Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W jednostkach OSP w Kujawsko Pomorskiem brakuje ludzi. Chcą kursów dla nowych druhów, ale pandemia koronawirusa ogranicza szkolenia

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Brakuje druhów w jednostkach OSP
Brakuje druhów w jednostkach OSP Pcz
Druhowie odchodzą z Ochotniczej Straży Pożarnej z powodu wieku, albo przyczyn losowych, jak praca daleko od domu. Nowi czekają, ale nie mogą ruszyć do akcji, bo nie mają szkoleń. Tych jest mniej z powodu obostrzeń epidemicznych.

Zobacz wideo: Takie są nowe zasady szczepień. Zobacz koniecznie!

Strażacy OSP są zaniepokojeni kolejno wstrzymywanymi szkoleniami podstawowymi strażaków ratowników.

- To już półtora roku jak nie możemy wyszkolić młodych i chętnych druhów, którzy chcą brać czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Strażacy z odpowiednimi kursami powoli się wykruszają lub też mają zdjęcia, choćby pracę poza miejsce zamieszkania, co eliminuje ich z udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych - mówi jeden ze strażaków OSP. - W ostatnim czasie często zdarza się że jednostki KSRG wyjeżdżają w składzie 3 osobowym lub nawet nie wyjadą w ogóle do zdarzenia.

Prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych tak małą ilością ochotników przyczynia się do wydłużenia akcji ratowniczo-gaśniczej tym samym zwiększeniu strat materialnych, a co gorsze może nawet doprowadzić do utraty życia przez osobę poszkodowaną na przykład w wypadku drogowym - zaznacza strażak.

Są jednostki wyposażone w 2 samochody ratowniczo-gaśnicze. Niestety z powodu braków osobowych nie są wstanie wyjechać dwoma autami do zdarzeń wymagających większych sił i środków. Jesteśmy zmuszeni wtedy czekać na jednostki na przykład z sąsiedniej gminy.

- Najgorsza sytuacja jest w gminach najbardziej oddalonych od jednostek PSP zawodowi docierają często po 30 minutach - mówi druh. - W gminach tych system bezpieczeństwa oparty jest w głównej mierze na strażakach ochotnikach. To oni docierają pierwsi na miejsce zdarzeń i samodzielnie prowadzą działania ratowniczo-gaśnicze.

Zobacz, kto stoi na czele komendy wojewódzkiej, komend miejskich oraz powiatowych jednostek PSP w województwie kujawsko-pomorskim.

Przejdź do kolejnego zdjęcia.

Oto komendanci straży pożarnej w Kujawsko-Pomorskiem. To oni...

OSP posiadają w swoich szeregach niewyszkolone osoby, dzięki którym mogłyby znacząco podnieść bezpieczeństwo na chronionym przez ciebie terenie lecz przez wstrzymywanie szkoleń młodzi strażacy nie mogą swoją obecnością pomóc mieszkańcom powiatu włocławskiego.

Szkolenia w OSP są, ale jest ich mniej

Do problemu szkoleń, które powinny się odbywać częściej, odnosi się mł. brygadier Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

- Szkolenia w zakresie podstawowym dla ochotniczych straży pożarnych realizuje w ramach swoich obowiązków Komendant Powiatowy bądź Miejski PSP dla jednostek OSP podległych rejonem działania. Okoliczności obostrzeń, wynikających z warunków pandemii, mocno ograniczają możliwości realizowania tego rodzaju zadań, co wiąże się z rotacją załogi, czasową zmianą systemu służby, ograniczaniem liczby uczestników w grupach i inne sprawy dot. reżimu na rzecz walki z wirusem - mówi mł. brygadier Arkadiusz Piętak.

- Nie oznacza to jednak całkowitego wstrzymania się od realizacji szkoleń i doskonalenia ratowników, zarówno PSP jak i OSP, przy czym, co należy podkreślić, przedsięwzięcia te są maksymalnie reglamentowane, to skutkuje, że szkoleniom priorytetowo podlegają druhowie, stanowiący konieczny potencjał ratowniczy.

Pozostali - jak zaznacza rzecznik - muszą poczekać. O priorytetach w zakresie realizacji szkoleń dla danej jednostki OSP, decyduje Komendant Powiatowy lub Miejski PSP, który w ten sposób zabiega o utrzymanie właściwego poziomu gotowości operacyjno-ratowniczej ratowników na swoim terenie.

- Udział w działaniach ratowniczych druhów OSP możliwy jest po ukończeniu 18 lat oraz po zaliczeniu trzy etapowego egzaminu przeprowadzonego przed komisją, złożoną z funkcjonariuszy PSP, a który to realizowany jest w naszym regionie przez kadrę Ośrodka Szkolenia KW PSP w Toruniu - mówi rzecznik.

Egzamin weryfikuje druhów pod kątem:

- wydolnościowo-psychicznym (komora dymowa) – do przystąpienia wymagane jest zaświadczenie z negatywnym wynikiem na Covid-19

(maksimum 72 godziny od pobrania próbki do rozpoczęcia ćwiczenia w komorze).
- teoretycznym (przeprowadzany jest test pisemny z posiadanej wiedzy - oczywiście w reżimie sanitarnym)
- praktycznym (druhowie egzaminowani są z umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczym - również w reżimie sanitarnym).

Świadectwo ukończenia szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP dopuszcza do udziału w działaniach ratowniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W jednostkach OSP w Kujawsko Pomorskiem brakuje ludzi. Chcą kursów dla nowych druhów, ale pandemia koronawirusa ogranicza szkolenia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto