Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szkołach średnich od września będzie więcej uczniów. W wielu technikach lekcje skończą się później

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Większa liczba uczniów w tegorocznym naborze do szkół średnich była efektem reformy edukacji z 2014 r., która obniżyła wiek szkolny.
Większa liczba uczniów w tegorocznym naborze do szkół średnich była efektem reformy edukacji z 2014 r., która obniżyła wiek szkolny. Łukasz Kaczanowski/Archiwum
Wraz z pierwszym dzwonkiem, czyli od 1 września do szkół ponadpodstawowych w regionie trafi więcej uczniów. Sprawdziliśmy, jak placówki są przygotowane na ten moment.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

Większa liczba uczniów w tegorocznym naborze była efektem reformy edukacji z 2014 r., która obniżyła wiek szkolny (do klas I idzie tzw. półtorarocznika - rocznik z sześciolatkami - przyp. red.).

Pod koniec lipca br. w Bydgoszczy - po ogłoszeniu list przyjętych i nieprzyjętych - ratusz informował, że ten rok szkolny będzie wyjątkowo trudny. O miejsce w szkołach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz ubiegało się 5307 kandydatów. W sumie przygotowano ponad 5,5 tys. miejsc, jednak wśród uczniów popularnością cieszyły się licea i technika, które nie mogły już otworzyć więcej oddziałów w stosunku do lat wcześniejszych. Jeszcze w trakcie symulacji udało się utworzyć dodatkowe oddziały w II, III, IV, VIII i IX LO oraz w Technikach: Ekonomicznym, Gastronomiczno-Hotelarskim, Mechanicznym i Samochodowym.

Ostatecznie 1 września w Bydgoszczy nauka rozpocznie się w 79 oddziałach klas I w liceach ogólnokształcących, 73 oddziałach klas I w technikach i 22 oddziałach w szkołach branżowych.

- Dodatkowo startują też dwa oddziały przygotowawcze w liceach ogólnokształcących - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Więcej oddziałów klas I

W V LO w Bydgoszczy od września uruchomionych zostanie pięć klas I. To o jedną więcej niż rok temu.

- Będziemy mieli teraz łącznie 534 uczniów, ale pomieścimy się. Dwuzmianowość nam nie grozi - mówi Leszek Siekierski, dyrektor liceum na bydgoskich Kapuściskach. - Wicedyrektor szkoły tak ułożył plan, że lekcje zaczynamy o godz. 8 i kończymy o godz. 15.15. Żadnych sal nie musieliśmy też adaptować na potrzeby klas. Wszystkie oddziały mamy w komplecie. W rekrutacji rekordy biła u nas klasa o profilu psychologicznym. To nowość w ofercie naszej szkoły.

W Toruniu łącznie w klasach I szkół ponadpodstawowych powstanie 117 oddziałów, w których uczyć się będzie 3478 uczniów (stan na 26 sierpnia).

- W klasach pierwszych w liceach ogólnokształcących powstaną 62 oddziały (2077 uczniów), a w technikach - 42 oddziały (1173 uczniów) - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowa Prezydenta Miasta Torunia. - Klasy pierwsze branżowej szkoły I stopnia będą miały 7 oddziałów (201 uczniów), a klasy I w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy: 6 oddziałów (27 uczniów).

Liczniejszy rocznik, uczniowie z Ukrainy

W IV LO w Toruniu szkoła ogółem uruchomi maksymalną liczbę oddziałów, czyli 21, w tym klas I - tak jak dotychczas - pięć.

- Od września uczyć się będzie u nas łącznie 650 uczniów - mówi Małgorzata Białek, dyrektor IV LO w Toruniu. - Mamy dość liczną grupę młodzieży, która jest spoza Torunia i dojeżdża do naszej szkoły, dlatego lekcje będą kończyły się maksymalnie o godz. 16-17, przy czym na koniec zaplanowaliśmy zajęcia z mniejszym obciążeniem, np. lekcje WF-u. W nowym roku szkolnym będziemy też mieli kilkoro uczniów z Ukrainy. Znają język polski w stopniu komunikatywnym, więc dołączyli do klas ogólnych z polskimi uczniami. Oddziału przygotowawczego nie mamy.

Z uwagi na większą liczbę uczniów we Włocławku każde liceum będzie miało od września o jeden oddział klas I więcej. Do I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku w nowym roku szkolnym uczęszczać ma 587 uczniów.

- Klas pierwszych otwieramy sześć, czyli o jedną więcej niż rok temu. Lokalowo sobie poradzimy - mówi Małgorzata Bisaga, dyrektor I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. - Uruchamiamy trzy klasy z rozszerzoną matematyką (jedną więcej), więc z dostaniem się tu nie było dużego problemu. Natomiast nadmiar uczniów był do klas: społeczno-prawnej i biologiczno-chemicznej. Mieliśmy w nich po 30 miejsc. Nie wszyscy się dostali. Początkowo naukę w naszym liceum miało też kontynuować 7 uczniów z Ukrainy, którzy uczyli się u nas od marca br. Ostatecznie dwie osoby wróciły na Ukrainę, a jedna ukończyła szkołę w swoim kraju i dostała się na studia. Dwuzmianowości w szkole nie przewidujemy. Zajęcia dydaktyczne potrwają od godz. 8 do 15.

Trudniejsza sytuacja będzie w technikach

- Od września zwiększa się u nas liczba klas pierwszych w technikum z 5 do 6, ale dwie klasy mamy dwuzawodowe, więc dwuzmianowość będzie utrzymana. Inaczej po prostu się nie da - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy. - Wydłuży się też czas pracy szkoły. Lekcje zaczniemy o godz. 7 rano. Zwykle kończyły się do godz. 17, teraz większość potrwa do godz. 18. W nowym roku szkolnym nie otworzymy szkoły branżowej. Mieliśmy tu zaledwie 4 kandydatów. Co ciekawe, kształcenie planowaliśmy tu w zawodzie drukarz, na który jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku pracy. W naszej szkole będziemy mieli też 6 uczniów z Ukrainy, w tym 3 osoby to uchodźcy wojenni. Ci ostatni mówią trochę po polsku, ale na pewno będą potrzebowali dodatkowych godzin na naukę naszego języka. I takiego wsparcia im udzielimy.

W Zespole Szkół Technicznych w Toruniu klas I będzie 8, o jedną więcej.

- Cały czas pracujemy nad planem lekcji. Trudno te puzzle ułożyć, właśnie zrezygnował z pracy nauczyciel przedmiotów teleinformatycznych - mówi Agnieszka Pryba, dyrektor ZST w Toruniu. - Mamy też nauczycieli, którzy biorą urlop na poratowanie zdrowia. W tej sytuacji poprosiliśmy o pomoc emerytowanych nauczycieli. Dwuzmianowości raczej unikniemy, ale pewnie wydłuży się czas pracy szkoły. Zależy nam, by lekcje najpóźniej kończyły się o godz. 16-17. Później nie mogą, bo 70 proc. naszych uczniów jest spoza Torunia, a wielu z nich to też uczestnicy programów unijnych i kursów zawodowych, np. na operatora drona czy wózków widłowych.

Oto, kogo kamerka samochodu Google przyłapała w Bydgoszczy na rowerze. Znajdziecie się? Może ktoś znajomy? Zobacz zdjęcia >>>

Przyłapani w Bydgoszczy na rowerach. Samochodzik Google Stre...

Trwa głosowanie...

Jakie kwiaty lubisz dostawać w prezencie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto