Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szkołach w regionie lekcje mogą potrwać znacznie dłużej. Wszystko przez podwójny rocznik

(ea)
W technikach problemem może być zapewnienie odpo­wiedniej liczby pracowni specjalistycznych dla uczniów.
W technikach problemem może być zapewnienie odpo­wiedniej liczby pracowni specjalistycznych dla uczniów. Anna Kaczmarz
Lekcje do późnego popołudnia? Problemy z dostaniem się do wymarzonej szkoły? Tak może być już niedługo w wielu liceach i technikach w regionie. A wszystko przez podwójny rocznik.

- W szkołach w województwie mamy wystarczającą liczbę miejsc dla uczniów - mówił niedawno Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty przedstawiając dane dotyczące rekrutacji na przyszły rok szkolny 2019/2020. Będzie on wyjątkowy, ponieważ przy naborze spotkają się pierwsi uczniowie, kończący 8-letnią SP i ostatni absolwenci gimnazjów.

Tyle zarabiają nauczyciele. Nawet 5336 zł brutto! [KWOTY]

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycieli. Od dawna walczą oni o wyższe zarobki, ponieważ ich zdaniem pensje są zbyt niskie w stosunku do wykształcenia i wykonywanej pracy. 

Więcej o wynagrodzeniach nauczycieli - zobacz Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń TUTAJ

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, na wysokość zarobków nauczyciela ma wpływ stopień awansu zawodowego, a także wykształcenie i przygotowanie pedagogiczne. 

Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?

Tyle zarabiają nauczyciele. Nawet 5336 zł brutto! [KWOTY]

Potrzeba więcej sal
Oznacza to, że trzeba przygotować dwa razy więcej miejsc. Jak zapewnia MEN, nie będzie z tym żadnych problemów, ponieważ uczniowie będą ubiegać się o przyjęcie do innego typu szkół. Młodzież, która ukończy gimnazjum, wystartuje do 3-letniego LO, 4-letniego technikum i 3-letniej szkoły branżowej I stopnia. Absolwenci podstawówki będą ubiegać się o przyjęcie do 4-letniego LO, 5-letniego technikum i również 3-letniej szkoły branżowej I stopnia.

W praktyce szkoły te funkcjonować będą pod jednym dachem. Jak zapewnia Marek Gralik, placówkom w regionie nie zagraża praca na zmiany. Jednak nie wszędzie tak będzie.

W Grudziądzu planowane jest utrzymanie liczby klas na tegorocznym poziomie dla obu roczników pierwszoklasistów. Oznacza to, że jeśli np. w danym liceum są obecnie 3 klasy, to od września będzie ich 6 - po trzy dla absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej.

- Szkoły są w stanie przyjąć podwójny rocznik, jednakże niektórzy dyrektorzy sygnalizują wydłużenie czasu trwania zajęć - mówi Magdalena Jaworska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. - Przyczyny przewidywanych problemów to na podział na grupy, zajęcia zawodowe, mniejsza liczba sal lekcyjnych, które zostały dostosowane do nauczania przedmiotów zawodowych, informatyki, a także duża liczba godzin zajęć obowiązkowych dla uczniów.

- Kiedyś też mieliśmy 4-letnie liceum - mówi Małgorzata Tomaszewska, dyrektor II LO w Grudziądzu. - Patrząc na historię szkoły mieliśmy nawet 6 oddziałów w roczniku. Teraz będziemy mieć ich w sumie 8, a więc niewiele więcej. Musimy jednak pamiętać, że w dawnym liceum ogólnokształcącym inaczej wyglądała liczba godzin. Długo nie było, na przykład religii w szkołach, inaczej też rozkładały się godziny przeznaczone na poszczególne przedmioty. Na pewno będzie bardzo trudno ułożyć plan na przyszły rok szkolny, żeby zgrać liceum 3-letnie i 4-letnie. Obecnie lekcje trwają do godziny 15. Mogą pojawić się jakieś drobne zmiany. Chciałam jednak uspokoić rodziców i zapewnić, że będziemy się starali jak najlepiej zorganizować pracę.

- Nie ma innej możliwości: przy większej liczbie uczniów, na pewno wydłużą się godziny pracy szkoły - zauważa Roman Wojciechowski, dyrektor bydgoskiego „elektronika”. Zespół Szkół Elektronicznych jest co roku oblegany przez kandydatów. Miasto zdecydowało więc, że liczba klas zostanie podwojona. Obecnie szkoła ma 7 pierwszych klas. Od września będzie ich 14. - Liczymy się z tym, że lekcje z przedmiotów ogólnokształcących będą trwały dłużej. W tej chwili trwają one od godz. 7.05, a kończą się o 14.30. Przypuszczamy, że w przyszłym roku czas trwania tych zajęć wydłuży się do około godz. 15.30-16. Musimy też myśleć o zajęciach z przedmiotów zawodowych, które odbywają się w pracowniach specjalistycznych. Teraz lekcje te trwają do około godz. 18. Na pewno sytuację poprawi nam otwarcie nowej pracowni teleinfor­matycznej, która ma być oddana do użytku w czerwcu 2019.

Nawet dobrym będzie trudniej
W Bydgoszczy niemal we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych podwojono liczbę klas. W najlepszej sytuacji są licea ogólnokształcące, bo tam kończą funkcjonowanie gimnazja autorskie lub językowe. Uczniów więc ubywa już od dwóch lat, a w czerwcu przyszłego roku ostatni gimnazjaliści opuszczą mury szkoły. - Nie będzie problemu z pomieszczeniem młodzieży w przyszłym roku szkolnym - zapewnia Mariola Mań­kow­ska, dyrektor I LO w Bydgoszczy. - Planujemy utworzyć w sumie 12 klas pierwszych, po 6 dla każdego z roczników.

We Włocławku liczba klas pierwszych dla poszczególnych roczników będzie mniejsza niż jest obecnie. To oznacza, że absolwenci będą mieli mniejsze szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły. - Teraz mamy 6 pierwszych klas. Od nowego roku będziemy mieć po 4 oddziały dla każdego rocznika - mówi Edyta Hankowska-Czerwińska, wicedyrektor I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. - Martwimy się, że wielu kandydatów odejdzie z kwitkiem. Myślę tu o bardzo dobrych uczniach, nawet ze średnią powyżej 5,0 którzy w przysz­łym roku mogą mieć problem z dostaniem się do naszej szkoły.

Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto