Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W drodze na szczyt Aconcagua

Karioka
Karioka
Pod koniec stycznia dwaj bydgoszczanie i torunianin wyruszają w górską wyprawę, której celem jest zdobycie najwyższego szczytu Andów Południowych - Aconcagua.

Dlaczego właśnie Aconcagua...?
Każdy z nich ma swoje powody. Dla niektórych jest to chęć sprawdzenia swojego organizmu na wysokości prawie 7 tys. metrów, dla innych trening przed kolejnymi wyprawami. Wszyscy traktują jednak wyprawę jako szansę do zdobycia kolejnych górskich doświadczeń.

Chcą również nadać wyjazdowi wymiar sportowy, dlatego jako główny cel wyprawy stawiają sobie wejście przez trudny technicznie Lodowiec Polaków i poprowadzenie słynnej Drogi Polaków wschodnią ścianą Aconcagua.

Jednak plany, często weryfikuje życie i w przypadku tej góry wszystko będzie zależało do pogody i ich kondycji. Mają jednak nadzieję, że dobrze zniosą wysokość i ich kondycja pozwoli na realizację tego celu.

Cerro Aconcagua
(w języku keczua: Acconcahuac – Kamienny Strażnik) jest najwyższym szczytem Andów Południowych wchodzących w skład Kordyliery Głównej. Leży na terenie Argentyny w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Chile. Wznosi się na wysokość 6962 m n.p.m., tworząc rozległy masyw (o długości 60 km), zbudowany głównie z granitów pokrytych wiecznymi śniegami i lodowcami, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m.

Aconcagua to szczyt niezwykły pod wieloma względami. Zaliczany do Korony Ziemi piastuje drugie miejsce pod względem wysokości w klasyfikacji najwyższych szczytów różnych kontynentów.

Uczestnicy wyprawy
Jacek Ostrowski – członek Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy od 1983 r., instruktor wspinaczki sportowej od 2003. Wspina się latem i zimą w różnych górach świata (Tatry, Ałtaj, Dolomity, Alpy, Tienszan, Kaukaz). Wszedł na 19 szczytów powyżej 4 000 m npm, w tym Mount Blanc (4 807) i Elbrus (5 642).

Tomasz Brylew – członek Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy, aktywnie wspina się od 2005 r. Pierwsze doświadczenia w walce z grawitacją zaczął zdobywać w skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Sokolikach, by w krótkim czasie przenieść się również w skały południowej Hiszpanii oraz Frankenjury w Niemczech. Wspina się zarówno latem jak i zimą, najczęściej w Tatrach. W 2009 r. rozpoczął przygodę w górami typu alpejskiego, czego efektem było wejście w sierpniu na Mount Blanc (4 807).

Michał Leciał – członek Klubu Wysokogórskiego w Toruniu. Wspina się od 1999 r., równie chętnie w rejonach górskich (Tatry, Alpy), co skałkowych. Miłość do gór i wspinaczki stara się łączyć z realizowaną od wielu lat pasją podróżowania, czego efektem są liczne zagraniczne wyjazdy wspinaczkowe.

Więcej informacji o wyprawie na

aconcagua.kw.org.pl

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto