystom przejazd w kierunku ronda Toruńskiego oraz Jaru Czynu Społecznego, gdzie trwa jeszcze budowa trasy pieszo-rowerowej. Kontrapas został wydzielony z szerokiej jednokierunkowej jezdni. Przy krawędzi po północnej stronie ulicy zachowane zostały miejsca parkingowe.

Kontraruch rowerowy - co to takiego?

Kontraruch rowerowy to wprowadzenie ruchu rowerów „pod prąd" i dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na ulicach jednokierunkowych.

Ulicę, na której wprowadzono kontraruch rowerowy, najłatwiej rozpoznać po znakach drogowych. Odcinki dróg z ruchem rowerowym „pod prąd" wyposażone są w znaki pionowe D-3 „droga jednokierunkowa" (i B-2 „zakaz wjazdu" ze strony przeciwnej) z tabliczką „Nie dotyczy rowerów". Ruch rowerzystów w obu kierunkach odbywa się po jezdni.

Kontrapas rowerowy - co to takiego?

Kontrapas rowerowy stosujemy natomiast na drogach o dopuszczalnej prędkości od 30 do 50 km/h. Po kontrapasach rowerowych cykliści mogą poruszać się TYLKO w jednym kierunku. Ruch rowerzystów w przeciwną stronę odbywa się po prawej stronie jezdni i zgodnie z zasadami ogólnymi. Tak jest na przykład na ul. Gdańskiej i na ul. Wiatrakowej na Szwederowie - jadąc w dół korzystamy z kontrapasu, jadąc "pod górę" rowerzyści poruszają się po stronie samochodów.

Kontrapas rowerowy wyznacza się na jezdni, jako jej część oddzieloną od części przeznaczonej dla ruchu pojazdów w kierunku wskazanym znakiem D-3 „droga jednokierunkowa", oznakowaniem poziomym (linia ciągła lub linia przerywana) i ewentualnie separatorami ruchu na wlocie i wylocie odcinka jednokierunkowego.

Więcej o rozwiązaniach drogowych dla rowerzystów znajdziesz w galerii:

W tym roku w budżecie miasta na rowerowe inwestycje zabezpieczono około 30 mln zł. Rowerzyści mogą już korzystać z nowych ścieżek przy ulicy Zalew, Fordońskiej, wiadukcie WOŚP. Zaawansowane prace prowadzone są przy rozbudowie ul. Smukalskiej oraz ul. Jeździeckiej. Łącznie mamy w Bydgoszczy już ponad 120 kilometrów rowerowych dróg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto