Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy zapasy osocza ozdrowieńców jeszcze są, ale wciąż trzeba je uzupełniać. Centrum krwiodawstwa apeluje o oddawanie osocza

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy w ilości między 500-650 ml. - To dobrze znana nam metoda. Stosujemy ją od wielu lat u dawców krwi. Jest całkowicie bezpieczna - mówi  lek. Katarzyna Gągola, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy w ilości między 500-650 ml. - To dobrze znana nam metoda. Stosujemy ją od wielu lat u dawców krwi. Jest całkowicie bezpieczna - mówi lek. Katarzyna Gągola, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Aneta Żurek/Archiwum
Już ponad 6 tys. donacji osocza od początku pandemii pobrano w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i oddziałach terenowych. Na razie zapasy są na stabilnym poziomie, ale nadal na bieżąco trzeba je uzupełniać.

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

Liczba chorych na Covid-19 w ostatnim czasie mocno wzrosła. Przybywa też ozdrowieńców. Niektóre centra w kraju sygnalizują brak osocza i apelują o jego oddawanie. Choć w naszym województwie sytuacja nie wygląda źle, to RCKiK w Bydgoszczy także zachęca do oddawania tego cennego leku.

- Osocze pobieramy cały czas od kwietnia 2020 r. Od tego czasu było już ponad 6 tys. donacji. Zapasy utrzymujemy na bezpiecznym poziomie, czasem nawet pomagamy innym centrom w kraju, ale nie zmienia to faktu, że musimy te zapasy regularnie uzupełniać - zaznacza lek. Katarzyna Gągola, zastępca dyrektora RCKiK w Bydgoszczy. - Jeszcze tydzień temu wydawaliśmy dziennie do szpitali w regionie 100 jednostek osocza. Teraz trochę mniej, bo 60 jednostek, ale to dobry wynik. Warto też podkreślić, że nie wszyscy, którzy przechorowali Covid-19 mają odpowiednio wysokie miano przeciwciał. Praktycznie posiada je 1/3 osób, które przebadaliśmy. Stąd tak ważne, aby ozdrowieńcy wciąż się zgłaszali.

Zapasy osocza utrzymujemy na bezpiecznym poziomie, czasem nawet pomagamy innym centrom w kraju, ale nie zmienia to faktu, że musimy te zapasy regularnie uzupełniać - zaznacza lek. Katarzyna Gągola, zastępca dyrektora RCKiK w Bydgoszczy.

Rekordzista w RCKiK w Bydgoszczy ma na koncie już 20 donacji osocza

Jak przyznaje lek. Katarzyna Gągola, wiele osób decyduje się na oddanie osocza. Rekordzistą w RCKiK jest bydgoski policjant, który przechorował Covid-19 rok temu.

- Ma już na koncie 20 donacji osocza i wciąż posiada wysokie miano przeciwciał - mówi lek. Katarzyna Gągola. - Jest też kilkanaście osób, od których pobieraliśmy osocze już 10 razy. Gdy miano przeciwciał jest wysokie, to jedna taka osoba może obdarować osoczem nawet do trzech chorych. Zdarza się też, że dzwonimy do dawców, którzy oddali już osocze i wiemy, że mają wysokie miano przeciwciał, by się zgłaszali ponownie. Ostatnio dzwonimy także do nowych ozdrowieńców, bo musimy trzymać rękę na pulsie.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy w ilości między 500-650 ml.

- To dobrze znana nam metoda - mówi lek. Katarzyna Gągola. - Stosujemy ją od wielu lat u dawców krwi. Jest całkowicie bezpieczna. Dawców umawiamy na godziny, by uniknąć kolejek. Bywa, że ktoś przychodzi np. z ulicy i chce oddać osocze. Przyjmujemy go, ale prosimy, aby tacy dawcy zgłaszali się w inne dni niż czwartki, bo wtedy czas oczekiwania może być długi, jeśli ktoś nie był umówiony wcześniej.

Kto może oddać osocze i jak to przebiega?

Osocze może oddać ten, kto przechorował Covid-19 potwierdzony testem i uzyskał wynik dodatni. Od zakończenia izolacji powinno jednak upłynąć 14 dni. Taka osoba musi być w wieku między 18 a 65 lat i ważyć minimum 50 kg. Kobiety, które rodziły, poroniły lub przeszły transfuzję krwi mogą oddać osocze, ale najpierw muszą mieć wykonane specjalne badanie w RCKiK.

Każde pobranie osocza poprzedza wywiad telefoniczny. Lekarz pracujący w RCKiK pyta o ewentualne przeciwwskazania i wyznacza termin wizyty w centrum.

  • Na pobyt trzeba zarezerwować około 1,5 godziny.
  • Samo pobranie osocza zajmuje 30-40 min., ale dawca musi przejść całą procedurę (rejestrację, wypełnić kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy, pobranie próbki krwi w celu oznaczenia morfologii oraz badanie w gabinecie lekarskim - decyzję o zakwalifikowaniu podejmuje lekarz).

Krew też jest potrzebna - największe zapotrzebowanie obecnie na grupy krwi 0 RhD- oraz A RhD+

Lek. Katarzyna Gągola zachęca nie tylko do oddawania osocza, ale też krwi pełnej.

- Tu także cały czas musimy uzupełniać zapasy, by zapewnić stałe dostawy do szpitali - podkreśla pani doktor. - Obecnie największe zapotrzebowanie jest na grupy krwi 0 RhD- oraz A RhD+, dlatego prosimy, by się zgłaszać, bo krew to cenny lek, którego nie da się niczym zastąpić. Musi ją po prostu ktoś oddać, by ktoś innym mógł ja otrzymać.

Polecamy

Stylowe rozwiązania chodników zastosowano już m.in. w czasie rewitalizacji ul. A. Cieszkowskiego.

W Bydgoszczy w Śródmieściu historyczne ulice ze stylowymi ch...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto