Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Wejherowie brakuje personelu nie tylko wśród pielęgniarek

ts
archiwum PolskaPress
Braki kadrowe dotyczą szeregu lekarzy specjalistów, pielęgniarek i położnych, pracowników personelu medycznego i porządkowego. Szpital Specjalistyczny w Wejherowie nie jest wyjątkiem w kwestii deficytu pracowników.

Już w sierpniu przewodnicząca Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej w powiecie wejherowskim Łucja Słowikowska informowała o trudnej sytuacji na wejherowskim SOR-ze.

- Kontaktowali się ze mną pacjenci, którzy zgłaszali, że na SOR-ze na lekarza czeka bardzo dużo osób. Nie chodziło o drobne skaleczenia, ale poważne problemy. Rozmawiałam także z osobą, która powiedziała, że nie miała komu przekazać przywiezionego w karetce pacjenta, ponieważ na SOR-ze nie było kompletnie żadnego lekarza. Zdarzyło się również, że pacjent, który został przywieziony w nocy, pomoc otrzymał dopiero rano. To jest tragiczne. Zdarza się, że lekarze są ściągani z oddziałów. Nie zawsze mogą schodzić, ponieważ również u siebie mają poważne sytuacje - mówiła radna.

Szpital nadal boryka się z problem kadrowym. Na chwilę obecną w Wejherowie poszukiwane są pielęgniarki na oddziałach: neurologii, chirurgii ogólnej i ortopedii. A z czego to wynika? - Przyczyną np. braku pielęgniarek i położnych na oddziałach: kardiologii, położnictwa czy neonatologii są „długoterminowe nieobecności wynikające ze zwolnień lekarskich” - uważa szpital.

- Mimo trudnej sytuacji na rynku, w 2018 r. w Szpitalach Pomorskich zatrudniliśmy ponad 100 pielęgniarek i położnych. W celu pozyskania kadry pielęgniarskiej i położniczej w ostatnim roku nawiązaliśmy współpracę z Powiślańską Szkołą Wyższą, której studenci będą odbywać staże w naszych szpitalach. Zamieszczamy ogłoszenia w portalach branżowych, lokalnych i krajowych - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. - Pomagamy w przywracaniu prawa wykonywania zawodu oraz wspieramy opiekunów medycznych, chcących przekwalifikować się na pielęgniarstwo, a w ramach zatrudnienia oferujemy studia podyplomowe podnoszące kwalifikacje. Przesyłaliśmy także listy do Powiatowych Urzędów Pracy na południu Polski, zachęcające pielęgniarki i położne do alokacji i zatrudnienia w Szpitalach Pomorskich. Podjęto także działania z naszym Działem Kadr, mające na celu pozyskania kadry położnych - kontakt z biurami karier uczelni medycznych na terenie Polski, zwłaszcza w regionach, gdzie dotychczas sytuacja kadrowa jest stabilna np. region łódzki czy kujawsko-pomorski. Podejmowane są nadal próby pozyskania pielęgniarek i położnych zatrudnionych w POZ - na umowy cywilno-prawne, a także zatrudniani są opiekunowie medyczni w celu odciążenia pielęgniarek i położnych od czynności pielęgnacyjnych - dodaje rzecznik prasowy.

Szpital dodaje, że braki kadrowe są również w gronie opiekunów medycznych, ratowników medycznych, poszukiwanie są aktywnie także technicy laboratoryjni oraz lekarze specjalizacji: chirurgii dziecięcej, chorób wewnętrznych - internistów, a także medycyny ratunkowej.

Będą zachęcać uczniów do zawodu pielęgniarki

Tymczasem pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku będą prowadziły zajęcia dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół średnich. Akcja promocyjna ma przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że to zawód bardzo potrzebny, perspektywiczny i dający pewne zatrudnienie.
Pielęgniarki i położne będą odwiedzały szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa pomorskiego. W sumie przeprowadzą 100 godzin lekcyjnych zajęć. Programem objęto 600 uczniów klas ósmych szkół podstawowych i pierwszych klas szkół średnich. Zajęcia będą prowadzone w szkołach w Gdańsku, Sztumie, Wejherowie, Pruszczu Gdańskim i Nowym Dworze Gdańskim. Lekcje będą miały formę warsztatów, podczas których odbędzie się nauka udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Chodzi m. in. o: napad epilepsji, hiperglikemię i hipoglikemię (zachowanie dziecka z cukrzycą), krwotoki i urazy, usuwanie ciała obcego w organizmu, pomoc uczniowi niepełnosprawnemu oraz edukację położnej w zakresie opieki nad noworodkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto