W Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbędzie się już 34. AFF-Era Filmowa. Prezentujemy tegoroczny program

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Pałac Młodzieży w Bydgoszczy zaprasza na 34. AFF-Erę Filmową oraz czwartkowe pokazy w ramach DKF Niespodzianka.
Pałac Młodzieży w Bydgoszczy zaprasza na 34. AFF-Erę Filmową oraz czwartkowe pokazy w ramach DKF Niespodzianka. Tomasz Czachorowski/archiwum
Udostępnij:
"Młodość Chopina", "Malarka i złodziej", "Annette", "Aline"... - to tylko niektóre z filmowych propozycji, które będziemy mieli okazję zobaczyć na ekranie Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, w ramach 34. edycji cyklu AFF-Era Filmowa. Wydarzenie rozpocznie się już w piątek, 14 stycznia.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33

Przed nami 34. już edycja AFF-Ery Filmowej. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Artysta, sztuka i kicz”. Jak zapowiada Dominik Wierski, rzecznik Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, program seansów obejmie m.in. dzieła z nurtu kina moralnego niepokoju, najnowsze europejskie kino artystyczne, filmy dokumentalne o sztuce, hollywoodzkie filmy biograficzne o wybitnych artystach, polskie kino najnowsze, klasykę kina europejskiego i światowego.

W ramach tego wydarzenia widzowie będą mieli okazję obejrzeć seanse, takie jak np. "Młodość Chopina (reż. Aleksander Ford), "La Strada" (reż. Federico Fellini), "Malarka i złodziej" (Kunstneren og tyven) (reż. Benjamin Ree), "Annette", reż. Leos Carax. Edukacyjny potencjał 34. AFF-Ery Filmowej uzupełnią warsztaty, prelekcje, wykłady i dyskusje.

34. AFF-Era Filmowa w Pałacu Młodzieży: program

- Tematem przewodnim 34. AFF-Ery będzie sztuka – jako żywioł twórczy, wzniosły akt pozwalający stworzyć dzieło, ale i proces trudny do opanowania, nierzadko prowadzący do destrukcji i autodestrukcji - zapowiada Dominik Wierski. I dodaje: - AFF-Era pozwoli przyjrzeć się artystom i imitatorom, sztuce pełnej artyzmu, ale i tej bliskiej kiczu. Zawsze jednak relacja kina i sztuki odsyłać będzie do istotnych zjawisk kulturowych, historycznych i społecznych.

34. AFF-Era rozpocznie się w piątek, 14.01 o godz. 10 wykładem inauguracyjnym prof. Piotra Zwierzchowskiego. Następnie obejrzymy seanse, jak: „Młodość Chopina” (reż. Aleksander Ford), „Człowiek, który sprzedał swoją skórę” (reż. Kaouther Ben Hania), „La strada” (reż. Federico Fellini), „Ucieczka na srebrny glob” (reż. Kuba Mikurda). Tego dnia o godz. 14.30 odbędą się także warsztaty pn. Światło duszą filmu.

W sobotę, 15 stycznia, filmową ucztę rozpoczniemy seansem pt. "Mocny człowiek" w reżyserii Henryka Szary. Następnie na ekranie pojawią się "Komedianci debiutanci" (reż. Emmanuel Courcol), "Malarka i złodziej (Kunstneren og tyven)" (reż. Benjamin Ree), "Annette" (reż. Leos Carax). Filmową sobotę w Pałacu Młodzieży zakończy o godz. 21 pokaz polskiego dramatu pt. "Serce miłości" (reż. Łukasz Ronduda). Tego samego dnia o godz. 14.30 odbędzie się także wykład dr. Marcina Jauksza z UAM w Poznaniu nt. „Temperatury artystycznych wyzwań. O powieściopisarzach, którzy przenoszą własne historie na ekran”.

Wydarzenie zakończy się w niedzielę, 16 stycznia pokazem filmu "Aline. Głos miłości (Aline)" w reżyserii Valérie Lemercier.

Jak podkreśla nasz rozmówca, udział w AFF-Erze będzie dla młodzieży okazją do poszerzenia wiedzy wykraczającej poza podstawę programową z języka polskiego czy wiedzy o kulturze.

- Przedsięwzięcie pozwoli rozwinąć umiejętności zrozumienia pojęć kulturowych motywów i toposów, porównywania dzieł przynależących do różnorodnych obiegów artystycznych, dostrzegania kontynuacji i nawiązań w tekstach kultury, dokonywania interpretacji i wykorzystywania w niej kontekstów historyczno-literackich, historycznych, politycznych, kulturowych, filozoficznych, biograficznych i estetycznych. Wreszcie też, bogata i różnorodna oferta programowa 34. AFF-Ery skłoni uczestników do rozważań na temat kultury wysokiej i kultury popularnej, a także relacji między arcydziełem i kiczem - mówi Dominik Wierski.

Cena biletów to 7 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny). Istnieje też możliwość wykupienia karnetu w cenie odpowiednio: 30 i 50 zł.

Filmowe "Niespodzianki" w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

Pałac Młodzieży zaprasza także do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Niespodzianki”. Pierwszy seans miał miejsce w czwartek, 13 stycznia. Widzowie mieli okazję obejrzeć film w reż. Emmanuela Courcola „Komedianci debiutanci”. Następny seans obejrzymy w kolejny czwartek, 20 stycznia, o godz. 19. Będzie to kontrowersyjny dramat kostiumowy „Benedetta” (reż. Paul Verhoeven), opowiadający o młodej Benedetcie Carlini, którą rodzina postanawia zawierzyć Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej. Po osiemnastu latach rola Benedetty w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Po pokazie odbędzie się dyskusja.**Wydarzenie zakończy się w czwartek, 27 stycznia przedpremierowym pokazem filmu „Wszystko poszło dobrze (reż. François Ozon).**

Cena biletu normalnego: 10 zł. Bilety ulgowe w cenie 7 zł. Dostępne także karnety: 20/15 zł

Trwa głosowanie...

Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie