Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rok stulecia TMMB uczczono 103. rocznicę odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości [zdjęcia]

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Wideo
od 16 lat
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy regularnie zaprasza mieszkańców do wspólnego świętowania rocznic powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Tegoroczne uroczystości 5 lutego były jednak szczególne. Stowarzyszenie, które krzewi bydgoską historię, kulturę i naukę, obchodzi w tym roku swój jubileusz 100-lecia. Rok TMMB rozpoczął się właśnie patriotycznym akcentem.

Rok 2023 jest dla Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy szczególny - 2 lutego minęło bowiem 100 lat od powołania stowarzyszenia z inicjatywy ówczesnego prezydenta Bydgoszczy, Bernarda Śliwińskiego. Z okazji jubileuszu Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła, że 2023 będzie Rokiem TMMB. Towarzystwo rozpocząć święcić swe 100-lecie nie mogło bardziej wymownie jak właśnie od patriotycznych uroczystości 5 lutego, aby wspólnie z mieszkańcami uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Bydgoszczy niepodległości po 148 latach niewoli pod zaborami.

Obchody rozpoczęły się w południe uroczystą mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy, podczas której dziękowano Opatrzności Bożej za odzyskaną niepodległość, modlono się w intencji Bydgoszczy i bydgoszczan. Z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Dęta „EM-Band” z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy pod dyrekcją Ewy Makuli.

Uroczyście pod pomnikiem szczególnym dla bydgoszczan

Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Seminaryjnej. Monument to szczególny - został on staraniami TMMB na czele z prezesem Jerzym Derendą 13 lat temu odbudowany na wzór tego, jaki bydgoszczanie z wdzięczności za odzyskaną niepodległość społecznie ufundowali i postawili w 1932 r. na placu Poznańskim. Monument ten jednak na początku II wojny światowej - jesienią 1939 r. - został wyburzony przez Niemców. Dlatego właśnie tu, 103 lata od powrotu Bydgoszczy w granice Polski, TMMB zorganizowało (jak co roku) społeczną manifestację z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i organizacji oraz przedstawicieli władz. Pod pomnikiem były przemówienia - prezesa TMMB Jerzego Derendy oraz oficjeli. Uroczyście wybrzmiał hymn Polski, a na koniec zabrzmiał Hejnał Bydgoski.

Sto lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy jest jednym z najstarszych stowarzyszeń tego typu w kraju. Swymi korzeniami sięga roku 1832, czyli jeszcze czasów zaboru pruskiego, kiedy to powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Bydgoszczy, działające do roku 1898.

Powołane w 1923 roku do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy krzewi tradycje i kulturę naszego miasta, promując je w regionie, kraju, a także poza granicami Polski.

TMMB we współpracy z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego, Operą Nova, a także Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina organizuje w Bydgoszczy koncerty, podczas których wysłuchać można dzieł muzyki światowej.

Przeczytaj także: Muzeum Mydła wydało pocztówki z Bydgoszczą i pieczęcią na Rok Andrzeja Szwalbego i TMMB

To właśnie dzięki staraniom TMMB powstał w Bydgoszczy jeden z pierwszych na ziemiach polskich pomnik Henryka Sienkiewicza, a ostatnio restytuowano tablicę upamiętniającą pobyt 6 i 7 czerwca 1921 r. w naszym mieście pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Od dwudziestolecia międzywojennego TMMB organizuje konkurs „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni”, stawiając Bydgoszcz również współcześnie wśród najbardziej zielonych miast w kraju. „Express Bydgoski” od lat ma zaszczyt patronować konkursowi, prezentując na swych łamach zgłaszane przez mieszkańców ogródki, ukwiecone balkony i inne oazy zieleni społecznie pielęgnowane.

TMMB to także wyjątkowe wydawnictwa, jak chociażby monumentalny wielojęzyczny album „bo to jest Bydgoszcz”, album „Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy” czy „Muzyczna Bydgoszcz”. Stowarzyszenie podjęło się także realizacji unikatowego wydawnictwa, jakim jest „Encyklopedia Bydgoszczy” - niewiele miast może pochwalić się podobnym opracowaniem. Ponadto, od lat ukazują się legendarne już periodyki TMMB jak „Kronika Bydgoska” i „Kalendarz Bydgoski”.

Polecamy także

Towarzystwo przez wiek swej działalności podejmowało i nieustannie podejmuje starania o poprawę wizerunku miasta. Z inicjatywy TMMB m.in. rozpoczęto odnawianie fary, porządki na stadionie miejskim i przed dworcem, zagospodarowanie szwederowskich plantów, okolic Kanału Bydgoskiego i parku  im. Jana Kochanowskiego, oświetlanie przedmieść. Prezes Jerzy Derenda, który przewodzi TMMB od 1999 roku i jest inicjatorem wielu przedsięwzięć z myślą o Bydgoszczy i upamiętnianiu zasłużonych w historii miasta, konsekwentnie zabiega m.in. o rekonstrukcję zamku bydgoskiego w historycznym kształcie, od lat angażuje się wraz z całym Towarzystwem w organizację kwesty na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii,

TMMB wiosną 2002 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, jaka odbyła się w 656. rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich, zostało uhonorowane Medalem Kazimierza Wielkiego. Zaś prezes Jerzy Derenda w 2011 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, został także wybrany „Bydgoszczanina Roku 2019”. Pod koniec ubiegłego roku szef TMMB obchodził swe 80. urodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto