Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy, w Fordonie powstają potężne farmy fotowoltaiczne - pola uprawne zmienia się w pola paneli

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Farmy fotowoltaiczne nie wyglądają zbyt efektownie, są za to efektywne (zdjęcie poglądowe).
Farmy fotowoltaiczne nie wyglądają zbyt efektownie, są za to efektywne (zdjęcie poglądowe). Tomasz Bolt
Tereny między Pałczem a wałami wiślanymi wkrótce zmienią swój krajobraz - pola uprawne zostaną zastąpione polami usłanymi panelami fotowoltaicznymi.

Zobacz wideo: Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Głównie w Fordonie, choć nie tylko, zlokalizowane będą nowe farmy fotowoltaiczne. Niektóre projekty już mają wydane decyzje środowiskowe. To początek ofensywy firm, które w odnawialnych źródłach energii widzą biznesowy potencjał.

- W Wydziale Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy były prowadzone dotychczas cztery postępowania dotyczące wydania decyzji środowiskowych dla farm fotowoltaicznych i wydano je już na budowę elektrowni słonecznej (farmy fotowoltaicznej) o mocy wyjściowej 1499,4 kWp w rejonie ulicy Bora Komorowskiego w Bydgoszczy oraz na rozszerzenie działalności zakładu o budowę elektrowni fotowoltaicznej przy ul. Paciorkiewicza w Bydgoszczy - informują ratuszowi urzędnicy.

Bydgoski producent paneli fotowoltaicznych

Przy ulicy Paciorkiewicza w Bydgoskim parku Przemysłowo-Technologicznym działa spółka Hanplast, która przebojem wdarła się na rynek fotowoltaiki zdominowany przez zagranicznych producentów. Hanplast dorobił się swojej marki paneli fotowoltaicznych, jako jedyny w Polsce ma własny ośrodek badawczo-rozwojowy.

- Obecnie prowadzone są 4 postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy farm fotowoltaicznych (jedna do mocy 1MW, dwie do mocy 2 MW i jedna do mocy 6 MW) - informuje ratusz. Przynajmniej trzy z nich, w tym największa, ma być zlokalizowana w okolicy wałów wiślanych.

Miliony zainwestowane w fotowoltaikę

Inwestorzy wyłożą na inwestycje spore pieniądze - według różnych szacunków stworzenie farmy o mocy 1 MW to koszt około 2-3 milionów złotych netto. Wyłożą, o ile oczywiście z powodzeniem zakończą wszystkie postępowania administracyjne. Jedno z kluczowych dotyczy wydania decyzji środowiskowej. Z kolei sprawy dotyczące terenów zalewowych analizowane będą m.in. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które zaopiniują planowana inwestycję również pod kątem lokalizacji planowanej inwestycji na danym terenie zalewowym.

- W postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach badany jest wpływ planowanej inwestycji na poszczególne elementy środowiska naturalnego oraz jego oddziaływanie na zdrowie ludzi. W związku z powyższym planowaną do realizacji inwestycję przesyła się do zaopiniowania do trzech organów opiniujących – do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich. Obszar oddziaływania planowanej inwestycji według przedłożonych informacji, zamyka się w granicach działki, na której dana inwestycja jest planowana, w związku z czym elektrownia fotowoltaiczna oddziaływać będzie wyłącznie na teren, na którym zostanie posadowiona - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Opinia dalszych sąsiadów się nie liczy

Zapowiedzi inwestorów budzą zaciekawienie, a niekiedy niepokój okolicznych mieszkańców. Nie ma on takiej skali jak w wypadku lokowania np. masztów telefonii komorowe, bardziej chodzi o kwestie krajobrazowe. Dalsi sąsiedzi takich farm nie będą tu mieli jednak wiele do powiedzenia, przynajmniej w procesie wydawania zgód i pozwoleń.

- Stroną w postępowaniu są właściciele i władający nieruchomości, na których planowana jest inwestycja oraz znajdujących się na obszarze 100 metrów od granic, na których ma być realizowane przedsięwzięcie. W związku z informacją, iż liczba stron postępowania przekracza 10 osób – strony o powyższym fakcie informowane są poprzez publiczne obwieszczenie, w treści którego zawarte są informacje w jaki sposób można zapoznać się z planowaną inwestycją. Jednocześnie w przypadku stwierdzenia konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska dla danej inwestycji wypowiedzieć mogą się wszyscy zainteresowani w trakcie tzw. udziału społeczeństwa - informuje ratusz.

Polecamy

Tak wyglądał Dworzec PKP Bydgoszcz Główna przed ostatnią prz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto