Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych jeziorach w Kujawsko-Pomorskiem jest najczystsza woda [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Do najczystszych jezior w regionie należy Ostrowskie. We wschodniej części tego akwenu znajduje się znane kąpielisko Przyjezierze
Do najczystszych jezior w regionie należy Ostrowskie. We wschodniej części tego akwenu znajduje się znane kąpielisko Przyjezierze Marek Weckwerth
Tego lata w Kujawsko-Pomorskiem otwartych zostanie 39 kąpielisk nad jeziorami. Sprawdzamy, na których woda jest najczystsza, bądź pozostawia nieco lub więcej do życzenia.

Zobacz wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami.

Sezon kąpielowy został otwarty – od wtorku ze strzeżonych plaż mogą korzystać mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego (Jezioro Sępoleńskie), Grudziądza (Jezioro Rudnickie Wielkie), a także goszczący w ośrodku „Delfin” w Białym Borze k. Grudziądza (to także Jez. Rudnickie Wielkie). Sanepid potwierdził: woda jest przydatna do kąpieli.

Trwa głosowanie...

Jeśli wakacje mają być wymarzone, to tylko...

Tego lata w Kujawsko-Pomorskiem otwartych zostanie 39 kąpielisk nad jeziorami. Sprawdzamy, na których woda jest najczystsza, bądź pozostawia nieco lub więcej do życzenia. Szczegóły w poniższej galerii.

Następne kąpielisko w regionie – w Górznie (Jez. Górznieńskie) ruszy 19 czerwca. 21 czerwca ratownicy pojawią się miejscowości Chodecz (Jez. Chodeckie) i Lubieniu Kujawskim (Jez. Lubieńskie), zaś 22 czerwca w Sitnicy k. Rypina (Jez. Nadroskie). Na pozostałych kąpieliskach biała flaga WOPR wciągana będzie sukcesywnie od 25 czerwca do 1 lipca.

Tylko gdzie - prócz faktu, że sanepid dopuści poszczególne kąpieliska do użytkowania – szukać najczystszej wody? Znane są oceny 26 jezior w całym regionie (nie tylko tych, nad którymi znajdują się plaże) wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Pierwsza klasa dla Ostrowskiego i Stelchna

Podstawowym dla oceny jezior elementem biologicznym jest indeks fitoplanktonowy PMPL (mikroskopijne organizmy roślinne, w tym glony), który uwzględnia wielkość biomasy, wartość chlorofil „a” oraz obecność zakwitów sinicowych. Wartość indeksu na poziomie I klasy stwierdzono w jeziorach Ostrowskim oraz Stelchno. Przejrzystość wody sięga tam 4 metrów.

Skąd tak wysoka ocena obu jezior? Ostrowskie utrzymuje tak dobrą jakość wody mimo, że jego poziom od XX wieku drastycznie się obniża. Ogólnodostępne kąpielisko w Przyjezierzu (pow. mogileński) znajduje się we wschodniej części jeziora, które na skutek wspomnianego procesu podzieliło się na dwa niezależne akweny. Jednak oba otaczają zwarte ściany lasów zwanych Miradzkimi (od siedzimy nadleśnictwa Miradz).

Nie wiadomo jak długo ta naturalna osłona będzie pełniła swą proekologiczną funkcję, bowiem i drzewa, i całe życie biologiczne odczuwa skutki rabunkowej gospodarki górniczej na odkrywkach kopalni węgla brunatnego Konin. To one przyczyniają się do spadku poziomu wód, także gruntowych, na ogromnym obszarze.

Z kolei jezioro Stelchno znajduje się w powiecie świeckim, w bezpiecznej i stabilnej otulinie południowo-wschodniej strefy Borów Tucholskich.

W otulinie lasów jest najczyściej

- Najczystsze wody w naszym regionie znajdują się właśnie w Borach Tucholskich oraz na bogatym w lasy Pojezierzu Brodnickim i w tej materii od lat nic się nie zmienia. Generalnie wysoką jakość wód zapewnia otulina lasów. Jeśli ktoś chce być pewnym co do jakości wody, powinien korzystać właśnie z takich kąpielisk – przekonuje Jacek Goszczyński, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu w Bydgoszczy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W II klasie czystości wg indeksu fitoplanktonowego znajdują jeziora: Mieliwo i Dębno (oba na Pojezierzu Brodnickim, co nie dziwi, gdy wspomnimy opinię naczelnika), ale także Chełmżyńskie, Goreńskie, Lutowskie, Oborskie, Okonińskie, Wądzyńskie, Witosławskie i Runowskie Duże.

W pięciu jeziorach indeks wskazuje III, czyli słabą klasę czystości: w Szydłowskim, Wolskim, Borzymowskim i Żnińskim Dużym.
Najgorszej, bo V klasie wskaźnik ten odpowiadał w 5 zbiornikach: Stobno, Wolickie, Mielno, Święte i Tonowskie.

Wróćmy do najczystszych wód w regionie, nie tylko ujętych w raporcie z badań wspomnianych 26 jezior. Z wieloletnich pomiarów wynika, że bardzo dobry stan ekologiczny wykazują następujące zbiorniki: Juchacz na Krajnie, Szpitalne k. Gostycyna, Stelchno, Ostrowskie, Mieliwo, Orłowskie na Pojezierzu Dobrzyńskim i Rakutowskie na skraju Lasów Gostynińsko – Włocławskich.

Na przeciwnym biegunie są następujące jeziora: Mochel k. Kamienia Krajeńskiego, Suskie Wielkie (gm. Lubiewo), Święte (gm. Łasin), Mlewickie (gm. Kowalewo Pom.), Skrwilno (gm. Skrwilno), Lubieńskie (gm. Lubień Kujawski), Gąsawskie, Szarlej, Mełno. Generalnie bardzo źle wypada ocenia Jezior Pałuckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto