Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalach w Bydgoszczy większość chorych na COVID-19 to osoby niezaszczepione, w tym dzieci

Dorota Witt
Dorota Witt
Czwarta fala pandemii koronawirusa dotyka przede wszystkim osoby, które nie były do tej pory szczepione przeciw COVID-19 oraz osoby do tej pory nie były zakażone  Sars-CoV-2. Osoby niezaszczepione to blisko 3/4 wszystkich pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach z powodu Covid-19. Są wśród nich osoby młode, także dzieci.
Czwarta fala pandemii koronawirusa dotyka przede wszystkim osoby, które nie były do tej pory szczepione przeciw COVID-19 oraz osoby do tej pory nie były zakażone Sars-CoV-2. Osoby niezaszczepione to blisko 3/4 wszystkich pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach z powodu Covid-19. Są wśród nich osoby młode, także dzieci. Konrad Kozłowski
Czwarta fala wzbiera, a prognozy wskazują, że to ani jej koniec, ani jej szczyt. Przybywa chorych, którzy wymagają leczenia szpitalnego, w tym tlenoterapii i respiratoroterapii. Czy w bydgoskich szpitalach wystarczy dla nich łóżek?

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

a

Mamy 8378 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, w samym tylko województwie kujawsko-pomorskim - 313. Z powodu Covid-19 zmarło 26 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 75 osób - to dane, które podało ministerstwo zdrowia, są aktualne tylko 28 października. Jeśli spojrzymy szerzej, liczby dają do myślenia jeszcze bardziej: od początku pandemii w kraju wykryto zakażenie koronawirusem już u 2 998 891, zmarły 76 773 osoby.

Czwarta fala koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim

Czwarta fala pandemii koronawirusa dotyka przede wszystkim osoby, które nie były do tej pory szczepione przeciw COVID-19 oraz osoby do tej pory nie były zakażone Sars-CoV-2. Osoby niezaszczepione to blisko 3/4 wszystkich pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach z powodu Covid-19. Są wśród nich osoby młode, także dzieci.

- Dla dzieci, to tym niebezpieczniejsze, że często dochodzi u nich do koinfekcji: jednoczasowego zakażenia Sars-CoV-2 i wirusem RSV, a niebawem pewnie i wirusem grypy - mówi dr n. med. Paweł Rajewski, prof. WSNoZ, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego. - Są wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 także osoby po 60. roku życia. Najbardziej martwi to, że i osoby po 70., 80., a nawet 90. roku życia, czyli te, które powinny być zaszczepione w pierwszej kolejności, bo narażone są na najbardziej ciężki przebieg COVID-19 i największą śmiertelność w przebiegu zakażenia, nie są zaszczepione! A dziś powinny być zaszczepione już trzecią dawką, bo od zaszczepienia drugą minęło 6-8 miesięcy i przeciwciała przestały ich po prostu wystarczająco chronić, a ich układ odpornościowy w większości jest mniej wydolny i gorzej odpowiada na szczepienie. Dla wszystkich to ostatni moment na zaszczepienie. Dostępne szczepionki chronią przed wariantem Delta, który rozpowszechnił się w Polsce obecnie. Ale doświadczenia, jakie zbieramy, każą brać pod uwagę to, że koronawirus bywa nieprzewidywalny, nie mamy pewności, czy nie zmutuje tak, że kolejny wariant wymknie się spod kontroli i szczepionki nie będą stanowiły przed nim wystarczającej ochrony. Im więcej osób w krótkim przedziale czasu się zaszczepi, tym mniejsza szansa, że tak się stanie.

Koronawirus w bydgoskich szpitalach

Kujawsko-pomorski urząd wojewódzki informuje, że aktualnie w lecznicach w regionie zajęta jest ponad połowa łóżek covidowych: 300 z 534 dostępnych. Do dyspozycji mamy w szpitalach w województwie 43 respiratory dla pacjentów z Covid-19, zajętych jest 21.

- Obecnie w szpitalu przebywa 6 pacjentów z COVID-19, którzy są hospitalizowani z powodu innych schorzeń. Szpital Jurasza aktualnie nie posiada wyznaczonych decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego oddziałów izolacyjnych, przeznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19. Zgodnie z obowiązującym zarządzeniem dyrektora od czerwca br., każda klinika ma wydzielone dwie sale chorych, które wykorzystywane są w przypadku konieczności hospitalizacji pacjentów z dodatnim wynikiem. Nie uległy zmianie zasady przyjęć pozostałych pacjentów, wstrzymane są natomiast odwiedziny pacjentów - przypomina Marta Laska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy.

- Sytuacja jest dynamiczna, ale trzeba pamiętać, że przeszliśmy już przez trzy fale koronawirusa, a w krytycznym momencie trzeciej fali w województwie hospitalizowanych było prawie dwa tysiące osób. Także tym razem - gdy będzie taka potrzeba - te miejsca dla chorych będą przygotowane, baza łóżkowa jest systematycznie i w miarę potrzeb powiększana. Czwarta fala nie będzie tak dotkliwa jak trzecia, kiedy to (w szczytowym momencie) dziennie notowaliśmy 37 tys. objawowych zakażeń koronawirusem, umierało wtedy ok. 600 osób w ciągu doby. Prognozy mówią, że w kulminacyjnym okresie czwartej fali będziemy notować 12-16 tysięcy zakażeń na dobę, ale - jak już wspominałem - Sars-CoV-2 bywa nieprzewidywalny- mówi Paweł Rajewski.

  • Na 29 września wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwołał konferencję poświęconą aktualnej sytuacji związanej z pandemią.
  • Wezmą w niej udział Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy oraz dr n. med. Paweł Rajewski,prof. WSNoZ Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Trwa głosowanie...

Na ile dni zwiedzania poleciłbyś turystom Bydgoszcz?

bydgoszcz.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto