Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Porcie Lotniczym Bydgoszcz powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Port Lotniczy Bydgoszcz rozpoczął budowę niezależności energetycznej. Zamontowano już pierwszych 110 modułów fotowoltaicznych. Wkrótce na lotnisku powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w kraju.
Port Lotniczy Bydgoszcz rozpoczął budowę niezależności energetycznej. Zamontowano już pierwszych 110 modułów fotowoltaicznych. Wkrótce na lotnisku powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Arkadiusz Wojtasiewicz
Port Lotniczy Bydgoszcz rozpoczął budowę niezależności energetycznej. Zamontowano już pierwszych 110 modułów fotowoltaicznych. Wkrótce na lotnisku powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w kraju.

Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Moc już uruchomionej instalacji to blisko 50 kW i kosztowała 200 tys. zł. - Cieszymy się, że lotnisko rozwija się i będzie mogło poprawić swoją sytuację finansową. Dla województwa kujawsko-pomorskiego jest to również bardzo istotne, ponieważ dążymy do tego, by więcej energii było w naszym regionie produkowane niż zużywane – powiedział Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

- Udział firmy Rawicom S.A. w tej inwestycji, był dla nas ważnym i priorytetowym zadaniem, w szczególności, że dotyczy to bliskiej naszej siedzibie lokalizacji, a przede wszystkim jest kolejną farmą fotowoltaiczną, której praca wpływa na poprawę środowiska naturalnego - stwierdził Adam Hłond, członek zarządu Rawicom S.A, która wykonuje instalacje na lotnisku.

W 2021 roku, zużycie energii w Porcie Lotniczym Bydgoszcz wyniosło 1314 MWh, farma fotowoltaiczna o mocy 100 MWh, w ciągu jednego roku wyprodukuje 100 000 MWh czystej i taniej energii. Zakładając, że jedno czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie średnio 2500 kWh, wyprodukowany przez Lotnisko Bydgoszcz prąd z ekologicznych źródeł energii zapewni elektryczność dla 40 000 gospodarstw, czyli 160 000 mieszkańców regionu. Energię będą mogli spożytkować m.in. mieszkańcy Bydgoszczy oraz gminy Białe Błota. Z czystej energii skorzystają również Wojskowe Zakłady Lotnicze nr2.

– Obecnie procedowane są kwestie formalno-prawne, które pozwolą na budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych - mówi Tomasz Moraczewski, prezes PLB. - Otrzymaliśmy decyzję środowiskową z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na realizację tej inwestycji. To pozwala wkroczyć w kolejny etap budowania niezależności energetycznej Portu, ale również regionu. Zakładana produkcja prądu znacznie przewyższy potrzeby regionalnego lotniska. Jedna z większych w Polsce elektrowni słonecznych staje się faktem.

Do rozpoczęcia budowy tej olbrzymiej farmy fotowoltaicznej potrzeba m.in. decyzji wojewody oraz wydania warunków na przyłącza przez spółkę ENEA. Ta ma na to 180 dni. Sam proces budowy farmy potrwa kilkanaście miesięcy i będzie finansowany ze środków europejskich i rządowych.

Z energii z PLB maja korzystać także pobliskie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto