Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czasach pandemii koronawirusa w Bydgoszczy brakuje wolontariuszy w organizacjach niosących pomoc ubogim

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Coraz trudniej pomagać. Podczas pandemii PCK musiał zrezygnować ze zbiórek do puszek w bydgoskich marketach.
Coraz trudniej pomagać. Podczas pandemii PCK musiał zrezygnować ze zbiórek do puszek w bydgoskich marketach. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Mniej wolontariuszy, praktycznie zero zbiórek datków. Bydgoskim organizacjom, które pomagają potrzebującym, niełatwo nieść pomoc w dobie pandemii, ale nie poddają się i robią, co mogą, by wsparcie trafiało do osób ubogich i bezdomnych.

Zobacz wideo: Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach.

- W tym roku pandemia zburzyła już kilka naszych planów - mówi Maria Kapuścińska, specjalista ds. opieki i pomocy specjalnej w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK w Bydgoszczy. - Zaplanowany np. na wrzesień w Łuczniczce koncert "Podaruj dzieciom serce" początkowo przełożyliśmy na listopad, ale już wiemy, że się nie odbędzie.

Zbiórek do puszek nie ma

Zbiórki żywności, które organizowały wcześniej szkolne koła PCK, nie przynoszą już takich efektów jak przed pandemią.

- Apelowaliśmy do szkół i przedszkoli, by zbierać żywność długoterminową, ale ze względów sanitarnych to prawie niemożliwe. Praktycznie na nasz apel odpowiedziały nieliczne placówki - mówi Maria Kapuścińska. - Opiekunowie szkolnych kół poprosili rodziców dzieci, by w miarę możliwości żywność i odzież przynosili do naszej siedziby przy ul. Warmińskiego, lecz odzew jest nieduży, a potrzebujących sporo.

Niestety, zbiórek datków do puszek w marketach podczas pandemii nie ma.

- Brakuje wolontariuszy. Młodzież ze szkolnych kół PCK nawet się garnie, ale rodzice w trosce o bezpieczeństwo swoich dzieci nie pozwalają im brać w nich udziału i trudno im się dziwić - mówi Maria Kapuścińska. - Gdy zbieraliśmy przybory szkolne w ramach akcji "Wyprawka dla żaka" w dwóch marketach były tylko wystawione kosze z naszym logo. Z kolei z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem udało się zebrać trochę żywności, wsparły nas też niektóre szkoły i przekazały jedzenie dla potrzebujących. Zwykle w październiku na dziedzińcu naszej siedziby właśnie z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem była wspólna grochówka. Teraz kupiliśmy gotową w puszkach i słoikach, pieczywo ufundował market Piotr i Paweł i wydawaliśmy jedzenie naszym podopiecznym.

PCK apeluje też, by przynosić odzież w dobrym stanie i żywność z długim terminem ważności. - Czekamy szczególnie we wtorki i piątki na darczyńców w godz. 10-16 - mówi Maria Kapuścińska.

Obiady wydają na wynos

Tymczasem trwają przygotowania do akcji świątecznych.

- Zwykle wigilię dla bezdomnych i osób ubogich przygotowywaliśmy w naszej świetlicy przy ul. Warmińskiego. Gwiazdka integracyjna dla dzieci niepełnosprawnych i z rodzin najuboższych była w Hotelu City. Nowy projekt dedykowany seniorom "Mikołajki z PCK" też planowaliśmy w Hotelu City, ale musimy zmienić plany - mówi Maria Kapuścińska. - Zawsze był poczęstunek, teraz przygotujemy tylko paczki. Hotel zrobi catering i będziemy wydawać jedzenie do domów. Dwa markety Piotr i Paweł oraz Netto, z którymi współpracujemy, pozwolą nam wystawić kosze, ale bez wolontariuszy.

Caritas Diecezji Bydgoskiej, także podczas pandemii, ma trudniej

- Stołówka przy ul. Drukarskiej działa, ale obiady wydajemy na wynos – mówi ks. prałat Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej. - Wszystkie zbiórki, które prowadzimy opierają się wyłącznie na wolontariuszach dorosłych. Mamy kilka takich sprawdzonych osób, a o nowe osoby trudno. Brak młodzieży, która była naszą siłą, jest odczuwalny. Włączamy się też w ogólnopolską akcję „Pomoc seniora”. Poprosiliśmy już parafialne zespoły Caritas, aby zrobiły rozeznanie, jakie są potrzeby. Właśnie to sprawdzamy.

Trwa też zbiórka zbiórka na rzecz punku pielęgniarskiego dla osób bezdomnych pn. "Skomponuj swój zestaw ratunkowy". Materiały opatrunkowe, ciepłą odzież i bieliznę męską, środki czystości można już przynosić do sekretariatu Caritas przy ul. Grodzkiej 22 w godz. 8-16. Chętni mogą też wpłacić darowiznę na nr konta 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001, wpisując w tytule "Betlejem".

Strajk Kobiet w Bydgoszczy - 26 października 2020. Uczestnicy manifestacji zablokowali m.in. rondo Jagiellonów, ulicę Jagiellońską i rondo Ossolińskich. Podeszli pod bydgoską bazylikę, której strzegli policjanci. 

Zobacz zdjęcia

Strajk kobiet w Bydgoszczy. Miasto zostało zablokowane! Tysi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto