Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić, dlatego tak ważne jest gromadzenie jej zapasów dla osób w stanie zagrożenia życia. Okresem kiedy krew jest szczególnie cenna jest lato. To wtedy zwiększona liczba wypadków oraz wyjazdy krwiodawców na wakacje sprawiają, że banki krwi zaczynają świecić pustkami. Ale tak naprawdę krew potrzebna jest zawsze. Świadczą o tym publikowane codziennie na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy dane dotyczące aktualnego zapotrzebowania. 20 stycznia 2023 r. status "bardzo potrzebna" miało aż sześć z ośmiu grup krwi. Zapasy były tylko w przypadku grupy AB Rh+.
Gdzie i kiedy można oddać krew?
W Bydgoszczy krew można oddawać w siedzibie RCKiK przy ulicy Markwarta 8. Rejestracja dawców odbywa się pod numerem telefonu 52 322 66 04, a Centrum jest czynne w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 7.30-15.00, w czwartki 7.30-17.30 oraz w soboty 8.00-12.00. Regularnym miejscem poboru jest też parking sklepu Carrefour przy ulicy Skarżyńskiego 2 w Fordonie - zawsze w czwarty wtorek miesiąca w godzinach 13.00-17.00 parkuje tam specjalny autobus przystosowany do poboru krwi. W tym roku zaplanowano też dwie wizyty ambulansu w Parafii św. Łukasza przy ulicy Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego 14. Krew będzie można tam oddać 21 maja i 8 października od godziny 8.30 do 13.00. Możliwość regularnego oddawania krwi będzie w piątki (27 stycznia, 31 marca, 16 czerwca, 18 sierpnia, 20 października, 22 grudnia) na terenie Solbetu przy ulicy Toruńskiej 71 w Solcu Kujawskim. Za każdym razem od godziny 9.30 do 13.00. Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w którym można honorowo oddać krew, parkuje w każdy trzeci czwartek miesiąca przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (plac Teatralny 2, godz. 13.00-17.00).
Kto może zostać krwiodawcą?
Krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litry płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).
Praktyczne informacje dla krwiodawców
RCKiK w Bydgoszczy ostrzega, że piloci, maszyniści, kierowcy autobusów, operatorzy dźwigów, osoby pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę lub głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.