Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tej szkole pracodawcy zamawiają uczniów - drzwi otwarte w ZS Spożywczych

Redakcja
Jaką szkołę wybrać, aby później mieć duże szanse na zatrudnienie? Zastanawiają się gimnazjaliści i ich rodzice. Wiele wątpliwości pomagają rozwiać drzwi otwarte organizowane przez szkoły. Dziś odwiedziliśmy Zespół Szkół Spożywczych w Bydgoszczy. Placówka otwiera klasy technik spedytor i wędliniarz - bo takie potrzeby zgłosili pracodawcy. Mają też mistrzynie Polski w cukiernictwie!

Tegorocznymi nowościami jest technik spedytor, a w zasadniczej szkole zawodowej - wędliniarz. Dlaczego szkoła zdecydowała się na takie profile? Zapotrzebowanie zgłosili sami pracodawcy. W ofercie jest też technik technologii żywności, technik logistyk - oba ukierunkowania z kilkoma profilami do wybory, w ZSS zdobędziemy też zawód cukiernika i piekarza.

Potrzeby bieżące rynku pracy

W szkole klasa wędliniarza jest nazywana patronacką. Żeby ją otworzyć, firma Drobex nawiązała współpracę z placówką, kierując prośbę o kształcenie w takim zawodzie, bo jest firmie potrzebny. Po szkole niemal pewność pracy. Podobnie jest ze spedytorem, klasa powstaje po konsultacjach z firmami. Szkoła podpisuje umowy o współpracy z pracodawcami, którzy będą pomagać. Powstają kierunki pod zapotrzebowanie rynku**pracy. Gimnazjaliści już wykazali zainteresowanie propozycjami szkoły.

Klasy mogą mieć po 32 osoby, jeśli nie będzie aż tylu chętnych do jednej z klas, to szkoła uspokaja zainteresowanych - powstaną klasy łączone i każdy będzie miał swoje zawodowe przedmioty. ZSS przygotowuje się też do uruchomienia kursów kwalifikacyjnych, dla np. ucznia prywatnego LO czy zawodówki, który popołudniami mógłby zdobywać dodatkowe kompetencje. Zajecia 2-3 dni w tygodniu.

Żywność żywności nierówna

W jednej z sal, które odwiedzamy, znajdują się produkty spożywcze różnych firm. - Na pierwszy rzut sprawdzamy wiedzę. Jak uczniowie, którzy chcą do nas przyjść, są zorientowani. To są pytania w krótkim teście, np. co oznacza, że produkt jest instant, gdzie znajduje się kofeina - wyjaśnia Mirosława Czarnecka, nauczycielka technologii żywności.



Spośród wystawionych produktów odwiedzajacy mieli wskazać, które są prawdziwe, a które tylko do takich podobne. A wiedza jest raczej nikła, bo konsumenci patrzą na wygląd. Uczniowie dowiadują się, jakie są różnice między produktami. - Myślimy, że jedno i drugie to masło, jogurty czy soki, a okazuje się, że to napój jogurtowy, czy napój, a nie sok. Uczymy jak wytwarzać żywność, która konsumenta będzie zadowalać, odżywiać i po którą on chętnie znów sięgnie. Technolog żywność wie, co jest dobre, a co złe. Uczeń jest kształcony we wszystkich branżach, ma zakres wiadomości mięsnej, mlecznej, piekarskiej, owocowo-warzywnej, orientuje się co do surowców, konserowowania, przetwarzania itd - wymienia nauczycielka.

Uczniowie odbywają zajęcia praktyczne w lokalnych firmach, m.in. Drobex czy Jutrzenka. Uczniowie raz w tygodniu mają 5-godzinny dzień zajęć praktycznych, w drugiej klasie odbywają 2 tygodnie praktyki zawodowej.

- Możemy poznać np. kwasowość mleka czy napojów, zawartość cukru w soku jabłkowym czy zawartość soli w wodzie - opowiadają o zajeciach w laboratorium Marta i Sandra, uczennice II klasy. - Zajęcia są bardzo ciekawe, praktyczne, dużo analizy. Przyjemnie się pracuje - chwalą i polecają profil technologia żywności.

Dumą szkoły są uczennice ZSS Anna Krawczyk i Weronika Stimma, które w lutym tego roku zostały Mistrzyniami Polski Uczniów Szkół Cukierniczych na targach EXPO Sweet 2014 w Warszawie i pojadą na Mistrzostwa Świata do Włoch.



Nie tylko zawodowo

Technikum czy zawodówka nie oznacza, że ucznia wiedza ogólna zostaje traktowana po macoszemu. W Zespole Szkół Spożywczych działa Szkolne Koło Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. - Dzieciaki poznają historię miasta, uczą się o tym, co kiedyś było w mieście, uczestniczymy w różnego rodzaju konkursach dotyczących miasta - opowiada nauczycielka historii. - Naszym celem jest zawsze wychodzenie gdzieś poza, poza tereny miasta również. Wyjeżdżamy do małych miejscowości, które w okolicach Bydgoszcz się znajdują, przez co dzieci poznają historię regionu. Wybieramy się do Lubostronia, Ostromecka. Chodzi o to, żeby dbać o ogólny rozwój człowieka - mówi Mirella Makullska-Nowaczyk.



Tego samego dnia swoje drzwi otworzył Zespół Szkół Mechanicznych nr 2. Tu kształcą się technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, technik energii odnawialnej. W ofercie zasadniczych szkół zawodowych jest ta ogólna (z 3 profilami do wyboru), elektryczna i mechaniczna. Także 22 marca można było zwiedzić Zespół Szkół Drzewnych. Tu proponowane klasy to: technik technologii drewna, technik hodowca koni. W szkole zawodowej wykszłaci się stolarz, tapicer, sprzedawca, kucharz, fryzjer czy dekarz. Pełne foerty na stronach szkół.

Drzwi otwarte w kolejnych tygodniach:

3 kwietnia w ZS nr 24
4 kwietnia ZS Medycznych - VIII LO
5 kwietnia ZS Centrum Kształcenia Rolniczego
12 kwietnia drzwi otwarte m.in. w ZS nr 1, ZS Budowlanych, ZS Elektronicznych, ZS Ekonomiczno-Administracyjnych, ZS Katolickich, ZS Ogólnokształcących nr 6
26 kwietnia w ZS Handlowych, ZS Gastronomicznych

Przysyłajcie relacje w drzwi otwartych w Waszych szkołach! Zachęcamy do założenia sobie profilu na MMBydgoszcz.pl lub pisania do nas na adres [email protected]


Rekrutacja 2014

26 maja - 23 czerwca: czas na składanie wniosków o przyjęcie do szkół
do 30 czerwca: Składanie świadectw ukończenia gimnazjum i zaświadczeń OKE o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz innych wymaganych dokumentów.
do 3 lipca: Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół.
do 8 lipca Potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto